Chcete jezdit ve Frýdku-Místku autobusem zadarmo? Vystůjte si fronty

  9:08aktualizováno  9:08
Až hodina stání ve frontě čekala v pondělí ve Frýdku-Místku zájemce o čipovou kartu, díky které jako jediní v Česku mohou po celý rok jezdit městskou hromadnou dopravou zdarma. Lidé, kteří si před patnácti dny kvůli potvrzení o bezdlužnosti vůči městu vystáli jednu frontu, si v současných dnech hru na lidského hada opakují.

Fronta na čipové karty pro MHD zdarma ve Frýdku-Místku. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

"Je to hnus, vůbec to nemají zorganizované, i když o tom ví už tak dlouho, že tady pro ty karty přijdeme," stěžovala si jedna z čekatelek.

Podle Michala Nováka, náměstka frýdecko-místeckého primátora, ale problém jinak řešit nelze. "Po půl desáté jsme zasáhli a otevřelo se i druhé okýnko, víc ale udělat nemůžeme. Karty nelze vydávat třeba na magistrátu, protože se při výdeji zároveň nabíjejí a ten přístroj vlastní pouze ČSAD," vysvětloval důvody, proč se karty vydávají na zcela nevyhovujícím místě na autobusovém nádraží.

Každý den žádají o karty stovky lidí

A problémy hned tak neskončí. Žadatelů je totiž mnoho. "Každý den o vydání karty požádá zhruba tři sta lidí. Ti si pak mohou po patnácti dnech karty vyzvednout. Takže každý den by mělo na autobusové nádraží přijít zhruba tři sta lidí, víc ne," dodává náměstek.

I tři stovky lidí ale mohou čekat hodně dlouho. Výdejní okénka jsou pouze dvě, dá se přidat ještě třetí, ale vydání každé karty trvá v průměru čtyři minuty. Na každé okénko tedy v průměru vychází zhruba šest hodin nepřetržitého vydávání čipových karet.

Cestující si zvykají i na změny v linkách

Chaos při vydávání ale není jediným problémem, který při zavádění bezplatné dopravy ve Frýdku-Místku nastal. Magistrát totiž změnil podobu některých linek a už se objevily první problémy.

"Úplně zrušili linku číslo sedm, kterou jezdili chlapi ze Slezské do Válcoven," říká Miroslav Stibor ze sídliště Slezská. Když se tam nedostanou jednoduše, tak budou jezdit auty. A ty chtějí přece z města dostat," poukázal na fakt, že z jednoho z největších sídlišť ve městě nejezdí do největší firmy přímé spojení obyvatel sídliště.

"Nevím, že by to tak bylo, lidé mohli nový jízdní řád připomínkovat, téměř všem připomínkám jsme vyhověli," podotkl náměstek primátora Novák.

Bezplatnou dopravu zavedl frýdeckomístecký magistrát od neděle 27. března, využívat ji může každý, kdo si vyřídí čipovou kartu. Její získání trvá patnáct pracovních dní a požádat o ni může každý, obyvatelé města i lidé žijící jinde. Jedinou podmínkou je předložení potvrzení o bezdlužnosti městu.

Fronta na čipové karty pro MHD zdarma ve Frýdku-Místku.

Další velká města v kraji se zavedením bezplatné dopravy zatím nepočítají.

Jedinou výjimkou je Ostrava, kde jsou cestující přepravováni zdarma v době smogu. Na rozdíl od Frýdku-Místku ale nemusí mít cestující žádný doklad, MHD v Ostravě přepravuje ve vnitřních zónách všechny bez výjimky.

"Dopravu zdarma ve větším rozsahu, třeba na dva až tři zimní měsíce, kdy je ovzduší nejhorší, bychom mohli zavést jen v případě, že by se na jejím hrazení podílel i kraj a stát, jinak ne," komentovala možnosti rozšíření bezplatné dopravy v Ostravě mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

"Naším problémem je tranzit, ne automobily obyvatel města. Pomůže nám tedy jen vybudování obchvatu, ne MHD zdarma," dodala mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.

Najdete na iDNES.cz