Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cyril s Metodějem jsou zpátky na Radhošti. A skrývají poselství

  9:36aktualizováno  9:36
Radhošť bez Cyrila a Metoděje. Tak bájný beskydský vrchol vypadal posledních sedm týdnů. Bylo třeba obnovit jeden z bloků, na němž sousoší stojí, vytvořit nový betonový základ a zpevnit i sochu, ať do ní nezatéká. Ale od pondělí už je vrcholek opět kompletní. Členové Matice Radhošťské navíc do sousoší vložili schránku s dokumenty.

A je zpátky. Cyril a Metoděj se po sedmi týdnech vrátili na vrcholek Radhoště. (26. srpna 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Z mraků vystoupila skupina mužů v krojích. Jeden nesl kovovou schránku. Šli k vrcholu Radhoště. Kazeta s mincemi, pohledy i zprávou pro potomky záhy zmizela v sousoší Cyrila a Metoděje. Na jak dlouho? Navěky.

"To nám darovali Frenštátští. A to je ze Zašové. A tohle? Z Dolní Bečvy," mával rukou Oldřich Paulus, jeden z členů Matice Radhošťské. Na stole před ním ležely pamětní medaile, mince, pohledy, ale třeba i list nazvaný Zpráva pro potomky.

Co skrývá bedýnka

  • Do nerezové krabičky uložili členové Matice Radhošťské dokumenty, které jim poskytly obce Prostřední Bečva, Dolní Bečva, Zašová, Trojanovice a také města Rožnov pod Radhoštěm a Frenštát pod Radhoštěm.
  • Kovová bedýnka, která své místo nalezla v sousoší svatých Cyrila a Metoděje na Radhošti, obsahuje pamětní medaile, pohlednice, mince, ale třeba i dobový tisk, kopii plakátu zvoucího na slovanskou pouť v roce 1931 a listinu nazvanou Zpráva pro potomky. Ta obsahuje informace o vzniku bedýnky a opravě sousoší.

Všechny věci v pondělí zástupci Matice v Dolní Bečvě schovali do kovové schránky. Novodobý příběh bedýnky se začal odvíjet letos 8. července. Tehdy pracovníci kamenické dílny Libora Švardaly z Horní Bečvy začali opravovat podstavec sousoší Cyrila a Metoděje na Radhošti.

A uvnitř nalezli plechovou, zčásti však zrezivělou schránku. Co bude uvnitř? Třeba dopis sepsaný autorem sochy Albínem Poláškem, doufali členové Matice Radhošťské, když 18. července tajemnou škatuli otvírali.

Čekalo je však zklamání. Uvnitř byla Kniha o památném Radhošti a plakát zvoucí na slovanskou pouť. Oba dokumenty z roku 1931 už existují v muzejních sbírkách.

Cyril s Metodějem se vezli na korbě vystlané matracemi

I tyto dokumenty členové Matice Radhošťské zařadili mezi materiály určené pro schránku novou. Ta podmínkám v soše odolá lépe než předchozí kazeta. "Je vyrobená z nerezu," vysvětlil její tvůrce - syn Oldřicha Pauluse Daniel, zatímco zinkem zajišťoval víko kovové bedýnky.

A dál? Šup s ní do bazénu. "Musíme vyzkoušet, jestli těsní," vysvětloval Oldřich Paulus a záhy už od vody hlásil: "Drží to. Žádnou bublinku nevidím." Pak už zbývalo ve schránce vytvořit vakuum.

Z garáže až ke kapli

Asi za půl hodiny před kaplí na Radhošti už stáli připravení pracovníci kamenické dílny Libora Švardaly. Bronzové osmisetkilové sousoší světců držel nad podstavcem jeřáb.

"Sousoší jsme uskladnili v dílně v Olomouci. Na Radhošť jsme je vezli na korbě vystlané matracemi," vysvětlil kamenosochař Švardala a upřesnil, co vše dávali do pořádku: zpevnili prasklý žulový blok, ale i sochu, která na něm stojí. Byla v ní totiž už drobná trhlina, kterou se dovnitř dostávala vlhkost.´

A členové Matice Radhošťské, která o kapli i sousoší pečuje, přitom ještě sami vyrobili nový betonový základ pro sochu.

Mši svatou bude sloužit kardinál Duka

Celá obnova je stála asi sto čtyřicet tisíc korun, z nichž padesát tisíc uhradila obec Životice na Novojičínsku. Její příspěvek byl mimo jiné formou poděkování za finanční pomoc, kterou jí během povodní z roku 2009 poskytly Trojanovice, kde působí Matice Radhošťská.

"Tak jak se domluvíme? Kdy vyzkoušíme, jestli ta bedýnka těsní - za padesát, za sto let?" ptal se s úsměvem Libor Švardala předsedy Matice Radhošťské Drahomíra Strnadla, zatímco box vkládal do sousoší. "Na to vám neodpovím," reagoval Strnadel.

Jedno datum však uvedl: příští sobotu 7. září. Tehdy bude na Radhošti mši svatou sloužit kardinál Dominik Duka. "Tady je pozvánka. Tu když ukážete na vrátnici v nebi, jdete bez kontroly," usmíval se Drahomír Strnadel a vkládal přítomným do rukou kartičku.

A Radhošť se už zase halil do mraků. V té výšce to vypadalo trochu jako v nebi.
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Záhada sídla recesistů je rozluštěna. „Hrad“ našli i na dalším snímku

Snímek dokazující existenci „hradu“. Byl součástí hotelu, z jehož zahrady je na...

Pátrání po osudu málo známého hradu Schachtburg, který měl být před druhou světovou válkou sídlem recesistického spolku...

Snímek vylepší třeba lokomotivou. Piktoriálních fotografů je u nás pomálu

Trojice netradičních fotografů (zleva): Josef Frydrych, Lucie Brychcyová a Jiří...

Zvláštnímu druhu umělecké fotografie, kdy vznikají na snímcích neopakovatelné chvíle, které jako by ani nebyly, se...

Policie našla řidiče, který srazil školačku v Havířově a od nehody ujel

Nehoda se stala nedaleko střední školy ve Velkém Poříčí.

Policisté vypátrali řidiče, který zřejmě v polovině ledna srazil na přechodu v Havířově dívku. Neposkytl jí pomoc a od...

Najdete na iDNES.cz