Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští záchranáři získali certifikát, který je zařadil mezi světovou špičku

  16:56aktualizováno  16:56
Český tým specializující se na vyhledávání osob v městské zástavbě po zemětřeseních či závalech získal ve čtvrtek v Ostravě prestižní mezinárodní označení, kterým se pyšní jen necelá dvacítka záchranářských týmů na světě. V případě živelné katastrofy tak bude mezi prvními, které budou postižené zemi nabídnuty.

Čeští záchranáři se zařadili mezi elitní světové týmy, které nabízí OSN zemím postiženým přírodními katastrofami jako první. Ilustrační foto | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Tyto týmy jsou přednostně vysílány strukturami OSN do přírodními katastrofami postižených zemí," uvedl mluvčí ostravského hasičského záchranného sboru Petr Kůdela.

Získání prestižního označení předcházelo mimo jiné třídenní klasifikační cvičení, které se uskutečnilo v Dolní oblasti Vítkovic. "O udělení označení "Heavy team" rozhodoval jedenáctičlenný mezinárodní tým hodnotitelů, v němž byli vedle šéfa ze Švýcarska další členové ze zemí, kde již certifikovaný USAR (Urban Search And Rescue - pozn. red.) tým existuje, například USA, Austrálie, Čína, Německo a Polsko," dodal Kůdela.

"Většinu z několika desítek předem stanovených úkolů v zásahové, řídící i komunikační činnosti splnil tým na výbornou, exceloval především při samotném vyhledávání a záchraně osob," nastínil mluvčí. Hodnotila se ale například i kvalita hygienické části v táboře týmu.

Cvičení skončilo pro všech 68 členů týmu USAR CZ bez zranění. Tvoří jej téměř šest desítek profesionálních hasičů z Prahy a Ostravy, spolu s nimi je v něm deset kynologů se speciálně cvičenými záchranářskými psy z ostravské a pražské městské policie a ze Svazu kynologických brigád. Nechybí v něm také dva lékaři.

OSN přistoupila ke klasifikaci vyhledávacích a záchranných týmů po špatných zkušenostech s nedostatečně připravenými a vybavenými týmy, které na místě mimořádné události přinášely místo pomoci komplikace, protože neměly dostatek jídla a pití, záchranářské praxe nebo potřebná očkování.

V seznamu klasifikovaných týmů je podle dostupných informací 13 týmů, například z USA, Číny, Nizozemska a Rakouska, země střední a východní Evropy zastupuje Polsko a Maďarsko. Zařazení mimo jiné znamená, že v případě mimořádné události doporučí OSN jako první nasazení právě těchto týmů.

USAR týmy jsou nasazovány v případě rozsáhlé mimořádné události a živelné katastrofy, například zemětřesení, závalu nebo tsunami, a specializují se na záchranu ze sutin, výšek a hloubek. Týmy jsou připraveny se během několika hodin přepravit letecky či pozemní cestou do zahraničí a účinně zasáhnout ve spolupráci s domácími záchrannými jednotkami.
Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...

Další z rubriky

Zloděj vykradl pekařství, chytili jej s pusou od povidel a nechali dokousat

Drnovské koláče vyhrály soutěž Zlatá chuť jižní Moravy.

Hodinu od vloupání zadrželi karvinští policisté sedmatřicetiletého muže, který vykradl tamní pekařství. Na zádech měl...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Stipendia začínají pomalu přivádět učně k řemeslům

Učni

Po frontálním útoku první drobný úspěch. O ohrožené učební obory v Moravskoslezském kraji v prvním kole podávání...

Najdete na iDNES.cz