Šéfům velkých podniků "leží v žaludku" hlavně majitelé fotovoltaických elektráren. Právě těm stát z jejich peněz vyplácí dotace. (Ilustrační snímek)

Šéfům velkých podniků "leží v žaludku" hlavně majitelé fotovoltaických elektráren. Právě těm stát z jejich peněz vyplácí dotace. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Podniky se bojí, že elektřina kvůli obnovitelným zdrojům znovu zdraží

  • 152
Majitelé největších firem vyzývají premiéra, aby snížil poplatky na obnovitelné zdroje energie. Politika, kterou stát v této oblasti prosazuje, totiž dostává některé velkoodběratele elektrické energie do úzkých. "Cena elektřiny pro průmyslové odběratele je nejvyšší v Evropě," zlobí se šéfové firem.

"Stát nás dusí, a jestli nepřestane, už se možná nenadechneme," volají kapitáni tuzemského průmyslu o pomoc. Do kolen je podle jejich slov sráží státní politika podpory obnovitelných zdrojů energie (OZE), která začíná být pro mnoho podniků mlýnským kamenem na krku.

Ze svého středečního setkání v Ostravě poslali dopis premiéru Nečasovi, kterého žádají o pomoc. "Už nyní je cena elektřiny pro průmyslové odběratele z České republiky největší v celé Evropě a v příštím roce by se měla právě kvůli podpoře obnovitelných zdrojů ještě zvýšit," uvedl generální ředitel společnosti Vítkovice Machinery Group Jan Světlík.

"Na podporu OZE bude přitom v příštím roce potřeba vynaložit dalších zhruba 44 miliard korun. V důsledku toho by platba odběratelů měla vzrůst o dalších 46 procent, to považujeme za likvidační pro český průmysl," dodal Světlík.

V zahraničí platí velké podniky méně

Oproti českým firmám platí velké podniky ve Francii na podporu obnovitelných zdrojů pětkrát méně a v Německu dokonce 34krát méně. V energeticky náročných odvětvích, jako je hutnictví či chemický průmysl, připadá na platby OZE více než padesát procent jejich zisku před zdaněním.

Podpora obnovitelných zdrojů energie je v podstatě poplatek za to, že stát ze zákona dotuje například garantovanou cenu majitelům fotovoltaických elektráren. A právě oni leželi účastníkům středečního setkání nejvíce v žaludku. "Velké sazby jsou kvůli poslancům," prohlásil Karel Šimeček ze Sdružení velkých spotřebitelů energie.

"Čtyřicet procent poslanců šlo do elektrovoltaiky na své jméno, zbytek pak prostřednictvím offshorových firem. Proto to všechno tak hladce prošlo," komentoval Jan Světlík důvody, proč stát tolik platí za výkup "zelené" energie.

"Prostě kdo byl blíž k centru, ten si došel pro mrkvičku," přidal se Jaromír Vorel ze společnosti Unipetrol. "Například pro nás to znamená půl miliardy ročně. Za to bychom mohli rozjet projekty, které by zaměstnaly stovky lidí," dodal.