Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesty na Ostravsko vždy přinášejí překvapení, říká dirigent Václav Luks

  9:55aktualizováno  9:55
Barokní hudbu přiveze na Svatováclavský hudební festival, který dnes začíná, již tradičně pražský orchestr Collegium 1704 v čele s dirigentem Václavem Luksem. Vystoupí na koncertech v Ostravě a Opavě.

Dirigent Václav Luks svůj temperament rozhodně neskrývá. | foto: Archív MF DNES

Dirigent Václav Luks patří k festivalovým stálicím, podílel se na řadě prestižních projektů a jeho soubor pražský barokní orchestr Collegium 1704 patří k nejuznávanějším svého druhu.

Vystoupení na festivalu

Sobota
12. 10. 18:00
– Telemann, Fasch, Vivaldi, Zelenka / kostel sv. Vojtěcha, Opava

Neděle
13. 10. 18:00
– Telemann, Fasch, Vivaldi, Zelenka / kostel sv. Václava, Ostrava

Pátek
18. 10. 18:00
– Schütz, Farina, Michna / kostel sv. apoštola Pavla, Ostrava

S čím na festival přijíždíte? Můžete v pár větách přiblížit váš festivalový program?
Na letošním festivalu představíme dva kontrastní programy. Koncerty v Opavě 12. a v Ostravě 13. října budou zasvěceny především instrumentální hudbě doby vrcholného baroka, zejména pak poněkud specifickému dechovému nástroji – chalumeau. Tento nástroj podmanivé barvy zvuku je příbuzný klarinetu a s oblibou byl používán v první třetině 18. století především ve Vídni v Drážďanech a také v Čechách. Jedním z nejvýznamnějších skladatelů, který pro tento nástroj komponoval, byl Jan Dismas Zelenka, který využíval specifické barvy tohoto nástroje v nejniternějších částech svých duchovních skladeb. Jedním z mála interpretů, kteří se věnují v dnešní době hře na tento nástroj, je shodou okolností ředitel festivalu SHF Igor Františák a jeho sólistickými partnery na tomto koncertě bude německý klarinetista a hráč na chalumeau Christian Leitherer a festivalovému publiku dobře známý barytonista Tomáš Král. Druhý program, který představíme v Ostravě-Vítkovicích 18. října, nás zavede do 17. století a nabídne srovnání hudby velkého německého autora Heinricha Schütze s hudbou jeho českého současníka Adama Michny z Otradovic. Na tomto koncertě se představí především vokální soubor Collegium vocale 1704 a kromě duchovních děl obou autorů zazní také výběr z italských madrigalů Heinricha Schütze, ve kterých nacházíme nepřeslechnutelnou stopu Schützova učitele – Claudia Monteverdiho.

Jak jste se dostal ke spolupráci s festivalem a proč jste se rozhodli právě pro tento program?
Koncert, na kterém bude hrát hlavní roli chalumeau, je jakýmsi přátelským setkáním. S Christianem Leithererem jsme společně studovali na basilejské Schole Cantorum Basiliensis a společně jsme také zakládali dechový oktet Amphion a také s Igorem Františákem nás pojí dlouholeté přátelství podpořené obdivem k jeho práci pro SHF. Takové muzikantské setkání je pak příjemným zážitkem pro všechny zúčastněné. Program věnovaný hudbě Schütze a Michny pak vznikl na popud německého festivalu Heinrich-Schütz-Tage, na kterém tento program také představíme. Velmi mě těší, že můžeme ukázat, že hudba Adama Michny z Otradovic se nemusí vedle Schützovy schovávat.

Už jste tady byl hodněkrát, co od festivalu očekáváte?
Těším se na pozorné a vděčné publikum, na nadšení organizátorů a samozřejmě na poznání nových míst Ostravska. Během našich pravidelných účinkování na festivalu jsme měli příležitost navštívit řadu pozoruhodných míst tohoto regionu a objevit mnoho krásných koncertních prostor. Každá nová cesta na Ostravsko přináší další překvapení tohoto druhu.

Profil: Václav Luks

Po studiích na konzervatoři v Plzni a Akademii múzických umění v Praze dovršil Václav Luks (1970) své hudební vzdělání na Schole Cantorum Basiliensis ve třídě J.- A. Böttichera a J. B. Christensena (obor historické klávesové nástroje).

Jako sólista nebo člen různých komorních souborů vystoupil na řadě významných pódií v Evropě i zámoří – Salcburk, Zürich, Davos, Barcelona, Paříž, Varšava, Berlín, Drážďany, Mexico City. Pravidelně je zván ke spolupráci s předními evropskými orchestry specializujícími se na interpretaci historické hudby – Akademie für Alte Musik Berlin, La Cetra Basel – a spolupracuje s různými rozhlasovými stanicemi např. ČRo 3 Vltava, Deutschland Radio Berlin, DRS, ÖRF, Radio France a hudebními vydavatelstvími ACCENT, Zig-Zag Territoires, Pan Classics, Supraphon či Arta.

Kromě koncertní činnosti se Václav Luks intenzivně věnuje studiu hudebních historických pramenů Čech, Rakouska a Německa, kulturních vazeb ve středoevropském regionu a studiu pramenů hry generálbasu (basso continuo) na klávesové nástroje doby baroka.

V letech 1996–1999 vyučoval generálbas na AMU v Praze a v letech 2001–2003 na Vysoké hudební škole Felixe Mendelssohna-Bartholdyho v Lipsku, občasně spolupracuje formou kurzů také s JAMU v Brně. Je zván do porot mezinárodních soutěží (Schmelzer-Wettbewerb Melk, Pražké jaro 2012), je členem umělecké rady MHF Pražské jaro.

Vystoupíte na několika místech, máte k některému z nich specifičtější vztah?
Především Opava je místo, kam se každoročně vracíme a koncertujeme zde každoročně v kostele sv. Václava nebo v kostele sv. Vojtěcha. Oba dva prostory mají skvělou akustiku a výjimečnou atmosféru – ostatně jako Opava samotná. Letos vystoupíme v kostele sv. Vojtěcha, kde jsme měli příležitost účinkovat v minulých letech na nezapomenutelných koncertech s Bachovými Janovými pašijemi a Händelovým Mesiášem a kde také vznikla z koncertu s Martinou Jankovou v loňském roce živá nahrávka s kantátami J. S. Bacha pro vydavatelství Supraphon.

Jaký jsou vaše konkrétní vzpomínky na účinkování v Moravskoslezském kraji? Nějaká nezapomenutelná příhoda?
Zážitků je celá řada, ale k těm nezapomenutelným jak pro hudebníky, tak publikum, patří bezesporu naše provedení Missy Votivy Jana Dismase Zelenky v kostele sv. Václav v Opavě v roce 2007. Koncert natáčela Česká televize a režisér přenosu přišel s nápadem, že obraz by se mohl oživit použitím loučí se živým ohněm. Nedopatřením se však dostal do loučí technický petrolej určený k venkovnímu použití a již během první půlky programu se kostelem valila hustá oblaka černého dýmu. Režijní záměr se patrně poněkud vymkl kontrole a hudebníci měli co dělat, aby koncert dohráli a dozpívali. Nahrávka nicméně vznikla a je nám dodnes připomínkou tohoto "napínavého" večera.

V jaké profesní situaci se nyní nebo v okamžiku vašeho vystoupení na SHF budete nacházet, čeho všeho jste letos dosáhl a jakou úlohu v tom SHF hraje?
Náš letošní koncertní kalendář je velmi rozmanitý. Vedle velkého projektu uvedení opery Josefa Myslivečka ĽOlimpiade v pražském Národním divadle a v divadlech v Caen, Dijonu a Luxemburku jsme absolvovali řadu prestižních vystoupení jako např. závěrečný koncert na festivalu v Bruggách s Bachovou Mší h moll nebo dva koncerty s Bachovou a Zelenkovou hudbou na prestižní Bacha-Akademie ve Stuttgartu. Velmi důležité a krásné byly také naše červencové koncerty ve Varšavě a v Krakově. Těch koncertů, významných událostí bych však mohl jmenovat celou řadu a další nás letos ještě čekají. SHF je již řadu let pravidelnou a významnou součástí našeho koncertního kalendáře a tato jistota nám umožňuje dlouhodobě plánovat naše koncertní aktivity.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Diamo obnovuje rybníky v Ostravě-Nové Vsi, které poničila těžba uhlí

Rybník v Ostravě-Nové Vsi po rozsáhlé obnově.

Tři rybníky v ostravské části Nová Ves obnoví do konce podzimu pracovníci státního podniku Diamo. Rybníky byly v...

Kvůli závadě brzd vlaku hořela tráva u trati v délce sedmnácti kilometrů

Hasiči zasahovali u požáru trávy podél dlouhého úseku železniční trati.

Rozsáhlý požár trávy podél sedmnáctikilometrového úseku železniční trati museli v pondělí likvidovat hasiči na...

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz