Obezřetnost se vyplatí, ačkoliv podomní prodejce zakáží i další města. (Ilustrační snímek)

Obezřetnost se vyplatí, ačkoliv podomní prodejce zakáží i další města. (Ilustrační snímek) | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Další města zvažují zákaz podomního prodeje

  • 4
Podobně jako v dalších místech kraje se i v Novém Jičíně chystají zastupitelé omezit podomní prodej. Třeba ve Frýdku-Místku hrozí za takovou formu obchodování až dvousettisícová pokuta.

"Novojičínská radnice zahájila dotazníkové šeření a anketu, ve kterých zjišťuje názory občanů na podomní a pochůzkový prodej ve městě," řekla novojičínská tisková mluvčí Marie Machková.

Už delší dobu platí zákaz pouličního prodeje například ve Frýdku-Místku. Zdejší magistrát vydal zákaz pouličního prodeje jako součást tržního řádu.

"Občas se ještě nějaké případy vyskytují, ale většina občanů ví, že toto nařízení existuje," řekla tisková mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková. "Když něco takového zjistí, mohou se obrátit na městskou policii, která má instrukce, jak dále postupovat, nebo přímo na živnostenský úřad," dodala mluvčí.

S pokusy obejít zákaz podomního prodeje se setkali například v Karviné, kde zákaz platí od loňského jara. Po jeho porušení může následovat pokuta až do výše 200 tisíc korun. Výjimku tvoří například charitativní sbírky, roznos letáků nebo výzkumy veřejného mínění.

"Zákaz se nám velmi osvědčil, lidé podobné případy hlásí, s prodejci je hned zavedeno správní řízení a bylo uděleno i několik pokut," řekla karvinská tisková mluvčí Šárka Swiderová.

"Před Vánocemi byly třeba problémy se zástupci energetických společností. Šlo o doslovný útok na desítky domácností na karvinských sídlištích, kde prodejci obtěžovali občany v jejich bytech. Nabízeli jim přechod k jinému dodavateli elektrického proudu. Bohužel se ty firmy chrání tak, že si najímají živnostníky, takže nemůžeme pokutovat přímo objednavatele nabídky, ale jen přímé prodejce, kteří produkty oné firmy nabízejí pod svým živnostenským oprávněním. Ti lidé tak doplácejí na to, že je tam firma poslala. Ale je to právní problém, protože bychom museli prokázat, že je tam poslali. Takto si prodejci musí pokuty platit sami," dodala Swiderová.

Od loňského května platí zákaz podomního prodeje i v Kopřivnici. "Vydáním nařízení reagovala rada města na množící se stížnosti občanů, kterým vadili dotěrní a neodbytní obchodníci," vysvětlila mluvčí města Lucie Petříčková.

Obdobně jsou před podomními prodejci, kteří často zneužívají důvěřivosti důchodců nebo postižených lidí, jako například v Krnově, kde na jaře loňského roku vnutil prodejce nevýhodnou smlouvu ženě trpící schizofrenií, chráněni lidé také v Havířově.