Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Černé skládky i pokácené stromy. Inspektoři rozdali pokuty za miliony

  • 1
Česká inspekce životního prostředí uložila v Moravskoslezském kraji milionové pokuty, například firmě, která odložila více než sto tisíc tun stavebního odpadu v chráněné krajinné oblasti Poodří. Odpad tam odkládala řadu měsíců, ale nikdo si toho nikdy nevšiml.

Podle inspekce je viníkem společnosti Rewast odpady, která v období od ledna 2013 do března 2014 nedovoleně nakládala s více než sto tisíci tunami stavebního odpadu. Šlo o odpadní zeminu a beton. Odpad odkládala na pozemcích v Bartošovicích na Novojičínsku. Za to firmě vyměřila pokutu tři miliony korun.

„Odpady pocházely ze stavby železniční trati, která vede z Ostravy k letišti v Mošnově. My jsme dokonce v tomto případě prováděli rozbory navezené zeminy a drceného kameniva a zjistili jsme, že jsou v nich překročeny hodnoty nebezpečných polycyklických aromatických uhlovodíků,“ uvedl ředitel oblastního inspektorátu v Ostravě Karel Kozubek. Limity stanovují osm miligramů na kilogram, ale u kameniva byly překročeny přibližně desetkrát.

Dva a půl milionu za skládku na orné půdě

„Nápravu žádal stavební úřad, vydal rozhodnutí o odstranění odpadu. Společnost pokutu nezaplatila, v současné době zástupci firmy dojednávají na stavebním úřadu podmínky, za kterých by mohli území využít jako manipulačních ploch,“ doplnil Kozubek.

Další pokutu, dva a půl milionu korun, inspektoři uložili společnosti BD Enviro, která v Lichnově na Novojičínsku odložila více než 43 tun odpadní zeminy a kamení ze stavby kanalizace. Pozemek, který použila, je přitom evidovaný jako orná půda a patří do zemědělského půdního fondu.

„Firma ukládala odpad na základě ústní dohody na soukromý pozemek bez jakéhokoliv povolení, stavebních úprav, terénních úprav či bez změny územního rozhodnutí. Zvláštní je, že majitel pozemku podal trestní oznámení na společnost, protože žádá odstranění odpadu ze svého pozemku, ač v první fázi uložení odpadu umožnil,“ vylíčil Kozubek.

Pokuta dosud nebyla zaplacena. „Společnost se chová jako mrtvá. Budeme jednat s celním úřadem, jak pokutu vymoci,“ řekl ředitel.

Musí se platit i za nelegálně pokácené stromy

Posledním větším případem, který inspektoři v poslední době řešili, bylo nepovolené pokácení 215 listnatých dřevin, za které uložili půlmilionovou pokutu společnosti HH Trade Corporate.

„K pokácení dřevin v ulici Lihovarská ve Slezské Ostravě si najala firmu Farado Invest. Té jsme za podíl na protiprávním jednání uložili pokutu 250 tisíc korun,“ uvedl Kozubek.

Inspektoři z oblastního inspektorátu v Ostravě loni provedli 1 534 kontrol, což je zhruba o sto více než před dvěma lety, a uložili celkem 345 pokut za téměř 20 milionů korun. Nejvíce pokut, takřka třetina, bylo právě za odpady.