Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nafoťte sousedův čmoudící komín. Aplikace se rozšířila do celé země

  8:29aktualizováno  8:29
Ekologické sdružení Čisté nebe spustilo vylepšenou mobilní aplikaci, prostřednictvím které lidé upozorňují na špatná topeniště. Nově lze přidávat fotografie v celé České republice.

Aplikaci Čistý komín 2.0 provázejí hodně názorné ilustrace. | foto: Sdružení Čisté nebe

Funguje to velice jednoduše. Člověk, který má už dost souseda, jenž černým kouřem dusí kus vesnice, nafotí jeho komín s dýmem. A přes aplikaci Čistý komín 2.0 snímek anonymně vloží do webové mapy. Hříšník, aniž je uvedena adresa nebo jeho jméno, pak podle autorů možná změní své chování.

Webová stránka Čistý komín 2.0

Z aplikace Čistý komín 2.0.

Moravskoslezské ekologické sdružení Čisté nebe po třech letech aplikaci vylepšilo a hlavně je už k využití na celém území České republiky. „S aplikací jsou pozitivní zkušenosti. A ačkoliv právě Moravskoslezský kraj má nejhorší ovzduší, tak problém čmoudících komínů jistě trápí lidi i odjinud,“ vysvětlila ředitelka sdružení Čisté nebe Anna Plošková.

Aplikaci lze stáhnout do mobilů s operačním systémem Android či iOS, nově už tak nelze učinit přímo na webovém rozhraní. V novém systému lze rovněž získat leták s pravidly správného topení, k dispozici je i výčet zdravotních dopadů špatného topení nebo zkušenosti některých starostů.

Od ledna navíc dostali úředníci možnost kontroly kotlů přímo v domech. Fotografie z aplikace sice nemohou být důkazem nebo důvodem kontroly, upozorňují však na možné problémy v částech obcí.

Vyhrožování bylo, ale k soudu nikdo nešel

Plošková zdůraznila, že aplikace nemá sloužit k nějakému udávání, ale jako osvěta a motivace lidí ke změně neekologického chování. „Chceme, aby si lidé uvědomili, že topit špatně není zdravé ani pro ně, ani pro jejich okolí. Na základě toho, že se objeví v mapě, tak třeba přehodnotili způsob, jakým topí. Je spousta možností, jak to řešit, třeba zažádat o kotlíkovou dotaci,“ přiblížila.

Za úvodní čtyři měsíce v roce 2013 se na mapě objevilo 600 fotografií, další roky se počet ustálil na zhruba 150 snímcích. Obrázky sdružení maže po každé topné sezoně a řeší i stížnosti. „Občas nám někdo vyhrožoval a různě se snažil o smazání fotografií,“ sdělil Andreas Triandafilu z Čistého nebe. Zdůraznil, že žádný případ neskončil až u soudu.

„Vše řešíme případ od případu. Pokud se ukáže, že černý kouř vycházel z komínu například při zatápění, tak fotografii odstraníme,“ dodal Triandafilu. „Ale už se také několikrát stalo, že se ozval autor fotografie, abychom fotku odstranili, protože se soused napravil,“ přidala se Plošková.

Považujete mobilní aplikaci Čistý komín 2.0 za prospěšnou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 12. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

Ne 2992
Ano 1645

Aktivitu podporují také úřady. Například krajský úřad finančně podpořil první verzi aplikace, na druhou a její rozšíření zase přispělo ministerstvo životního prostředí.

„Tato aplikace se mi rozhodně líbí. Uznávám, že to je občas na hraně, ale u lidí, se kterými dosud nikdo nic nepořídil, to účinek mělo,“ myslí si Jakub Unucka (ODS), krajský náměstek a místostarosta Klimkovic.

Už se objevují fotografie z dalších regionů

Naopak starosta Bolatic na Opavsku Herbert Pavera (TOP 09) se obává, že to není úplně dobrý nápad. „To, že někomu z komínu uniká černý kouř, ještě nevypovídá o tom, že topí neekologicky. Je to velice zavádějící. Navíc lidé budou zatápět v noci, aby je nikdo nevyfotil.“

Podle autorů aplikace nelze přesně určit, odkud bylo oznámení nejvíce. Právě Opavsko však patřilo k místům, kde jich bylo zaznamenáno větší množství.

Po spuštění nové aplikace se začaly objevovat fotografie i z dalších regionů, například z Nového Bydžova nebo okrajové části Prahy.

Autor:


Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Ostravské stopy: První záskok budu mít vždy spojený s Ostravou, říká Trojan

Rozstřel Trojan, Dvořál - Celé

Známý herec Ivan Trojan sleduje dění v Ostravě od konce 80. let, kdy se do ní podíval v rámci svého prvního záskoku....

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Najdete na iDNES.cz