Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pozor na výluky, cestování po Moravskoslezském kraji bude náročnější

  11:30aktualizováno  11:30
Letní opravy postupně uzavřou několik úseků železničních tratí v Moravskoslezském kraji. Vlaky na nich nahradí autobusy, cestující musejí počítat se zpožděním a kvůli navazujícím spojům vyjet dřív.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Až půlhodinové zpoždění momentálně může potrápit cestující ve vlaku z Opavy do Ostravy. Mezi Opavou a Hájem ve Slezsku platí výluka a úsekem jezdí náhradní autobusy. Navazující vlakové spoje nečekají. Pozor na výluky na kolejích si v létě musejí dát i lidé na Karvinsku či Frýdecko-Místecku (přehled aktuálních výluk na webu Českých drah zde).

Vlaky mezi Opavou a Hájem ve Slezsku nejezdí kvůli opravám výhybek ve Štítině a údržbě kolejí. Výluka potrvá do 18. července.

„Vlaky mohou být opožděny o zhruba patnáct až třicet minut a v přípojných stanicích nemusí být vždy zajištěna návaznost na přípojné vlaky do dalších směrů. Doporučujeme cestujícím použít vhodný dřívější spoj,“ uvedla k omezení na Opavsku mluvčí Českých drah Monika Bezuchová. Doplnila, že vlaky čekají maximálně deset minut.

Obezřetní by měli být cestující i v dalších částech kraje. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ohlásila na léto i jiné čtyři velké opravy na tratích, jež potrvají v řádech týdnů. Oprava mostů například stojí za přerušením provozu v úseku Dobrá u Frýdku-Místku - Český Těšín, kde uzavírka trati potrvá od 20. července do 5. srpna.

Hodně rušno bude na tratích okolo Frýdku-Místku

Ve stejném termínu se zavře také úsek trati Frýdek-Místek - Dobrá, kde se plánuje výměna kolejnic. Mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem tak budou v celém úseku jezdit náhradní autobusy, a to podle výlukového jízdního řádu. Nebudou zajíždět do zastávky Dobratice, již bude obsluhovat kyvadlová doprava z nedalekých Vojkovic. Lidé musejí také počítat s omezenými možnostmi přepravy dětských kočárků či kol a lidé na invalidním vozíku se mají nahlásit předem.

Od 6. do 19. srpna se pak budou opravovat staniční koleje přímo ve Frýdku-Místku a 6. srpna také začíná výluka mezi Frýdkem-Místkem a Frýdlantem nad Ostravicí. Ta se protáhne na dva měsíce až do začátku října. Jejím důvodem jsou opravy dvou železničních mostů.

V kraji také během léta bude pokračovat modernizace trati Český Těšín - Albrechtice u Českého Těšína a karvinského hlavního nádraží. Začne se pracovat i v úseku mezi Karvinou a Dětmarovicemi.

„V termínu od 13. července do 15. října od sedmi do sedmnácti hodin bude vždy vyloučena jedna kolej a provoz se zde bude řídit výlukovým jízdním řádem,“ upřesnil k úseku Karviná–Dětmarovice mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Vlaky projíždějící tímto místem mohou nabrat znatelné zpoždění a lidé nemusí stihnout další spoje.

Stavební práce se chystají i na karvinském nádraží

Cílem modernizace tratí na Karvinsku je mimo jiné zajištění rychlosti do 120 kilometrů v hodině pro nákladní a do 160 kilometrů v hodině pro osobní vlaky. Předpokládané náklady činí 2,8 miliardy korun.

Určitá omezení se chystají i přímo na karvinském nádraží, jehož opravy jsou součástí projektu.

„Jde o rekonstrukci ostrovních nástupišť mezi kolejemi číslo 1 a 3 a kolejemi 2 a 4 včetně zastřešení obou ostrovních nástupišť. Opraví se také hlavní koleje 1 a 2 a předjízdné koleje 3 a 4 včetně nového systému odvodnění a v nejnutnějším rozsahu i první nástupiště u výpravní budovy. Přístup na nástupiště zajistí nový podchod v místě stávajícího podchodu. Současně bude pro cestující zřízen nový informační systém,“ doplnil mluvčí Illiaš.

Po celé léto také dále budou platit omezení v úseku Louky nad Olší - Český Těšín, kde se v Chotěbuzi rekonstruuje nádraží. Vlaky tak stanicí jen projíždějí a obslužnost nahrazuje kyvadlová doprava.Nejčtenější

Když postavila dílnu, nechtěl tam ani pes. Dnes má tisíce zákazníků

„Venkovský styl je vlastně takové moje vidění světa. Žiji tak, proto to ze mě...

Vyučila se pánskou krejčovou a vydělávala si tím, že šila trička z kvalitního českého materiálu. Pak začalo v Česku...

Muži vyrývají příběhy lidí do desek. Dřevěná fotoalba jsou hitem

Dominik Čermák (vlevo) a Jan Ševčík jsou úspěšnými výrobci a prodejci dřevěných...

Na začátku byznysu dvou mladých mužů byla spořivost jednoho z nich. Jan Ševčík šel do obchodu a chtěl si pořídit...Řidička uvázla v podjezdu zatopeném při lijáku, auto vytáhli hasiči

Vůz v zatopeném podjezdu.

Kvůli silnému dešti se odpoledne dostala do nepříjemné situace řidička ve Frýdlantu nad Ostravicí. S autem totiž vjela...

Aktivita šmejdů zase roste. Vydávají se za poradce a chtějí plnou moc

Tato žena si koupila na jedné předváděcí akci v Ostravě vysavač. Když ho...

Čím dál více problémů zaznamenávají města i spotřebitelské organizace s podomními prodejci. Ti se soustředí na starší...

Traktor s valníkem se na svahu převrátil, osmnáctiletý hoch zemřel

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Tragická nehoda se stala dopoledne v katastru obce Býkov-Láryšov na Krnovsku. Převrátil se tam traktor s připojeným...

Další z rubriky

Hladina řek v Moravskoslezském kraji klesá. Večer má zase více pršet

Pršet má v Moravskoslezském kraji i ve čtvrtek, zejména večer a v noci na...

Na pěti řekách v Moravskoslezském kraji dopoledne přetrvává první stupeň povodňové aktivity. Hladiny většiny z nich ale...

Řidička uvázla v podjezdu zatopeném při lijáku, auto vytáhli hasiči

Řidička ve středu uvázla v autě v zatopeném podjezdu.

Kvůli silnému dešti se odpoledne dostala do nepříjemné situace řidička ve Frýdlantu nad Ostravicí. S autem totiž vjela...

Nezastavitelní míří do Českého Švýcarska. Pomozte pohybem handicapovaným

Jen loni prošlo Birell bránou na různých místech v České republice více než 200...

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz