Děkan Hornicko-geologické fakulty VŠB-TU Ostrava Jan Valíček.

Děkan Hornicko-geologické fakulty VŠB-TU Ostrava Jan Valíček. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Čerstvě jmenovanému děkanovi Janu Valíčkovi hrozí odvolání

  • 6
Divoká atmosféra na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO nebere konce. Členové akademického senátu navrhli odvolání děkana Jana Valíčka. Ten se funkce ujal teprve ve středu.

Osm měsíců ode dne zvolení čekal Jan Valíček na jmenování děkanem Hornicko-geologické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě.

Do funkce byl zvolen 1. července 2016, kvůli soudním průtahům ale nastoupil až 1. března letošního roku. A krátce po uvedení do funkce mu jeho odpůrci předali návrh na jeho odvolání.

„Předseda akademického senátu novému děkanovi Valíčkovi předal návrh na odvolání z funkce děkana. Ten je podepsán 18 z 21 členů akademického senátu fakulty,“ řekl proděkan pro legislativu Hornickogeologické fakulty Alexander Király.

Současně podle Királyho vyzvalo několik akademiků Valíčka k okamžité rezignaci. „Valíček se úřadu odmítl vzdát. Návrhy na odvolání bude akademický senát projednávat příští týden,“ dodal Király.

Jan Valíček návrhy na odstoupení z funkce odmítá: „Nemám žádný důvod k odstoupení. Ve funkci jsem druhý den, nic jsem neprovedl.“ A své vysvětlení má i pro fakt, že pro jeho odchod z funkce hlasovala většina členů akademického senátu a k dalšímu návrhu připojilo své podpisy 71 ze 115 akademiků.

„Obcházeli lidi a říkali, že je propustím, ať podepíší. Já jejich obavy chápu, ale není to tak, že bych chtěl propouštět. Navíc jsme domluveni s prorektorem Noskievičem, že ti, kterým letos končí smlouva na dobu určitou, ji budou mít prodlouženou,“ řekl Valíček.

Prorektor: Vrátil jsem rozhodování do rukou senátu

„Výtky, které proti mně pánové Király a Dvořáček (ten byl do zvolení Jana Valíčka pověřen vedením fakulty – pozn. red.) mají, jsou účelové. Navíc mi vytýkají věci, které se měly stát v době jejich působení v čele fakulty, přitom mi tehdy nikdo neřekl, že bych něco dělal špatně,“ ohrazuje se nový děkan.

Spory mezi nově jmenovaným děkanem se zástupci předchozího vedení fakulty se táhnou od loňského léta.

Nejprve Alexander Király, který byl mimo jiné neúspěšným uchazečem o stejnou funkci, napadl platnost volby děkana pro možné neplatné složení akademického senátu. Současný děkan kontroval žalobou na nečinnost vedení školy, které jej, právě kvůli obavám z učinění nevratného kroku, dlouhé měsíce nejmenovalo do funkce.

„Byla zde právní nejistota, zda je volba platná či nikoliv, proto jsme čekali na rozhodnutí soudu. Nechtěli jsme učinit krok, který by mohl vést k řadě problémů do budoucnosti. Pokud by byla volba neplatná, nebyla by totiž platná ani rozhodnutí učiněná takto zvoleným děkanem,“ vysvětluje prorektor VŠB Petr Noskievič důvody prodlevy při jmenování nového děkana.

„V okamžiku, kdy pocit právní nejistoty pominul, jsem děkana jmenoval. Tím jsem vrátil rozhodování o tom, kdo by měl být děkanem, do rukou akademického senátu fakulty, kam podle mne patří.“

Noskievič, který od podzimu zastupuje za hejtmana zvoleného rektora Iva Vondráka, je ze situace na Hornicko-geologické fakultě rozčarovaný. Nelíbí se mu hlavně fakt, že obě strany řešily vnitřní problémy fakulty prostřednictvím soudů.

„Přirozený respekt k akademickým principům a pokoru nahrazuje arogantní zneužívání práva. Važme si toho, že zde akademické principy máme, a řešme vše v jejich hranicích,“ odmítá řešení sporů prostřednictvím podávání trestních oznámení.

A pochybení vidí na obou znepřátelených stranách. „Spor okolo zneužití finančních prostředků jsme samozřejmě zaznamenali a zadali jsme kontrolnímu odboru, aby vše prověřil,“ říká Noskievič. „Ten zjistil jak jistá pochybení na straně pana Valíčka, tak fakt, že tehdejší vedení na ně nijak nereagovalo, nikdo neřekl, že něco může být špatně,“ dodává.