Tak má jednou vypadat Černá louka, když Ostrava získá peníze či investory na výstavbu moderních budov.

Tak má jednou vypadat Černá louka, když Ostrava získá peníze či investory na výstavbu moderních budov. | foto: MAXWAN Architects + Urbanist

Slibovaná přestavba Černé louky vázne. Fakulta umění tam nebude

  • 2
Lepší podmínky k relaxaci slibují ostravští radní lidem, kteří chodí na výstaviště Černá louka v centru města. Letos a příští rok tam investují asi 25 milionů. I tak ale půjde spíš o kosmetické změny. Slibované kulturní a školní budovy či byty jsou zatím stále v nedohlednu.

„V polovině května začne rekonstrukce přístupové cesty do areálu, která vede od ulice Pivovarské, kolem Cooltouru a dál mezi pavilony A a C,“ líčí investiční náměstek primátora Břetislav Riger.

Město podle něj zaplatí 4,25 milionu korun za to, aby se z rozbité komunikace, na níž se tvoří kaluže vody, stala do poloviny září pěkná a pohodlná cesta tvořená zčásti zámkovou dlažbou a zčásti živicí.

„Příští rok budeme pokračovat opravami chodníků, po kterých teď bohužel často jezdí auta. Pak už budou sloužit jen pěším. V plánu máme i rozsáhlé sadové úpravy. Vysadíme tam 86 stromů, 2 500 keřů, 300 trav a kapradin, ale i 3 100 trvalek a 16 300 cibulovin,“ řekl Riger.

Významná proměna se zatím nekoná

Podotkl, že stromy i rostliny jsou nakombinované tak, aby areálu od jara do podzimu dominovaly různé barvy květů a listů.

„Chceme, aby tam lidé měli možnost a důvod relaxovat. Počítáme i s vybudováním oválu pro děti, kde budou namalované běžecké dráhy a různé hry, například piškvorky nebo panák. Součástí úprav bude i nový mobiliář včetně hnízd s lavičkami na zpevněných plochách,“ nastínil Riger. Zmíněné úpravy budou stát příští rok město přes 20 milionů.

Pohled na výstaviště Černá louka s haldou Ema v pozadí v 60. letech minulého století.

Nic z toho se ale neblíží slibům ostravských politiků, kteří před sedmi lety přirovnávali pustnoucí území Černé louky k vzácným klenotům a slibovali jeho proměnu.

„Žiju v Ostravě 42 let a nevěděl jsem, jakou perlu či diamant tu máme. Na pozoruhodnost a význam Černé louky nás museli upozornit až lidé, kteří přišli zvenčí,“ líčil tehdejší náměstek primátora pro kulturu Lubomír Pospíšil, když vysvětloval, proč si radní rozmysleli svůj záměr pozemky rozprodat.

Ostrava se tehdy ucházela o titul Evropské hlavní město kultury 2015 a právě Černá louka se měla stát srdcem projektu. Město uspořádalo architektonickou soutěž na proměnu celého území. Vyhrálo nizozemské studio Maxwan, podle jehož návrhu chtěla Ostrava přestavět chátrající výstaviště na ukázkovou čtvrť třetího tisíciletí: se školami, kulturními stánky, kancelářemi i moderním bydlením. Ostrava ale soutěž prohrála s Plzní a na své plány nezískala očekávané miliardy.

Na plnění smělých plánů zatím chybí investoři

„Původního záměru se nevzdáváme. Nejprve však pro něj musíme mít investory,“ říká nyní primátor Ostravy Tomáš Macura.

Donedávna sliboval, že na Černé louce by mohl vzniknout studentský kampus. Ostravská univerzita si tam totiž přála postavit novou Fakultu umění. Ve středu primátor přiznal, že plány se opět změnily.

„Fakulta umění tam nebude. Ukázalo se, že univerzita shání i pozemky pro Centrum zdravého pohybu. Bylo by rozumné, aby obě budovy sousedily, ale na Černou louku se nevejdou. Radní města proto navrhli darovat univerzitě vhodné pozemky mezi Divadlem Antonína Dvořáka a řekou. Příští týden budou o záměru hlasovat zastupitelé. Věřím, že ho podpoří,“ uvedl primátor.

„Pro Fakultu umění by se mi Černá louka zamlouvala víc. Nemusí být nutně hned vedle centra s tělocvičnami, kde bychom v budoucnu chtěli mít fakultu zaměřenou na sociální a sportovní studia,“ netají rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

„Ale město má právo vybrat si pozemky, které daruje, a mě těší, že nám vyšlo vstříc tak brzy. Pozemky potřebujeme co nejrychleji, abychom měli hotové projekty i stavební povolení, až budeme za rok žádat o dotace. Nové budovy budou stát téměř miliardu. Hotové by měly být v roce 2020,“ dodal Lata.