VIDEO: Zvlněná cyklostezka v Ostravě ohrožuje cyklisty, narušily ji kořeny

  9:36aktualizováno  9:36
Ostrava nemá jen zvlněnou dálnici, obdobné problémy jsou i na cyklostezkách. Na té okolo Ostravice se objevilo hned několik nebezpečných prasklin a vyboulenin. S reklamací město neuspělo. Zhotovitel vady neuznal. Kdy bude stezka opravená, není jasné.

Náraz předního kola, rána do řídítek, po které může cyklista spadnout a zranit se. Tak vypadá jen před několika roky otevřený úsek cyklostezky mezi centrem Ostravy a Hrabovou, kde se objevily praskliny tvořící i několik centimetrů vysoké boule. Pro automobily v podstatě žádný problém, pro cyklisty nebezpečná záležitost.

„Doslova mě to vykoplo ze sedla, měl jsem co dělat, abych se udržel na kole,“ popisuje svou zkušenost jeden z cyklistů, kteří se na cyklostezce dostali do problémů kvůli prasklinám.

Ty jsou nejhorší na několikakilometrovém úseku mezi jezem na Ostravici v Ostravě-Kunčicích a místem, kde cyklostezka podjíždí pod mostem Frýdlantské dráhy.

Největší „skoky“ čekají na cyklisty jen pár desítek metrů za jezem v Kunčicích, praskliny jsou ale na několika místech přes celou šířku cyklostezky.

„Je jich tady více. Problémy jsem s nimi ještě neměla, ale to jenom proto, že si při jízdě dávám pozor, tady je to nutné,“ přidala svou zkušenost cyklistka jedoucí v pondělí po stezce. Cyklostezka byla dokončena před třemi roky, praskliny na ní jsou už delší dobu.

Magistrát o problémech ví, nejnebezpečnější praskliny jsou „označeny“ sprejem, dá se jim tak lépe vyhnout. Barva už ale není tak viditelná jako dříve.

Opravy v rámci záruky od dodavatele se ale město zřejmě nedočká. „V květnu roku 2017 byly u zhotovitele reklamovány vady – praskliny v živičném povrchu. Zhotovitel vadu neuznal,“ řekla Andrea Vojkovská, tisková mluvčí ostravského magistrátu.

„Při následné prohlídce bylo konstatováno, že práce byly provedeny v souladu s projektovou dokumentací, skladba i kvalita provedení odpovídá projektu.“

Opravu nejspíš zaplatí město

Hlavní podíl na narušení povrchu cyklostezky mají podle města stromy. „Vady v živičném povrchu jsou způsobeny prorůstáním okolní vegetace do konstrukce vozovky, jde o kořenový systém okolních stromů, byť v některých místech jsou tyto stromy i vizuálně vzdáleny od komunikace,“ vysvětlila Andrea Vojkovská.

Opravu zřejmě zaplatí město ze svých peněz. „O dalším postupu při řešení opravy jednáme se zhotovitelem,“ dodala mluvčí.

„Vzhledem k tomu, že oprava vyžaduje komplexní řešení, při kterém by byla uzavřena velká část cyklostezky, bylo přikročeno v tuto chvíli k dočasnému řešení – označení poškozených míst.“

Praskliny a nebezpečné zvlnění nejsou jediným problémem cyklostezky okolo Ostravice, dalším je nebezpečné místo při podjíždění mostu Frýdlantské dráhy mezi nádražím Ostrava střed a Ostrava-Kunčice, kdy na trase krátce za sebou následují dvě nebezpečné nepřehledné ostré zatáčky.

V tomto případě už nejde o problém zhotovitele, ale spíše samotného projektu.

„Přesné statistiky nemáme, ale ke zraněným cyklistům jsme tam vyjížděli několikrát,“ potvrdil zkušenosti s nebezpečným úsekem cyklostezky mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

Soud v Ostravě řeší zakázku na sečení trávy, obžalovaných je osm exradních

Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem.

U Okresního soudu v Ostravě pokračuje další kolo hlavního líčení v kauze jedenáct let staré zakázky na sečení trávy v...

Užovka z Kauflandu mohla přicestovat se zbožím. Původ určí testy DNA

Po třech dnech pátrání si užovky všiml zaměstnanec Kauflandu Pavel Kunc. Pak už...

Na více než tři dny uzavřela supermarket Kaufland v Orlové a na chvíli se stala asi nejznámějším tuzemským zvířetem....

Najdete na iDNES.cz