Podniky se bojí, že elektřina kvůli obnovitelným zdrojům znovu zdraží

  7:45aktualizováno  7:45
Majitelé největších firem vyzývají premiéra, aby snížil poplatky na obnovitelné zdroje energie. Politika, kterou stát v této oblasti prosazuje, totiž dostává některé velkoodběratele elektrické energie do úzkých. "Cena elektřiny pro průmyslové odběratele je nejvyšší v Evropě," zlobí se šéfové firem.
Šéfům velkých podniků "leží v žaludku" hlavně majitelé fotovoltaických elektráren. Právě těm stát z jejich peněz vyplácí dotace. (Ilustrační snímek)

Šéfům velkých podniků "leží v žaludku" hlavně majitelé fotovoltaických elektráren. Právě těm stát z jejich peněz vyplácí dotace. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Stát nás dusí, a jestli nepřestane, už se možná nenadechneme," volají kapitáni tuzemského průmyslu o pomoc. Do kolen je podle jejich slov sráží státní politika podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE), která začíná být pro mnoho podniků mlýnským kamenem na krku.

Ze svého středečního setkání v Ostravě poslali dopis premiéru Nečasovi, kterého žádají o pomoc. "Už nyní je cena elektřiny pro průmyslové odběratele z České republiky největší v celé Evropě a v příštím roce by se měla právě kvůli podpoře obnovitelných zdrojů ještě zvýšit," uvedl generální ředitel společnosti Vítkovice Machinery Group Jan Světlík.

"Na podporu OZE bude přitom v příštím roce potřeba vynaložit dalších zhruba 44 miliard korun. V důsledku toho by platba odběratelů měla vzrůst o dalších 46 procent, to považujeme za likvidační pro český průmysl," dodal Světlík.

V zahraničí platí velké podniky méně

Oproti českým firmám platí velké podniky ve Francii na podporu obnovitelných zdrojů pětkrát méně a v Německu dokonce 34krát méně. V energeticky náročných odvětvích, jako je hutnictví či chemický průmysl, připadá na platby OZE více než padesát procent jejich zisku před zdaněním.

Podpora obnovitelných zdrojů energie je v podstatě poplatek za to, že stát ze zákona dotuje například garantovanou cenu majitelům fotovoltaických elektráren. A právě oni leželi účastníkům středečního setkání nejvíce v žaludku. "Velké sazby jsou kvůli poslancům," prohlásil Karel Šimeček ze Sdružení velkých spotřebitelů energie.

"Čtyřicet procent poslanců šlo do elektrovoltaiky na své jméno, zbytek pak prostřednictvím offshorových firem. Proto to všechno tak hladce prošlo," komentoval Jan Světlík důvody, proč stát tolik platí za výkup "zelené" energie.

"Prostě kdo byl blíž k centru, ten si došel pro mrkvičku," přidal se Jaromír Vorel ze společnosti Unipetrol. "Například pro nás to znamená půl miliardy ročně. Za to bychom mohli rozjet projekty, které by zaměstnaly stovky lidí," dodal.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Kostel v Kravařích má nový zvon. Předchůdce odvezl za války wehrmacht

Zvon dostal jméno po svatém Floriánovi.

Aby jej dostali do věže, museli přistavit jeřáb. Jeho hlas lidé poprvé slyšeli ve čtvrtek vpodvečer, od pátku odbíjí...

Najdete na iDNES.cz