Čeští záchranáři se zařadili mezi elitní světové týmy, které nabízí OSN zemím postiženým přírodními katastrofami jako první. Ilustrační foto

Čeští záchranáři se zařadili mezi elitní světové týmy, které nabízí OSN zemím postiženým přírodními katastrofami jako první. Ilustrační foto | foto: Petr Janeček, MAFRA

Čeští záchranáři získali certifikát, který je zařadil mezi světovou špičku

  • 0
Český tým specializující se na vyhledávání osob v městské zástavbě po zemětřeseních či závalech získal ve čtvrtek v Ostravě prestižní mezinárodní označení, kterým se pyšní jen necelá dvacítka záchranářských týmů na světě. V případě živelné katastrofy tak bude mezi prvními, které budou postižené zemi nabídnuty.

"Tyto týmy jsou přednostně vysílány strukturami OSN do přírodními katastrofami postižených zemí," uvedl mluvčí ostravského hasičského záchranného sboru Petr Kůdela.

Získání prestižního označení předcházelo mimo jiné třídenní klasifikační cvičení, které se uskutečnilo v Dolní oblasti Vítkovic. "O udělení označení "Heavy team" rozhodoval jedenáctičlenný mezinárodní tým hodnotitelů, v němž byli vedle šéfa ze Švýcarska další členové ze zemí, kde již certifikovaný USAR (Urban Search And Rescue - pozn. red.) tým existuje, například USA, Austrálie, Čína, Německo a Polsko," dodal Kůdela.

"Většinu z několika desítek předem stanovených úkolů v zásahové, řídící i komunikační činnosti splnil tým na výbornou, exceloval především při samotném vyhledávání a záchraně osob," nastínil mluvčí. Hodnotila se ale například i kvalita hygienické části v táboře týmu.

Cvičení skončilo pro všech 68 členů týmu USAR CZ bez zranění. Tvoří jej téměř šest desítek profesionálních hasičů z Prahy a Ostravy, spolu s nimi je v něm deset kynologů se speciálně cvičenými záchranářskými psy z ostravské a pražské městské policie a ze Svazu kynologických brigád. Nechybí v něm také dva lékaři.

OSN přistoupila ke klasifikaci vyhledávacích a záchranných týmů po špatných zkušenostech s nedostatečně připravenými a vybavenými týmy, které na místě mimořádné události přinášely místo pomoci komplikace, protože neměly dostatek jídla a pití, záchranářské praxe nebo potřebná očkování.

V seznamu klasifikovaných týmů je podle dostupných informací 13 týmů, například z USA, Číny, Nizozemska a Rakouska, země střední a východní Evropy zastupuje Polsko a Maďarsko. Zařazení mimo jiné znamená, že v případě mimořádné události doporučí OSN jako první nasazení právě těchto týmů.

USAR týmy jsou nasazovány v případě rozsáhlé mimořádné události a živelné katastrofy, například zemětřesení, závalu nebo tsunami, a specializují se na záchranu ze sutin, výšek a hloubek. Týmy jsou připraveny se během několika hodin přepravit letecky či pozemní cestou do zahraničí a účinně zasáhnout ve spolupráci s domácími záchrannými jednotkami.