V Bohumíně budou sociální demokraté vládnout sami, v Karviné se ještě rozmýšlejí. Ilustrační foto.

V Bohumíně budou sociální demokraté vládnout sami, v Karviné se ještě rozmýšlejí. Ilustrační foto. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

ČSSD barví na Karvinsku radnice na oranžovo

  • 7
Oranžová tsunami se nevyhnula ani Karvinsku. Zatímco Bohumín v nejbližších čtyřech letech povede tak jako doposud ČSSD sama, jinde zatím jednají o koalicích. V Karviné sociální demokraté zvažují, zda také vládnout sami, nebo si do koalice ještě někoho přizvat.

Lídr karvinských sociálních demokratů a primátor Karviné Tomáš Hanzel je nyní v jedinečné pozici.

Vzhledem k tomu, že jeho strana ve volbách získala přes 50 procent hlasů, nemusí spěchat s koaličními jednáními a navíc si může vybrat, jestli město povede sám nebo s partnery z jiné strany.

Ve středu večer se karvinská ČSSD sešla na členské schůzi, až pak začala řešit případnou koalici.

Volby na karvinsku

Bohumín

ČSSD 63,13

ODS 13,53

KSČM 9,99

TOP 09 5,55

Český Těšín

ČSSD 21,93

SOS pro Č. Těšín 19,14

KDU-ČSL 18,65

ODS 14,45

KSČM 7,44

Nestraníci 5,66

Havířov

ČSSD 30,23

KSČM 24,29

ODS 11,96

Hnutí pro Havířov 7,98

Věci veřejné 7,55

TOP 09 5,70

Nezávislí 5,20

Karviná

ČSSD 50,31

KSČM 20,86

ODS 10,88

Naše Karvinsko 4,15

Orlová

ČSSD 20,06

KSČM 16,42

Volím Orlovou 11,18

SPOZ 7,91

ODS 7,74

SNK Evr.demokraté 6,89

Nezávislí 5,71

TOP 09 5,65

Město lidem 5,20

Petřvald

ČSSD 37,77

ODS 30,33

KSČM 23,90

Suverenita 8

Zdroj: www.volby.cz

Podobně výhodný post dali voliči i starostovi Bohumína Petru Víchovi (ČSSD). Jeho strana ve městě získala přes 63 procent hlasů.

"Díky zisku ve volbách budou radu města tvořit výhradně zástupci sociální demokracie stejně jako v minulém období," řekl Vícha.

To v Orlové mají zástupci stran, které se ve volbách ucházely o hlasy, mnohem složitější pozici.

Vyhrála tu sice ČSSD, ale pouze o jeden mandát nad komunisty. O zbylých dvacet křesel se podělí sedm dalších stran a sdružení. Kvůli roztříštěnosti složení zastupitelstva jsou i jednání složitá.

V Českém Těšíně po dramatické předvolební kampani plné vzájemného pošpiňování zvítězili sociální demokraté.

V zastupitelstvu obsadí 15 křesel. Druhý nejvyšší počet hlasů získala SOS pro Český Těšín s lídrem Marianem Kusem, s níž se během předvolební kampaně i v průběhu voleb pojilo podezření na kupčení s hlasy. Kvůli němu padla i dvě trestní oznámení na neznámého pachatele.

Jedno podala radnice a druhé samotná Strana pro otevřenou společnost. Ta se od možného kupčení s hlasy distancovala.

Stejně jako její českotěšínský lídr Marian Kus, jehož předloni Krajský soud v Ostravě potrestal stotisícovou pokutou za předložení falešného lustračního osvědčení před krajskými volbami v roce 2004. Obyvatelé Českého Těšína nicméně mluví o tom, že během voleb skutečně lidem někdo rozdával peníze za to, že zvolí jednu konkrétní stranu.

"Sousedka mi řekla, že s manželem dostali 500 korun za to, že dali hlas Kusovi," uvedla jedna z obyvatelek města, která nechtěla zveřejnit jméno.

Policejní mluvčí Zlatuše Viačková potvrdila, že během voleb policisté získali několik telefonických podnětů souvisejících s možným kupčením s hlasy, které na místě prověřili. Trestní řízení ale policie nezahájila.

"Nebyla naplněna podstata trestného činu," sdělila Zlatuše Viačková. Dodala, že policisté budou věc ještě šetřit na základě přestupkového zákona. O budoucí koalici ve vedení Českého Těšína strany jednají, do pátku ale jasno zřejmě nebude.

To v Havířově by v pátek mohla být podoba budoucí koalice konkrétnější. "Ve středu večer dokončíme jednání a v pátek dáme zprávu," řekl lídr havířovské ČSSD Zdeněk Osmanvzyk.