Lubomír Pavlíček (vlevo) a Radka Czeczotková tři týdny bojovali o život v...

Lubomír Pavlíček (vlevo) a Radka Czeczotková tři týdny bojovali o život v umělém spánku. Při prasečí chřipce jim selhaly plíce | foto: Jiří Zerzoň

Letos byla chřipka jiná: Jenom v Moravskoslezském kraji zabila 20 lidí

  • 2
Zatímco loňská epidemie chřipek si v Moravskoslezském kraji vyžádala „jen“ dvě oběti, tak ta letošní desetkrát víc. „Byla výjimečná,“ říká lékař Jan Máca.

Usmívají se a tvrdí, že se cítí dobře – až na doznívající potíže s dechem. Oba ale málem zabila „banální“ chřipka.

A to je důvod, proč 38letá Radka Czeczotková z Albrechtiček na Novojičínsku i 46letý Lubomír Pavlíček z Kozlovic na Frýdecko-Místecku zatím stále nechodí do práce. Marodí už pátý měsíc.

„Čekám na termín lázní. Věřím, že v srpnu už budu zase pracovat,“ říká žena, která je technoložkou ve farmaceutické firmě. Naposledy tam byla v lednu. Pak chytla chřipku.

„Týden jsem se léčila doma. Když se stav horšil, odvezl mě otec do plicní ambulance. Odtamtud už mě vezla záchranka do místní nemocnice s těžkým zánětem plic. Víc si nepamatuji,“ líčí žena, kterou na konci února budili z umělého spánku lékaři Fakultní nemocnice Ostrava.

Museli se znovu učit chodit

„Byl jsem na tom stejně. Přišel jsem z práce, vyskočily mi teploty, pár dní jsem ležel doma. Ale 7. února mě rychlá odvezla do nemocnice ve Frýdku-Místku, kde mě po pár dnech uspali a probudil jsem se až koncem února ve fakultní nemocnici. Bez skvělé péče tamních lékařů a sester už bych tu nebyl,“ říká zedník Pavlíček s tím, že tak jako Czeczotková neměl až do nákazy virem chřipky žádné zdravotní potíže. Po probuzení byli oba tak slabí, že jen leželi. Museli se učit znovu chodit.

Oběma lidem kvůli prasečí chřipce typu A/H1N1 selhaly plíce. Připojení na ventilátor by nepomohlo. Jedinou nadějí na záchranu bylo napojení na ECMO – speciální přístroj, který okysličuje krev mimo tělo. Tyto umělé plíce mají v regionu pouze kardiochirurgové v třinecké Nemocnici Podlesí a ve fakultní nemocnici. Jejich přístroje letos zachraňovaly i pacienty s chřipkou.

„Letošní vlna chřipek byla výjimečná. Hlavně tím, že ve vážném stavu se ocitla řada jinak zdravých lidí v produktivním věku. Jen u nás leželo 13 pacientů ve velmi těžkém stavu, z toho 8 jsme napojili na ECMO a 6 zachránili. Jako poslední odešel domů v půlce května mladý horník,“ říká zástupce přednosty Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Ostrava Jan Máca.

Víc pacientů s chřipkou připojených na ECMO měla jen Všeobecná fakultní nemocnice Praha. Další nemocnice v zemi připojily na umělé plíce nanejvýš dva lidi s chřipkou.

Léčbu nehradí zdravotní pojišťovny

„Ukázalo se, že ECMO je jedinou a velmi nadějnou šancí pro pacienty, kterým selhaly plíce. Problém je, že s výjimkou pražského centra zatím tuto léčbu nehradí zdravotní pojišťovny a my na každém pacientovi proděláváme půl milionu korun. Letošní vlna chřipek nás tak stála čtyři miliony, ale zachránili jsme šest lidí středního věku, kteří by jinak zemřeli,“ popsal situaci ředitel ostravské fakultní nemocnice David Feltl s tím, že lékaři a hlavně odborné společnosti už usilují o změnu.

A nejen to. Feltl slíbil, že koupí novou umělou plíci za dva až tři miliony korun speciálně pro potřeby oddělení ARO, aby nebylo závislé na dvou přístrojích kardiocentra.

„Zrovna, když nám zavolali lékaři z Frýdku-Místku, že tam mají ve vážném stavu pana Pavlíčka, oba nemocniční přístroje byly zaneprázdněné. Bez ECMO bychom ale pacientovi nepomohli. Zatelefonovali jsme proto do německé centrály výrobní firmy, která nám jeden přístroj obratem půjčila. Přivezli nám ho během pěti hodin,“ líčí Máca.

V kraji onemocněly chřipkou stovky lidí. „Většina překvapivě typem A/H1N1, který jsme nečekali jako dominující, ale byl součástí očkovací vakcíny. Až na jednu výjimku nebyli lidé s těžkým průběhem nemoci očkovaní. Ve vážném stavu skončilo na JIP nebo ARO 57 lidí, 20 bohužel zemřelo. Loni byly dvě oběti,“ líčí šéfka epidemiologů z krajské hygienické stanice Irena Martinková.