VIDEO: Zvlněná cyklostezka v Ostravě ohrožuje cyklisty, narušily ji kořeny

  9:36aktualizováno  9:36
Ostrava nemá jen zvlněnou dálnici, obdobné problémy jsou i na cyklostezkách. Na té okolo Ostravice se objevilo hned několik nebezpečných prasklin a vyboulenin. S reklamací město neuspělo. Zhotovitel vady neuznal. Kdy bude stezka opravená, není jasné.

Náraz předního kola, rána do řídítek, po které může cyklista spadnout a zranit se. Tak vypadá jen před několika roky otevřený úsek cyklostezky mezi centrem Ostravy a Hrabovou, kde se objevily praskliny tvořící i několik centimetrů vysoké boule. Pro automobily v podstatě žádný problém, pro cyklisty nebezpečná záležitost.

„Doslova mě to vykoplo ze sedla, měl jsem co dělat, abych se udržel na kole,“ popisuje svou zkušenost jeden z cyklistů, kteří se na cyklostezce dostali do problémů kvůli prasklinám.

Ty jsou nejhorší na několikakilometrovém úseku mezi jezem na Ostravici v Ostravě-Kunčicích a místem, kde cyklostezka podjíždí pod mostem Frýdlantské dráhy.

Největší „skoky“ čekají na cyklisty jen pár desítek metrů za jezem v Kunčicích, praskliny jsou ale na několika místech přes celou šířku cyklostezky.

„Je jich tady více. Problémy jsem s nimi ještě neměla, ale to jenom proto, že si při jízdě dávám pozor, tady je to nutné,“ přidala svou zkušenost cyklistka jedoucí v pondělí po stezce. Cyklostezka byla dokončena před třemi roky, praskliny na ní jsou už delší dobu.

Magistrát o problémech ví, nejnebezpečnější praskliny jsou „označeny“ sprejem, dá se jim tak lépe vyhnout. Barva už ale není tak viditelná jako dříve.

Opravy v rámci záruky od dodavatele se ale město zřejmě nedočká. „V květnu roku 2017 byly u zhotovitele reklamovány vady – praskliny v živičném povrchu. Zhotovitel vadu neuznal,“ řekla Andrea Vojkovská, tisková mluvčí ostravského magistrátu.

„Při následné prohlídce bylo konstatováno, že práce byly provedeny v souladu s projektovou dokumentací, skladba i kvalita provedení odpovídá projektu.“

Opravu nejspíš zaplatí město

Hlavní podíl na narušení povrchu cyklostezky mají podle města stromy. „Vady v živičném povrchu jsou způsobeny prorůstáním okolní vegetace do konstrukce vozovky, jde o kořenový systém okolních stromů, byť v některých místech jsou tyto stromy i vizuálně vzdáleny od komunikace,“ vysvětlila Andrea Vojkovská.

Opravu zřejmě zaplatí město ze svých peněz. „O dalším postupu při řešení opravy jednáme se zhotovitelem,“ dodala mluvčí.

„Vzhledem k tomu, že oprava vyžaduje komplexní řešení, při kterém by byla uzavřena velká část cyklostezky, bylo přikročeno v tuto chvíli k dočasnému řešení – označení poškozených míst.“

Praskliny a nebezpečné zvlnění nejsou jediným problémem cyklostezky okolo Ostravice, dalším je nebezpečné místo při podjíždění mostu Frýdlantské dráhy mezi nádražím Ostrava střed a Ostrava-Kunčice, kdy na trase krátce za sebou následují dvě nebezpečné nepřehledné ostré zatáčky.

V tomto případě už nejde o problém zhotovitele, ale spíše samotného projektu.

„Přesné statistiky nemáme, ale ke zraněným cyklistům jsme tam vyjížděli několikrát,“ potvrdil zkušenosti s nebezpečným úsekem cyklostezky mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Další z rubriky

Krnov chce uspíšit obchvat, zaplatí proto aktualizaci technické studie

Začala stavba obchvatu Otrokovic, který je součástí dálnice D 55.

Více než tři čtvrtě milionu z kasy krnovské radnice a z dotace Sdružení pro výstavbu komunikace I/11–I/57 čítají...

Diamo měnilo šéfa ostravského závodu, laguny pohlídá nový ředitel

Kal z ostravských lagun nákládají do kontejnerů

Závod Odra společnosti Diamo, dohlížející mimo jiné na sanaci ostravských lagun, má nového ředitele. Po patnácti letech...

Firma nestihla dostavět skelet v Ostravě, už platí pětimilionovou pokutu

Současná venkovní podoba takzvaného skeletu v sousedství krajského úřadu...

Prvních pět milionů korun poslala v minulých dnech na účet Ostravy firma Smart Innovation Center (SIC). A další miliony...

Najdete na iDNES.cz