Primář transfuzního oddělení novojičínské nemocnice Zenon Lasota obsluhuje...

Primář transfuzního oddělení novojičínské nemocnice Zenon Lasota obsluhuje přístroj na čištění krve. | foto: Archiv Nemocnice Nový Jičín

Atopický ekzém mizí. Pacientům pomáhá novinka, pravidelné čištění krve

  • 0
Lékaři nemocnice v Novém Jičíně začali svým pacientům trpícím atopickým ekzémem nabízet novinku z Německa. Prostřednictvím speciálního přístroje jim pravidelně čistí krev, a cíleně tak snižují hodnoty nežádoucích protilátek, které vyvolávají alergii.

Je unavená víc než obvykle. Ale spokojená, protože konečně netrpí bolestmi. Pětatřicetiletá Karolina Kadlubiecová z Českého Těšína je prvním člověkem v zemi, který má za sebou všech deset procedur zcela nové léčby atopického ekzému.

Svým pacientům ji začala v červnu nabízet nemocnice v Novém Jičíně. Zatím jen zkušebně.

Žena nejdřív chodila čistit krev dvakrát, později jednou týdně

Transfuznímu oddělení totiž německá firma zapůjčila ke klinickému testování speciální přístroj, který pacientům s atopickým ekzémem čistí krev. Série procedur (každá trvá asi dvě hodiny) cíleně snižuje hodnoty nežádoucích protilátek, které vyvolávají alergii.

„Zpočátku jsem chodila na čištění krve dvakrát týdně, později jednou za týden. Teď mám za sebou poslední proceduru a cítím se dost unavená. Ale jsem vděčná, že jsem mohla novou léčbu podstoupit,“ líčí Karolina Kadlubiecová, která je s výsledkem spokojená.

Atopický ekzém ji trápí už od dětství. Její stav se přechodně zlepšil v těhotenství a po porodu. Teď už má ale její dcerka 4,5 roku a potíže se znovu začaly stupňovat.

„Kůži jsem měla zarudlou, ztvrdlou a popraskanou. Hlavně na rukou a nohou praskliny bolely. To byl důvod, proč jsem letos znovu vyhledala primáře transfuzního oddělení Zenona Lasotu, ke kterému chodím už roky,“ říká žena.

V minulosti zkusila leccos: léky, masti i odběry plazmy, kterými lékaři u pacientů s atopickým ekzémem snižují hladinu imunoglobulinu E. Novince se nebránila.

Úleva přišla hned po první očistné kůře

Zlepšení pocítila hned po první očistné kůře. „Cítila jsem úlevu. Tělo se prohřálo, praskliny se zatáhly. Teď je kůže měkčí. I okolí si všímá zlepšení,“ říká žena. „Uvidíme, co se bude dít dál,“ dodává.

Primář transfuzního oddělení novojičínské nemocnice Zenon Lasota je s účinkem nové léčby u své první pacientky velmi spokojený. Doufá, že bez větších potíží by mohla vydržet alespoň rok. „Takové jsou zatím poznatky z několika německých studií,“ říká Lasota.

„Jde ale o naprostou novinku. Našim úkolem je ověřit, jak nejlépe nastavit proces čistění, a zjistit, jaké jsou účinky,“ vysvětluje.

Donedávna mohl lidem s atopickým ekzémem jen odebírat plazmu. I to snižuje množství nežádoucích protilátek, ale bez záruky. Někomu klesne hladina imunoglobulinu E víc, někomu méně. Nový přístroj zaručuje všem snížení protilátek až na třetinu. „Krev z žíly prochází separátorem, který z plazmy vychytá škodlivé látky, a očištěná se vrací do těla,“ líčí lékař.

Jeden pacient = 250 tisíc korun

Léčba není levná. Speciální přípravky do krevního separátoru vyjdou za deset očistných kůr pro jednoho pacienta na čtvrt milionu korun. Jelikož zdravotní pojišťovny dosud tuto metodu nehradí, není dostupná všem. Novojičínská nemocnice zatím dostala přípravky jen pro 10 pacientů. Ti by měli projít léčbou do konce listopadu.

„Teď dokončujeme léčbu dalších tří pacientů ve věku od 23 do 33 let. U všech je vidět zlepšení stavu. Do studie se postupně zapojí i školní děti,“ říká Zenon Lasota, který věří, že novinka by mohla výrazně ulehčit a zkvalitnit život lidí postižených atopickým ekzémem.

„Chceme, aby se mohli zařadit do běžné společnosti. Děti, které svědí zarudlá kůže nebo i boláky, trpí o to víc, že se jim posmívají spolužáci. Příjemně se necítí ani dospělí. Mnozí se straní společnosti, nechodí plavat,“ líčí lékař. Doufá, že alespoň části pacientů by léčbu mohly časem hradit pojišťovny.