Pozor na výluky, cestování po Moravskoslezském kraji bude náročnější

  11:30aktualizováno  11:30
Letní opravy postupně uzavřou několik úseků železničních tratí v Moravskoslezském kraji. Vlaky na nich nahradí autobusy, cestující musejí počítat se zpožděním a kvůli navazujícím spojům vyjet dřív.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Až půlhodinové zpoždění momentálně může potrápit cestující ve vlaku z Opavy do Ostravy. Mezi Opavou a Hájem ve Slezsku platí výluka a úsekem jezdí náhradní autobusy. Navazující vlakové spoje nečekají. Pozor na výluky na kolejích si v létě musejí dát i lidé na Karvinsku či Frýdecko-Místecku (přehled aktuálních výluk na webu Českých drah zde).

Vlaky mezi Opavou a Hájem ve Slezsku nejezdí kvůli opravám výhybek ve Štítině a údržbě kolejí. Výluka potrvá do 18. července.

„Vlaky mohou být opožděny o zhruba patnáct až třicet minut a v přípojných stanicích nemusí být vždy zajištěna návaznost na přípojné vlaky do dalších směrů. Doporučujeme cestujícím použít vhodný dřívější spoj,“ uvedla k omezení na Opavsku mluvčí Českých drah Monika Bezuchová. Doplnila, že vlaky čekají maximálně deset minut.

Obezřetní by měli být cestující i v dalších částech kraje. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ohlásila na léto i jiné čtyři velké opravy na tratích, jež potrvají v řádech týdnů. Oprava mostů například stojí za přerušením provozu v úseku Dobrá u Frýdku-Místku - Český Těšín, kde uzavírka trati potrvá od 20. července do 5. srpna.

Hodně rušno bude na tratích okolo Frýdku-Místku

Ve stejném termínu se zavře také úsek trati Frýdek-Místek - Dobrá, kde se plánuje výměna kolejnic. Mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem tak budou v celém úseku jezdit náhradní autobusy, a to podle výlukového jízdního řádu. Nebudou zajíždět do zastávky Dobratice, již bude obsluhovat kyvadlová doprava z nedalekých Vojkovic. Lidé musejí také počítat s omezenými možnostmi přepravy dětských kočárků či kol a lidé na invalidním vozíku se mají nahlásit předem.

Od 6. do 19. srpna se pak budou opravovat staniční koleje přímo ve Frýdku-Místku a 6. srpna také začíná výluka mezi Frýdkem-Místkem a Frýdlantem nad Ostravicí. Ta se protáhne na dva měsíce až do začátku října. Jejím důvodem jsou opravy dvou železničních mostů.

V kraji také během léta bude pokračovat modernizace trati Český Těšín - Albrechtice u Českého Těšína a karvinského hlavního nádraží. Začne se pracovat i v úseku mezi Karvinou a Dětmarovicemi.

„V termínu od 13. července do 15. října od sedmi do sedmnácti hodin bude vždy vyloučena jedna kolej a provoz se zde bude řídit výlukovým jízdním řádem,“ upřesnil k úseku Karviná–Dětmarovice mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Vlaky projíždějící tímto místem mohou nabrat znatelné zpoždění a lidé nemusí stihnout další spoje.

Stavební práce se chystají i na karvinském nádraží

Cílem modernizace tratí na Karvinsku je mimo jiné zajištění rychlosti do 120 kilometrů v hodině pro nákladní a do 160 kilometrů v hodině pro osobní vlaky. Předpokládané náklady činí 2,8 miliardy korun.

Určitá omezení se chystají i přímo na karvinském nádraží, jehož opravy jsou součástí projektu.

„Jde o rekonstrukci ostrovních nástupišť mezi kolejemi číslo 1 a 3 a kolejemi 2 a 4 včetně zastřešení obou ostrovních nástupišť. Opraví se také hlavní koleje 1 a 2 a předjízdné koleje 3 a 4 včetně nového systému odvodnění a v nejnutnějším rozsahu i první nástupiště u výpravní budovy. Přístup na nástupiště zajistí nový podchod v místě stávajícího podchodu. Současně bude pro cestující zřízen nový informační systém,“ doplnil mluvčí Illiaš.

Po celé léto také dále budou platit omezení v úseku Louky nad Olší - Český Těšín, kde se v Chotěbuzi rekonstruuje nádraží. Vlaky tak stanicí jen projíždějí a obslužnost nahrazuje kyvadlová doprava.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Další z rubriky

Soudní spor o miliardový dluh OKD bude pokračovat v březnu

Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

Právníci společností OKD, NWR a Citibank už znají datum pokračování soudního jednání o pravosti desetimiliardové...

Opava loni měřila návštěvnost trhů, letos program přizpůsobí výsledkům

Vánoční jarmark v Topoli na Chrudimsku nabídl i cukroví

Na vánoční trhy v Opavě lidé ve velkém chodí nejen na koncerty či rozsvěcení stromu. Radnice to loni zjistila unikátním...

Na miliardové sliby Liberty nemá ostravská huť dost proudu, říkají odbory

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích

Výhrady odborářů, kterým se nezdají sliby vedení společnosti Liberty o plánovaných investicích v případě vstupu do...

Najdete na iDNES.cz