Slezanka na Horním náměstí v Opavě

Slezanka na Horním náměstí v Opavě | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Slezanka změní centrum Opavy. Jak? Brzy se ukáže

  • 0
Do finiše spějí letité hádky obyvatel Opavy o tom, jak zmodernizovat chátrající budovu Slezanky, lemující Horní náměstí, a jakým způsobem využít volné pozemky za ní. Už teď je jisté, že tam nevznikne jen park, jak si mnozí lidé přejí, ale ani obří obchodní dům, který odmítají.

V kleštích jsou radní Opavy při rozhodování o tom, jak změnit tvář i charakter centra města na dobu nejméně několika desítek let.

Obyvatelé chtějí totiž něco jiného než developerská firma Crestyl. Ta podepsala už v minulosti s městem smlouvu o smlouvě budoucí a chystala se zastavět většinu volné plochy za nevyužitým obchodním centrem Slezanka. Svou novostavbu chtěla navíc propojit se Slezankou.

„Původní návrh byl, že tam vybudujeme moderní dvoupatrové obchodní centrum s plochou 27 tisíc metrů čtverečních a podzemním parkovištěm,“ netají Omar Koleilat, generální ředitel developerské skupiny Crestyl, která staví obchodní centra, kanceláře i byty v řadě českých měst. Včera ale také řekl, že tato myšlenka už je překonaná. „Vyjednáváme s městem o nové podobě projektu,“ ujistil Koleilat.

Většina Opavanů totiž nechce žádný další „obří obchoďák“ v samém středu města, v těsném sousedství historické radnice, divadla i konkatedrály, navíc v blízkosti nedávno zmodernizovaného obchodního centra Breda & Weinstein.

Nechtějí ho ani radní města. Jenže pokud se s developerem nedohodnou na projektu, který by vyhovoval oběma stranám a byl i ekonomicky únosný, bude Opava platit.

„Výši částky v této chvíli nelze určit. Ve smlouvě je rozhodčí doložka, řešil by to rozhodčí soud,“ řekl náměstek opavského primátora Dalibor Halátek (Změna pro Opavu). „To budeme řešit až v případě, že stavět nebudeme. Zatím je snaha obou stran jednat,“ vyhnul se i Koleilat přímé odpovědi na otázku, kolik peněz by žádali jako odškodné.

Dá se ale předpokládat, že ztráty města by se vyšplhaly na desítky milionů korun. Už proto, že jen demolice věžového domu za Slezankou, ve kterém byly kanceláře ministerstva zemědělství, stála 9 milionů. Podle smlouvy ji měl platit Crestyl, ale jen v případě, že se uskuteční jeho projekt. A to se zatím nestalo.

Devět milionů za demolici věžáku muselo zaplatit město

„Proto zatím demolici zaplatilo město,“ přiznala náměstkyně primátora Simona Bierhausová (ANO). „Ale když se s Crestylem dohodneme, že zastaví jen část volné plochy a k tomu si pronajme a opraví tu část Slezanky, která patří městu, pak nám celou sumu za demolici uhradí,“ dodala Bierhausová.

O tom, zda vůbec a jakým způsobem zastavět volnou plochu za Slezankou a jak naložit se samotnou Slezankou, diskutují Opavané už řadu let. Poslední veřejná debata se uskutečnila včera v podvečer. Lidé se na ní mimo jiné dozvěděli i výsledky sociologického průzkumu, který si město objednalo u agentury Datamar. Ze souhrnu odpovědí vyplynulo, že 93 procentům Opavanů vadí současný neutěšený stav nevyužité Slezanky, z toho 76 procent si přeje její rekonstrukci. Jen 17 procent lidí by ji raději zbouralo.

Část lidí preferuje na místě Slezanky, ale hlavně za ní, park s posezením. Další lidé by tam chtěli mít například dětské hřiště, sportoviště, parkoviště, trhy nebo náměstíčko. Většina se ale vedle toho shodla na tom, že jim v centru města chybí víc obchodů s potravinami, restaurace, kavárny i další služby.

Radní nastínili, že jsou jen tři varianty, jak lokalitu řešit. Ale dvě krajní, tedy buď jen park, nebo velké nákupní centrum, jsou už překonané. S Koleilatem se shodli na tom, že do konce roku si ujasní, zda je vůbec možné zrealizovat na menší ploše takový projekt, který by byl přijatelný pro obě strany a v budoucnu lákal nové návštěvníky do vylidňujícího se centra Opavy. Kromě výdělečných obchodů a služeb tak musí novostavba nabídnout i atraktivní využití volného času.