Nafoťte sousedův čmoudící komín. Aplikace se rozšířila do celé země

  8:29aktualizováno  8:29
Ekologické sdružení Čisté nebe spustilo vylepšenou mobilní aplikaci, prostřednictvím které lidé upozorňují na špatná topeniště. Nově lze přidávat fotografie v celé České republice.

Aplikaci Čistý komín 2.0 provázejí hodně názorné ilustrace. | foto: Sdružení Čisté nebe

Funguje to velice jednoduše. Člověk, který má už dost souseda, jenž černým kouřem dusí kus vesnice, nafotí jeho komín s dýmem. A přes aplikaci Čistý komín 2.0 snímek anonymně vloží do webové mapy. Hříšník, aniž je uvedena adresa nebo jeho jméno, pak podle autorů možná změní své chování.

Webová stránka Čistý komín 2.0

Z aplikace Čistý komín 2.0.

Moravskoslezské ekologické sdružení Čisté nebe po třech letech aplikaci vylepšilo a hlavně je už k využití na celém území České republiky. „S aplikací jsou pozitivní zkušenosti. A ačkoliv právě Moravskoslezský kraj má nejhorší ovzduší, tak problém čmoudících komínů jistě trápí lidi i odjinud,“ vysvětlila ředitelka sdružení Čisté nebe Anna Plošková.

Aplikaci lze stáhnout do mobilů s operačním systémem Android či iOS, nově už tak nelze učinit přímo na webovém rozhraní. V novém systému lze rovněž získat leták s pravidly správného topení, k dispozici je i výčet zdravotních dopadů špatného topení nebo zkušenosti některých starostů.

Od ledna navíc dostali úředníci možnost kontroly kotlů přímo v domech. Fotografie z aplikace sice nemohou být důkazem nebo důvodem kontroly, upozorňují však na možné problémy v částech obcí.

Vyhrožování bylo, ale k soudu nikdo nešel

Plošková zdůraznila, že aplikace nemá sloužit k nějakému udávání, ale jako osvěta a motivace lidí ke změně neekologického chování. „Chceme, aby si lidé uvědomili, že topit špatně není zdravé ani pro ně, ani pro jejich okolí. Na základě toho, že se objeví v mapě, tak třeba přehodnotili způsob, jakým topí. Je spousta možností, jak to řešit, třeba zažádat o kotlíkovou dotaci,“ přiblížila.

Za úvodní čtyři měsíce v roce 2013 se na mapě objevilo 600 fotografií, další roky se počet ustálil na zhruba 150 snímcích. Obrázky sdružení maže po každé topné sezoně a řeší i stížnosti. „Občas nám někdo vyhrožoval a různě se snažil o smazání fotografií,“ sdělil Andreas Triandafilu z Čistého nebe. Zdůraznil, že žádný případ neskončil až u soudu.

„Vše řešíme případ od případu. Pokud se ukáže, že černý kouř vycházel z komínu například při zatápění, tak fotografii odstraníme,“ dodal Triandafilu. „Ale už se také několikrát stalo, že se ozval autor fotografie, abychom fotku odstranili, protože se soused napravil,“ přidala se Plošková.

Považujete mobilní aplikaci Čistý komín 2.0 za prospěšnou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 12. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

Ne 2992
Ano 1645

Aktivitu podporují také úřady. Například krajský úřad finančně podpořil první verzi aplikace, na druhou a její rozšíření zase přispělo ministerstvo životního prostředí.

„Tato aplikace se mi rozhodně líbí. Uznávám, že to je občas na hraně, ale u lidí, se kterými dosud nikdo nic nepořídil, to účinek mělo,“ myslí si Jakub Unucka (ODS), krajský náměstek a místostarosta Klimkovic.

Už se objevují fotografie z dalších regionů

Naopak starosta Bolatic na Opavsku Herbert Pavera (TOP 09) se obává, že to není úplně dobrý nápad. „To, že někomu z komínu uniká černý kouř, ještě nevypovídá o tom, že topí neekologicky. Je to velice zavádějící. Navíc lidé budou zatápět v noci, aby je nikdo nevyfotil.“

Podle autorů aplikace nelze přesně určit, odkud bylo oznámení nejvíce. Právě Opavsko však patřilo k místům, kde jich bylo zaznamenáno větší množství.

Po spuštění nové aplikace se začaly objevovat fotografie i z dalších regionů, například z Nového Bydžova nebo okrajové části Prahy.

Autor:

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Diamo měnilo šéfa ostravského závodu, laguny pohlídá nový ředitel

Kal z ostravských lagun nákládají do kontejnerů

Závod Odra společnosti Diamo, dohlížející mimo jiné na sanaci ostravských lagun, má nového ředitele. Po patnácti letech...

Ostrava plánuje nejvyšší rozpočet ve své historii, přesáhne deset miliard

Ostravský magistrát - Nová radnice a Baník

Vyrovnaný rozpočet ve výši 10,4 miliardy korun odsouhlasili ve středu zastupitelé Ostravy na rok 2019. Ve srovnání s...

Čechů pracujících načerno ubývá, nahradili je Ukrajinci či Nepálci

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji klesla na 4,3 procenta. Pro obyvatele regionu je to dobrá zpráva, ale pro firmy...

Najdete na iDNES.cz