Jedině ve Štramberku spatříte velmi vzácného motýla jasoně červenookého.

Jedině ve Štramberku spatříte velmi vzácného motýla jasoně červenookého. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Černý kraj? Kdeže. Okuste deset míst s cennou přírodou

  • 0
Tohle v Praze nenajdete. Ale v Ostravě ano. Stačí pár minut jízdy na kole či třeba půlhodinová cesta autem a jste v přírodě. V cenné, a tedy i chráněné přírodě. Která místa Moravskoslezského kraje lákají na unikátní krásy a jsou i turisticky dostupná? Přinášíme deset tipů.

1. Vodopády kořenů

Zahlédnete tu muflony, daňky i silně ohroženého páchníka hnědého. Kde to jsme? Na Hukvaldech. Hukvaldská obora z 16. století, která obepíná středověký hrad, je cenná nejen kvůli broukovi páchníkovi. Součástí přírodní památky je i unikátní komplex bukových porostů. Ve stráni pod hradem rostou cenné buky, jejichž kořeny připomínají vodopád.

2. Čolci v Havířově

Havířované mají vzácnou přírodu přímo ve městě. Patnáctihektarové území u soutoku Lučiny a Sušanky navíc nově patří do soustavy Natura 2000. "Je to pro město prestižní záležitost. Území je přírodní památkou hlavně kvůli výskytu čolka," vysvětlil Jan Smola z havířovského magistrátu.

3. Štramberský unikát – jasoň

Pokud se vydáte do lomu Kamenárka ve Štramberku, možná zahlédnete kriticky ohrožený druh motýla, jasoně červenookého. Ten v Česku žije jen ve Štramberském krasu. Vyskytují se tu ale i další chráněné druhy vázané na vápencové podloží, třeba orchideje.

4. Území šikouška zeleného

Milovníky divoké přírody potěší Rešovské vodopády na pomezí Olomouckého a Moravskoslezského kraje. V údolí Huntavy plném soutěsek a peřejí roste i kriticky ohrožený mech, šikoušek zelený.

Rešovské vodopády.

5. Ráj vodních ptáků

Unikátní přírodu skrývá i Osoblažsko. Území ceněné pro výskyt hnízdících a migrujících ptáků tvoří Pavlovický rybník II, nádrž Vrbina a niva potoků Prudník a Pavlovický. Váže se k nim Přírodní rezervace Velký Pavlovický rybník.

6. Kyselka a Smradlavka

Dvojici minerálních Pramenů Zrzávky najdete v Hostašovicích na Novojičínsku. Jeden obsahuje síran železitý, druhý sirovodík. Tři sta metrů odsud je navíc pramen třetí, rovněž sirovodíkový.

7. Travertinová kaskáda

Přírodní památku najdete na západním okraji Tiché na Novojičínsku. Potůček zde vytvořil travertinový val, který dosahuje výšky deseti až sedmdesáti centimetrů.

8. Údolí Moravice

Najdete je jihozápadně od Hradce nad Moravicí. Osu území zdejší přírodní památky tvoří Bukovinský potok obklopený lesy a stráněmi. Vedou tudy trasy pro cyklisty i pěší a také naučné stezky.

9. Meandry u hranic

Rostou tu lekníny bílé, žijí kuňky žlutobřiché i vydry říční. Vzácné území meandrů Odry najdete na sedmi kilometrech v úseku od soutoku s Olší po Starý Bohumín. Prochází tudy i naučná stezka.

10. Rybníky u Slavkova

Přírodní rezervaci najdete i jižně od Slavkova na Opavsku. Území Hvozdnice, které získalo název od zdejšího potoka, je ceněné pro výskyt rostlin a živočichů příznačných pro lužní lesy. Nacházejí se tu tři rybníky – Slavkovský, Vrbovec a Jankův.