Zájemci o vstup do velkých stran se ročně počítají na stovky, v celkovém počtu klesá například počet členů ODS. (Ilustrační snímek)

Zájemci o vstup do velkých stran se ročně počítají na stovky, v celkovém počtu klesá například počet členů ODS. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Lidé kašlou na členství ve straně. Více vábí hasiči a sportovní kluby

  • 2
Stranické legitimace už netáhnou. Populárnější, než být členem politické strany, je účastnit se činnosti sportovního klubu či zájmového spolku. V Moravskoslezském kraji je velký zájem například o vstup mezi dobrovolné hasiče či florbalové hráče.

Počet členů sportovních klubů a zájmových spolků trvale stoupá a vysoce převyšuje zájem o politické strany "V Moravskoslezském kraji evidujeme přes 26 tisíc členů a jejich počet každoročně roste," přibližuje zájem o vstup mezi dobrovolné hasiče starosta moravskoslezských dobrovolných hasičů Leo Kuběna.

"A není to jen o dlouhodobých členech. Počet nových zájemců, ať už jde o děti či dospělé, enormně stoupá každým rokem. Lidé se totiž začali angažovat a u nás nacházejí to, co hledají, možnost pomáhat ostatním, aniž by ta pomoc byla nějak motivována," dodal s tím, že se počet dobrovolných hasičů v kraji každým rokem zvyšuje o stovky nových členů.

Ještě lépe na tom jsou sportovci. Počet členů jednoho z nejmladších sportovních svazů sdružujícího florbalisty narůstá každým rokem o zhruba deset procent. "V současnosti je v kraji registrováno téměř devět tisíc lidí," sdělil hejtman Moravskoslezské florbalové unie Libor Gavlas. "A to nepočítáme lidi, od dětí až po ty starší, kteří hrají jen tak pro radost. Zájem o vstup do unie je rok od roku větší," dodal.

Nejsilnější základnu mají na Ostravsku komunisté

Zájem o členství v politických stranách není ani zdaleka takový. Každým rokem totiž napříč politickým spektrem přibude jen pár stovek nových straníků. Nejsilnější pozici v kraji co se počtu členů týče mají komunisté, strana má v regionu přes šest tisíc členů. Poloviční počet registrují sociální demokraté a ještě o pár stovek méně členů má ODS.

V seznamu početně nejsilnějších stran v regionu by ještě měli figurovat také lidovci, ti ale v současnosti přesná čísla neznají. "Poté, co jsme vypadli z parlamentu, jsme museli citelně omezit i krajské a okresní sekretariáty, takže se v současnosti bohužel neumíme ke konkrétním číslům za jednotlivé kraje dostat," vysvětluje mluvčí celostátní KDU-ČSL Alexandra Alvarová.

Zájemci o vstup do velkých stran se ročně počítají na stovky, v celkovém počtu klesá například počet členů ODS. "Zájem o politiku jde ve vlnách a často se stává, že u vládních stran klesá, na což jsme možná doplatili i my," komentuje místopředseda regionální rady ODS Tomáš Petřík fakt, že na rozdíl od roku 2010, kdy členské poplatky v ODS platilo v kraji 2 946 lidí, klesl počet členů strany k letošnímu dubnu o téměř čtyři stovky.

"Já jsem se například už několikrát setkal s mladými lidmi, kteří by o politiku zájem i měli, ale neví, jak do strany vstoupit. Tady asi trochu zaostáváme. Ale vždy je to o šikovnosti hlavně místních organizací, nakolik umí lidi oslovit," dodává.

Sociálním demokratům každý rok přibude sto členů

Po několika letech útlumu se zvýšeného zájmu o vstup do strany dočkali i komunisté. "V poslední době, zhruba od poloviny loňského roku, zájemců o členství ve straně přibývá," říká tisková mluvčí krajského výboru KSČM Ivana Kalousková.

"Nedá se říct, že by šlo jen o starší lidi, zájem je poměrně rovnoměrně rozložen od mladších lidí až po padesátníky. Důvodem bude zřejmě nespokojenost s tím, co se děje," dodává Ivana Kalousková.

Rovnoměrný nárůst členské základny registrují už deset let sociální demokraté. "Každým rokem nám přibude zhruba stovka členů," popisuje zájem o vstup do ČSSD krajská tajemnice strany Petra Krejčířová. "Rovnoměrně nám takto přibývají straníci už minimálně deset let. V roce 2002 jsme v kraji měli 2 100 členů, o šest let později 2 800 a letos to je 3 100 lidí z Moravskoslezského kraje."

Velký třesk zažívají podle všeho v současnosti Věci veřejné. Ze strany například odešla většina členů frýdeckomístecké buňky. "Přesná čísla budeme vědět zhruba za týden, na začátku roku jsme v kraji měli zhruba sto členů," popsal současnost místopředseda strany v kraji Zdeněk Havlík.

Podle politologa Tomáše Jarmary je nezájem o strany daný historicky. "Svůj podíl na tom měla vláda KSČ, která lidem strany znechutila, podílejí se na tom ale i problémy stran v současnosti," vysvětlil.