Samec štětkouna (vlevo) si prý s novými partnerkami velmi rozumí. | foto: Pavel Vlček ZOO Ostrava

Ostravský štětkoun žije se sestrami z Nizozemska. Zoo doufá v potomky

  • 0
Samec štětkouna kamerunského z ostravské zoo se těší z dvou nových partnerek. Zahrada doufá, že se podaří chov rozmnožit, zvláště když počáteční seznamování se samicemi dopadlo nadmíru dobře.

Štetkounovi Penjimu, byť je ještě poměrně mladý, se už na hlavě objevují výrůstky typické pro samce. Ve volné přírodě je potřebuje pro souboje s ostatními samci, ale v Ostravě konkurenci nemá. 

Nově žije se samicemi, které přicestovaly ze zoo v nizozemském Rotterdamu. "Yoko a Poli se narodily 20. února. Na nové prostředí si už zvykly a nyní je návštěvníci mohou sledovat pohromadě v zadní části pavilonu Tanganika," uvedla mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková.

Současný výběh však štětkouni budou obývat jen dočasně, už se jim totiž chystá nové společné obydlí v Pavilonu evoluce.

Ale už teď si samec se samicemi rozumí. "Od prvních chvil do vypadá, že si Penji nové partnerky oblíbil. Doufáme proto, že se rodina štětkounů rozroste o nové členy," přiblížila mluvčí Kalousková.

Rodince štětkounů se v ostravské zoologické zahradě viditelně líbí.

Štětkoun je nejpestřeji zbarvené prase a má poměrně hustou hnědočervenou srst, úzký bílý pás uprostřed hřbetu a protáhlé ušní boltce zakončené štětkou delších chlupů, kvůli čemuž dostal jméno.

Patří mezi rychlé běžce a také dobré plavce.

Žije v rovníkové Africe od Senegalu až po Kongo. Obývá různé typy vlhkých lesů od mořského pobřeží po vysokohorské polohy kolem čtyř tisíc metrů nad mořem. Živí se podzemními i nadzemními částmi rostlin, ovocem i živočišnou potravou, například plazy, ptačími vejci a mláďaty. Na lov vychází převážně v noci. Žije v malých skupinách vedených dospělým samcem.

Některými africkými kmeny bývá štětkoun pro svůj zjev a vlastnosti označován za krále lesa.