Po Místecké ulici spojující Ostravu s Frýdkem-Místkem a Beskydy projedou denně...

Po Místecké ulici spojující Ostravu s Frýdkem-Místkem a Beskydy projedou denně desetitisíce automobilů. | foto: MF DNES

Chceme zeď a slevu na dani, žádají lidé u rušné silnice v Nové Bělé

  • 20
Lidé bydlící v Ostravě-Nové bělé nedaleko velmi frekventované Místecké ulice už došla trpělivost. Kvůli desetitisícům aut projíždějících ve dne i v noci blízko jejich obydlí sepisují petici a žádají postavení kvalitní protihlukové stěny a snížení dani z nemovitosti.

Manželé Klimundovi z Ostravy-Nové Bělé by si mohli v klidu užívat penze. Mají svůj domek, zahradu i pole, na kterém občas pozorují srny. Na první pohled idyla. Oni ale trpí hlukem z Místecké ulice. A nejsou sami.

Domy, v nichž žije 33 lidí, od dětí po seniory, mají z jedné strany pole, z druhé silnici. "Ničí nás hluk, prach i zplodiny z aut," stěžuje si sedmdesátiletý Pavel Klimunda, jehož rodinný dům dělí od cesty jen kousek zahrady a živý plot.

Mezery v protihlukové stěně vyplnil cihlami

"Chceme tu mít protihlukovou zeď. V posledních třech letech se totiž situace výrazně zhoršila. Stále přibývá osobních aut i kamionů, které tu pendlují ve dne v noci," líčí jeho žena Libuše Klimundová.

Potvrzuje to i další novobělský rodák, třiasedmdesátiletý Otakar Choleva. Jeho domek dělí od rušné cesty jen patnáct metrů. Za prořídlou řadou tújí sice stojí ochranná betonová zeď, je však příliš nízká a nesouvislá - mezi panely jsou asi dvaceticentimetrové mezery, které Choleva v zoufalství vyplnil cihlami. Tím problémy samozřejmě nevyřešil.

"Doma nemůže směrem k silnici větrat, hluk zcela neztlumí ani plastová okna a na zahradě se vůbec neslyšíme. Hygienici tu už měřili a potvrdili, že hluk převyšuje normy, ale místo, aby nás chránili, dali silničářům výjimku až do konce roku 2017," zlobí se muž, který pak posbíral podpisy sousedů a požádal o pomoc radní obvodu.

Situace se rapidně zhoršila v 80. letech

Místní jsou přesvědčení, že mají na ochranu právo. "Kdysi se tu pásly krávy, jako kluci jsme ještě hráli fotbal na úzké dlážděné cestě, po které jezdili formani," vzpomíná Choleva. Podle něj se situace radikálně změnila až v 80. letech. Lidé museli levně prodat část pozemků, Klimundovi přišli i o domek.

"Peníze, které jsme dostali, stačily jen na základy nového domu. Stavěli jsme na svém pozemku, ale museli jsme zaplatit vynětí z orné půdy a na zbytek si vzít půjčku. Manžel ji splácel až do penze a místo klidu teď zažíváme horor," líčí Klimundová s tím, že senioři se nechtějí vystěhovat z rodných míst. Mladí by možná šli. "Ale kdo by ty naše domy odkoupil?" ptá se Choleva.

Projekty problém nejsou, peníze ale ano

Starosta Nové Bělé Vladimír Stuchlý chce lidem pomoci. Ve stejné situaci je navíc i početnější skupina domkařů u Plzeňské ulice. "Jsem pro snížení daní z nemovitostí, nižší koeficient mají některé lokality se znečištěným ovzduším, ale rozhoduje o tom město. Já se snažím už léta prosadit u Ředitelství silnici a dálnic pořádné protihlukové zdi," říká starosta.

Podle příslibu ŘSD by se lidé v Plzeňské ulici měli dočkat rekonstrukce protihlukové zdi už příští rok a časem se snad dočkají ochrany i lidé v Místecké ulici. Projekt už silničáři chystají, ale zatím na to nemají peníze," dodal.

Ostrava chce příští rok změnit vyhlášku o daních a radní slíbili, že zváží i návrh lidí na nižší koeficient u rušných komunikací. Míst, kde se lidem špatně žije, je však v kraji mnohem víc.