Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cestující po Ostravě čeká změna cen i tras. Lidé mohou ušetřit

  8:37aktualizováno  8:37
Za pět dní změní Dopravní podnik Ostrava trasy části linek. V lednu zavede nové druhy jízdenek i ceny. Lidé tentokrát dostanou šanci ušetřit stovky korun. Změní se i některé linky.
Nejvíc ušetří lidé, kteří si kupují dlouhodobé časové jízdenky. Ilustrační snímek

Nejvíc ušetří lidé, kteří si kupují dlouhodobé časové jízdenky. Ilustrační snímek | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Jedni jásají, druzí se zlobí. V polovině prosince se v Ostravě změní jízdní řády i trasy některých linek hromadné dopravy a od 1. ledna ceny jízdného i druhy krátkodobých jízdenek. Řada lidí na tom ale může tentokrát vydělat.

"Místo čtvrthodinové jízdenky za šestnáct korun budou v prodeji jízdenky na deset minut za čtrnáct korun a na půl hodiny za dvacet korun, zlevněné budou stát polovinu," říká mluvčí ostravského dopravního podniku (DPO) Miroslav Albrecht s tím, že novinku si přálo asi osmdesát procent účastníků veřejné ankety.

Současná hodinová jízdenka za 26 korun bude k mání dál, o víkendu se navíc prodlouží její platnost až na 90 minut.

"I s půlhodinovou jízdenkou bude možné cestovat o víkendech o polovinu déle," doplnil předseda dozorčí rady DPO Aleš Boháč.

Podle něj ale nejvíc ušetří lidé, kteří si kupují dlouhodobé časové jízdenky, když si místo měsíčníku na jednu zónu pořídí síťovou jízdenku na delší dobu, více zón, ideálně prostřednictvím bezkontaktní čipové karty ODISka.

"Cena třicetidenní jízdenky na jednu zónu se zvýší z 360 na 370 korun. Kdo nakoupí pomocí elektronické karty, zaplatí stejně jako letos. Kdo si koupí třízónový měsíčník, zaplatí jen 495 korun a čtvrtou zónu k tomu získá zdarma. Za rok tak může ušetřit přes 600 korun, při koupi kuponu s delší platností samozřejmě ještě víc," líčí Boháč.

S celodenní jízdenkou i mimo Ostravu

Mluvčí DPO dodal, že po změnách cen bude Ostrava nabízet nejlevnější cestování hromadnou dopravou ve srovnání s největšími městy v zemi.

"Příští rok budou platit výhody pro všechny majitele dlouhodobých jízdenek na čipové kartě, ale později už jen pro ty, kdo využijí e-shop. Chceme šetřit náklady na tisk i distribuci papírových kuponů a omezit jejich falšování, proto budeme velkými slevami motivovat cestující, aby šetřili s námi," vysvětluje Boháč.

O pětikorunu se sice v lednu zvýší cena 24hodinové jízdenky, která dnes stojí 75 korun, ale bude možné s ní vycestovat i mimo území města. Bude totiž platit pro celou tarifní oblast XXL, která zahrnuje například Václavovice, Šenov, Vratimov nebo Hlučínsko. A její majitel bude moci bezplatně převážet jednoho psa. To platí i pro držitele dlouhodobých časových jízdenek.

Svinov, Poruba i Polanka ano, Krásné Pole ne

Z plánované změny jízdních řádů, která začne platit za pět dní, zatím vyvolala největší odezvu nová trasa autobusové linky číslo 46. Pocítí ji totiž obyvatelé čtyř obvodů.

"Jde o první změnu trasy v historii linky, která jezdí od roku 1978," říká jednatel společnosti Koordinátor ODIS Jan Dvořák. "Připravili jsme ji na žádost starostů Svinova, Poruby a Polanky nad Odrou."

Zatímco teď jezdí autobus z Polanky nad Odrou do Krásného Pole přes dolní zastávku u Svinovských mostů a pak po Opavské ulici přes porubskou vozovnu, od 15. prosince bude jezdit po Hlavní třídě a Polskou ulicí.

Radnice Krásného Pole s tím nesouhlasí. "Když jsme změnu projednávali v říjnu na zastupitelstvu, přišlo dost lidí. Kritizovali, že se jim cestování prodlouží, což zkomplikuje návaznost na další spoje. Proto jsme změnu nedoporučili," říká starosta obvodu Tomáš Výtisk.

Magistrátu předali nespokojení lidé protestní petici. Nicméně starosta připustil, že mluvil i s těmi, kteří změnu vítají, protože se snadněji dostanou k obchodům i dalším službám v Porubě.

Podle Dvořáka může nová trasa mírně zhoršit situaci asi třetině cestujících, ale dvěma třetinám přinese prospěch. "Propojí dvě části Svinova, takže lidé z okolí zastávky Jižní svahy se dostanou do centra obvodu, kam chodí na úřad, poštu či k lékaři. Navíc se řada lidí dostane do Poruby, kde kromě obchodů najdou i poštu s delší provozní dobou či okresní soud. Linka bude atraktivnější než dosud," míní.

Drobnější změny se týkají linek 3, 19, 20, 37, 45, 50, 54, 58 a 103.

V předvánočním období bude posílena linka číslo 65, která jezdí teprve rok z Poruby do nákupního centra Avion. Vyžádala si to firma IKEA, která zaplatí roční ztrátu ve výši okolo 3,5 milionu korun. V lednu už ale tato linka jezdit nebude.Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Ostrava je pořád ještě mimo dění v divadelním světě, říká nový šéf Arény

Ředitel Komorní scény Aréna Jakub Tichý.

Bývalý šéf Národního domu ve Frýdku-Místku Jakub Tichý začátkem měsíce srpna usedl na místo ředitele Komorní scény...

Za podpalování a mlácení bezdomovců dostal pyrofilní sadista 23 let

Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě vynesl po krátkém dokazování rozsudek nad devatenáctiletým Petrem Kolkem, který zapálil několik...

Na Bruntálsku zkoušejí novou zbraň v boji s kůrovcem, vysévají břízy

Letecký pohled na stav lesů v Jeseníkách.

Dvacet dobrovolníků z celé republiky tento týden dorazilo do Města Albrechtic na Bruntálsku, aby na holinách po...

Najdete na iDNES.cz