Lidé kašlou na členství ve straně. Více vábí hasiči a sportovní kluby

  15:55aktualizováno  15:55
Stranické legitimace už netáhnou. Populárnější, než být členem politické strany, je účastnit se činnosti sportovního klubu či zájmového spolku. V Moravskoslezském kraji je velký zájem například o vstup mezi dobrovolné hasiče či florbalové hráče.
Zájemci o vstup do velkých stran se ročně počítají na stovky, v celkovém počtu klesá například počet členů ODS. (Ilustrační snímek)

Zájemci o vstup do velkých stran se ročně počítají na stovky, v celkovém počtu klesá například počet členů ODS. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Počet členů sportovních klubů a zájmových spolků trvale stoupá a vysoce převyšuje zájem o politické strany "V Moravskoslezském kraji evidujeme přes 26 tisíc členů a jejich počet každoročně roste," přibližuje zájem o vstup mezi dobrovolné hasiče starosta moravskoslezských dobrovolných hasičů Leo Kuběna.

"A není to jen o dlouhodobých členech. Počet nových zájemců, ať už jde o děti či dospělé, enormně stoupá každým rokem. Lidé se totiž začali angažovat a u nás nacházejí to, co hledají, možnost pomáhat ostatním, aniž by ta pomoc byla nějak motivována," dodal s tím, že se počet dobrovolných hasičů v kraji každým rokem zvyšuje o stovky nových členů.

Ještě lépe na tom jsou sportovci. Počet členů jednoho z nejmladších sportovních svazů sdružujícího florbalisty narůstá každým rokem o zhruba deset procent. "V současnosti je v kraji registrováno téměř devět tisíc lidí," sdělil hejtman Moravskoslezské florbalové unie Libor Gavlas. "A to nepočítáme lidi, od dětí až po ty starší, kteří hrají jen tak pro radost. Zájem o vstup do unie je rok od roku větší," dodal.

Nejsilnější základnu mají na Ostravsku komunisté

Zájem o členství v politických stranách není ani zdaleka takový. Každým rokem totiž napříč politickým spektrem přibude jen pár stovek nových straníků. Nejsilnější pozici v kraji co se počtu členů týče mají komunisté, strana má v regionu přes šest tisíc členů. Poloviční počet registrují sociální demokraté a ještě o pár stovek méně členů má ODS.

V seznamu početně nejsilnějších stran v regionu by ještě měli figurovat také lidovci, ti ale v současnosti přesná čísla neznají. "Poté, co jsme vypadli z parlamentu, jsme museli citelně omezit i krajské a okresní sekretariáty, takže se v současnosti bohužel neumíme ke konkrétním číslům za jednotlivé kraje dostat," vysvětluje mluvčí celostátní KDU-ČSL Alexandra Alvarová.

Zájemci o vstup do velkých stran se ročně počítají na stovky, v celkovém počtu klesá například počet členů ODS. "Zájem o politiku jde ve vlnách a často se stává, že u vládních stran klesá, na což jsme možná doplatili i my," komentuje místopředseda regionální rady ODS Tomáš Petřík fakt, že na rozdíl od roku 2010, kdy členské poplatky v ODS platilo v kraji 2 946 lidí, klesl počet členů strany k letošnímu dubnu o téměř čtyři stovky.

"Já jsem se například už několikrát setkal s mladými lidmi, kteří by o politiku zájem i měli, ale neví, jak do strany vstoupit. Tady asi trochu zaostáváme. Ale vždy je to o šikovnosti hlavně místních organizací, nakolik umí lidi oslovit," dodává.

Sociálním demokratům každý rok přibude sto členů

Po několika letech útlumu se zvýšeného zájmu o vstup do strany dočkali i komunisté. "V poslední době, zhruba od poloviny loňského roku, zájemců o členství ve straně přibývá," říká tisková mluvčí krajského výboru KSČM Ivana Kalousková.

"Nedá se říct, že by šlo jen o starší lidi, zájem je poměrně rovnoměrně rozložen od mladších lidí až po padesátníky. Důvodem bude zřejmě nespokojenost s tím, co se děje," dodává Ivana Kalousková.

Rovnoměrný nárůst členské základny registrují už deset let sociální demokraté. "Každým rokem nám přibude zhruba stovka členů," popisuje zájem o vstup do ČSSD krajská tajemnice strany Petra Krejčířová. "Rovnoměrně nám takto přibývají straníci už minimálně deset let. V roce 2002 jsme v kraji měli 2 100 členů, o šest let později 2 800 a letos to je 3 100 lidí z Moravskoslezského kraje."

Velký třesk zažívají podle všeho v současnosti Věci veřejné. Ze strany například odešla většina členů frýdeckomístecké buňky. "Přesná čísla budeme vědět zhruba za týden, na začátku roku jsme v kraji měli zhruba sto členů," popsal současnost místopředseda strany v kraji Zdeněk Havlík.

Podle politologa Tomáše Jarmary je nezájem o strany daný historicky. "Svůj podíl na tom měla vláda KSČ, která lidem strany znechutila, podílejí se na tom ale i problémy stran v současnosti," vysvětlil.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

Medvědí tulák v Beskydech zabil ovci. Prozradila ho šlápota v krtinci

Odlitek přední stopy medvěda, který přišel v roce 2001 do Krhové.

Potrhanou ovci našel brzo ráno v ohradě chovatel Ladislav Staš z obce Krásná na Frýdecko-Místecku, který bydlí na...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Obchodník se psy falšoval doklady, některá zvířata po prodeji uhynula

Obchodník se psy si vymyslel rasy i veterináře. některá zvířata po prodeji...

Nekalý byznys se psy vyšetřují ostravští kriminalisté. Zjistili, že sedmačtyřicetiletý muž nabízel prostřednictvím...

Ostravské stopy: Sýkorův most je sítem do velkého města, míní Koneval

Vstup do velkého města Vítězslavu Konevalovi symbolizuje Sýkorův most.

Jako digitální grafik by si Vítězslav Koneval pro svou práci vybral ke zpracování ostravský motiv: most Miloše Sýkory....

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji nadále klesá, v Hyundai zvýší mzdy

Továrna Hyundai v Nošovicích.

Pod osmatřicet tisíc lidí klesl na konci listopadu počet nezaměstnaných v Moravskoslezském kraji. Z hlediska úřadu...

Najdete na iDNES.cz