Lidé kašlou na členství ve straně. Více vábí hasiči a sportovní kluby

  15:55aktualizováno  15:55
Stranické legitimace už netáhnou. Populárnější, než být členem politické strany, je účastnit se činnosti sportovního klubu či zájmového spolku. V Moravskoslezském kraji je velký zájem například o vstup mezi dobrovolné hasiče či florbalové hráče.
Zájemci o vstup do velkých stran se ročně počítají na stovky, v celkovém počtu klesá například počet členů ODS. (Ilustrační snímek)

Zájemci o vstup do velkých stran se ročně počítají na stovky, v celkovém počtu klesá například počet členů ODS. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Počet členů sportovních klubů a zájmových spolků trvale stoupá a vysoce převyšuje zájem o politické strany "V Moravskoslezském kraji evidujeme přes 26 tisíc členů a jejich počet každoročně roste," přibližuje zájem o vstup mezi dobrovolné hasiče starosta moravskoslezských dobrovolných hasičů Leo Kuběna.

"A není to jen o dlouhodobých členech. Počet nových zájemců, ať už jde o děti či dospělé, enormně stoupá každým rokem. Lidé se totiž začali angažovat a u nás nacházejí to, co hledají, možnost pomáhat ostatním, aniž by ta pomoc byla nějak motivována," dodal s tím, že se počet dobrovolných hasičů v kraji každým rokem zvyšuje o stovky nových členů.

Ještě lépe na tom jsou sportovci. Počet členů jednoho z nejmladších sportovních svazů sdružujícího florbalisty narůstá každým rokem o zhruba deset procent. "V současnosti je v kraji registrováno téměř devět tisíc lidí," sdělil hejtman Moravskoslezské florbalové unie Libor Gavlas. "A to nepočítáme lidi, od dětí až po ty starší, kteří hrají jen tak pro radost. Zájem o vstup do unie je rok od roku větší," dodal.

Nejsilnější základnu mají na Ostravsku komunisté

Zájem o členství v politických stranách není ani zdaleka takový. Každým rokem totiž napříč politickým spektrem přibude jen pár stovek nových straníků. Nejsilnější pozici v kraji co se počtu členů týče mají komunisté, strana má v regionu přes šest tisíc členů. Poloviční počet registrují sociální demokraté a ještě o pár stovek méně členů má ODS.

V seznamu početně nejsilnějších stran v regionu by ještě měli figurovat také lidovci, ti ale v současnosti přesná čísla neznají. "Poté, co jsme vypadli z parlamentu, jsme museli citelně omezit i krajské a okresní sekretariáty, takže se v současnosti bohužel neumíme ke konkrétním číslům za jednotlivé kraje dostat," vysvětluje mluvčí celostátní KDU-ČSL Alexandra Alvarová.

Zájemci o vstup do velkých stran se ročně počítají na stovky, v celkovém počtu klesá například počet členů ODS. "Zájem o politiku jde ve vlnách a často se stává, že u vládních stran klesá, na což jsme možná doplatili i my," komentuje místopředseda regionální rady ODS Tomáš Petřík fakt, že na rozdíl od roku 2010, kdy členské poplatky v ODS platilo v kraji 2 946 lidí, klesl počet členů strany k letošnímu dubnu o téměř čtyři stovky.

"Já jsem se například už několikrát setkal s mladými lidmi, kteří by o politiku zájem i měli, ale neví, jak do strany vstoupit. Tady asi trochu zaostáváme. Ale vždy je to o šikovnosti hlavně místních organizací, nakolik umí lidi oslovit," dodává.

Sociálním demokratům každý rok přibude sto členů

Po několika letech útlumu se zvýšeného zájmu o vstup do strany dočkali i komunisté. "V poslední době, zhruba od poloviny loňského roku, zájemců o členství ve straně přibývá," říká tisková mluvčí krajského výboru KSČM Ivana Kalousková.

"Nedá se říct, že by šlo jen o starší lidi, zájem je poměrně rovnoměrně rozložen od mladších lidí až po padesátníky. Důvodem bude zřejmě nespokojenost s tím, co se děje," dodává Ivana Kalousková.

Rovnoměrný nárůst členské základny registrují už deset let sociální demokraté. "Každým rokem nám přibude zhruba stovka členů," popisuje zájem o vstup do ČSSD krajská tajemnice strany Petra Krejčířová. "Rovnoměrně nám takto přibývají straníci už minimálně deset let. V roce 2002 jsme v kraji měli 2 100 členů, o šest let později 2 800 a letos to je 3 100 lidí z Moravskoslezského kraje."

Velký třesk zažívají podle všeho v současnosti Věci veřejné. Ze strany například odešla většina členů frýdeckomístecké buňky. "Přesná čísla budeme vědět zhruba za týden, na začátku roku jsme v kraji měli zhruba sto členů," popsal současnost místopředseda strany v kraji Zdeněk Havlík.

Podle politologa Tomáše Jarmary je nezájem o strany daný historicky. "Svůj podíl na tom měla vláda KSČ, která lidem strany znechutila, podílejí se na tom ale i problémy stran v současnosti," vysvětlil.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Kostel v Kravařích má nový zvon. Předchůdce odvezl za války wehrmacht

Zvon dostal jméno po svatém Floriánovi.

Aby jej dostali do věže, museli přistavit jeřáb. Jeho hlas lidé poprvé slyšeli ve čtvrtek vpodvečer, od pátku odbíjí...

Najdete na iDNES.cz