Podnikatel Daneš Zátorský při otevření lakovny na Mošnovském letišti

Podnikatel Daneš Zátorský při otevření lakovny na Mošnovském letišti | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Chci 120 miliard, žádá zadlužený muž firmu v insolvenci

  • 4
Možná i do knihy rekordů aspiruje insolvenční řízení společnosti VOKD. Firma, která se snaží o provedení soudem povolené reorganizace, zápasí mimo jiné i se spornou pohledávkou ve výši 120 miliard korun.

Částku přesahující plánovaný schodek státního rozpočtu pro rok 2015 požaduje v insolvenčním řízení společnosti VOKD po firmě Kamil Šaray z Českého Těšína. Obří částku ale firma zřejmě platit nebude muset, závazek odmítla. Samotné řízení však může požadavek kvůli předpokládaným soudním sporům prodloužit.

Paradoxem je fakt, že sám navrhovatel Kamil Šaray figuruje v insolvenčním rejstříku jako osoba, na niž je vedeno insolvenční řízení. 

Do dluhů se podle vlastních slov v návrhu, kterým se do řízení poslal, dostal poté, co jeho finanční možnosti převýšily závazky ze zakázky na stavbu kanalizace v Karviné. Na té se měl podílet s konsorciem firem, v nichž figurovalo právě VOKD.

Před dluhy utekl Kamil Šaray se v místě bydliště v Českém Těšíně nezdržuje, na dotazy MF DNES nereagoval, sdílnější byli jeho sousedé i insolvenční správce, který řídí jeho insolvenci. 

„Ten utekl,“ uvedl jeden ze sousedů. „Dlužil tolika lidem, že se tu při jeho hledání střídali jako na běžícím páse.“ Podle mínění sousedů žije Šaray v Německu a do Těšína se nevrací. To mu ale nebrání požadovat 120 miliard od VOKD.

Částku podle něj tvoří dluh 51 milionů korun a „požadované odškodnění“ - zmiňovaných 120 miliard.

Do problémů se kvůli finančním těžkostem VOKD dostala i rekonstrukce dolu Hlubina.

„Věřitel zdůrazňuje, že na úpadce VOKD je vedený soudní spor společně s Eiffage Construction a OHL-ŽI (nesprávně napsaný název firmy OHL-ŽS, pozn. red.) o bezdůvodné obohacení,“ píše Kamil Šaray v přihlášce pohledávky.

Podle zjištění MF DNES má jít o spor, který vznikl při stavbě kanalizace v Karviné. Všechny zúčastněné firmy ale pohledávku odmítají. 

„Na stavbě kanalizace spolupracovalo město s konsorciem tří firem, se společností pana Šaraye jsme neměli nic společného,“ řekla karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

O gigantické pohledávce si myslí své také Daniel Tomíček, insolvenční správce, který vede Šarayovo řízení. „Právně byla pohledávka sporná, proto jsem ji se souhlasem soudu vyloučil,“ říká Tomíček. „Dále mám jen informace, že pan Šaray soudy o ni prohrál.“

Počítat s obří pohledávkou odmítá i předseda společnosti VOKD Daneš Zátorský. 

„O tom problému víme, nemůžeme jej jen tak hodit za hlavu. O vyloučení pohledávky musí rozhodnout soudy,“ vysvětluje Zátorský.

„Pohledávku vyloučil i insolvenční správce, ale ten pán se odvolal. To vše se může na insolvenčním řízení promítnout jen tím, že posune termín výplaty peněz věřitelům.“ 

Podle Zátorského je to důkaz, jak soudy ztěžují insolvenční řízení. „Nechápu justici, jak může takovou pohledávku připustit. Ten pán tvrdí, že je nemajetný, a proto požádal soud o odpuštění poplatku, který by musel zaplatit. Šlo by o několik milionů korun. Soud mu vyhověl. Ale ta částka se zvedá. Každých pár měsíců o pár miliard.“

Jak probíhá insolvence VOKD?

VOKD stojí na hraně, musí zaplatit dvacet milionů korun

Jen necelé tři týdny vydržely majitelům stavební společnosti VOKD naděje na úspěšnou restrukturalizaci firmy. 

Na konci dubna předložili svým věřitelům její plán a už 19. května se ozvali zástupci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), že pokud firma nezaplatí dlužných 20 milionů korun, restrukturalizační plán neprojde. 

„Věřitel upozorňuje dlužníka na skutečnost, že existence pohledávek za majetkovou podstatou je jednou ze základních překážek pro možnost schválení reorganizační- ho plánu,“ napsala Michaela Jízdná z ČSSZ společnosti VOKD. 

To v praxi znamená, že pokud VOKD urychleně nezaplatí více než dvacet milionů korun státu, skončí v konkurzu. A možnost uhrazení dluhu ve splátkách prakticky neexistuje. 

Podle ČSSZ je možnost uhrazení dotčeného dluhu dlužníkem v průběhu insolvenčního řízení ve splátkách neakceptovatelným a nepřípustným řešením z pohledu věřitele, stejně tak i možnost úhrady pohledávky za majetkovou podstatou po datu účinnosti reorganizačního plánu. 

To dostává VOKD do bludného kruhu. ČSSZ požaduje co nejrychlejší zaplacení pojistného na sociální zabezpečení zaměstnanců a podmiňuje jím zahájení restrukturalizačního programu. 

Příliš šancí, že by firma zvládla tuto částku v brzké době zaplatit, nevidí ani insolvenční správce firmy Rudolf Vinš. 

„Dlužník má dvě možnosti. Buď ke dni schválení reorganizačního plánu zaplatit, nebo se s věřitelem domluvit. Jelikož ale ČSSZ ve svém oznámení jasně říká, že trvá na zaplacení do zahájení platnosti reorganizačního plánu, moc šancí na domluvu nevidím. A také si nejsem jistý, že by firma dokázala ty peníze sehnat. A pokud nezaplatí, musel by být reorganizační plán zrušen.“ 

Předseda představenstva VOKD Daneš Zátorský stále doufá, že se firmě podaří přežít. „O způsobu uhrazení dluhu ČSSZ jednáme a věřím, že se nám to podaří vyřešit. O dalším rozhodne schůze věřitelů, kteří budou o přijetí plánu hlasovat.“ 

Pokud by věřitelé nakonec reorganizační plán přijali, znamenalo by to pro firmu na jedné straně prominutí části dluhů, na druhé straně by ale musela prodat část majetku, předat část aktiv věřitelům či vydat nové akcie. Pro zaměstnance by to pak znamenalo třeba to, že by přišli o jeden týden dovolené.