Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Další štace falešného uklízeče. Po Karvinsku a Ostravě řádí v Opavě

  • 1
Vybere od lidí zálohy na úklid společných prostor, ale pak chodby pokryje prach a nájemníkům nikdo peníze nevrátí. Falešný uklízeč po Karvinsku a Ostravě začal řádit v Opavě a mnohé okolnosti naznačují, že jde o stejného podvodníka.

Policie ještě definitivně neukončila vyšetřování podvodů Pavla Božoně z Havířova, který podle zjištění MF DNES stovkám lidí v Ostravě-Porubě loni nasliboval úklid společných prostor, vybral zálohy a práci pak odvedl špatně nebo vůbec, a stejný případ už řeší i v Opavě.

"Možná by vás zajímalo, že podvodná firma Božoň + Semanová, o které jste napsali již pár článků, začala řádit na Opavsku," napsal redakci MF DNES jeden z podvedených obyvatel města.

"V našem domě se začátkem prosince objevil mladý muž, drobné postavy, blond vlasů, který vypadal asi na 25 let. Nabízel lidem úklid chodby i odklízení sněhu a vybral od mé mámy i dalších sousedů po dvou stovkách. Ale práci neodvedl," říká Václav Tomáš s tím, že koncem prosince se rozhodl zajít na policii.

Místo peněz a úklidu jen výmluvy

Zvláštní náhoda, že den poté, 31. prosince odpoledne, se mladík opět objevil v domě a tvrdil, že jde uklízet. Nájemníci mu ale řekli, že o jeho služby už nestojí a chtějí zpátky peníze. Dozvěděli se však jen to, že firmu vede bratr mladého muže, a peníze jim proto může vrátit, až s ním o tom v lednu promluví. Lidé se jich ale dosud nedočkali a zřejmě ani nedočkají.

Potvrzuje to i sedmdesátiletá sousedka Václava Tomáše, která si ze strachu nepřeje zveřejnit jméno a nechce jít ani na policii. "Naletěla jsem jako blbec. Zdálo se mi výhodné zaplatit 200 korun za úklid na čtvrt roku. Dal mi na to dokonce stvrzenku s razítkem firmy: Reality, správa a údržba, zhotovitel Božoň + Semanová," líčí žena a dodává, že nezná křestní jméno muže, který úklid sliboval, ani neví jistě, zda se skutečně jmenuje Božoň, protože neviděla žádné jeho osobní doklady.

Neznámým zůstává muž i pro policii. "Prověřovali jsme jen jedno oznámení a odložili jsme je s tím, že jde o přestupek neznámého pachatele," říká mluvčí opavské policie René Černohorský. "Pokud by se ale přihlásili další oklamaní lidé, bude vyšetřování pokračovat," ujistil.

Podvedených jsou stovky, většina však nic neoznámí

Podobně to dopadlo i v Ostravě, kde se nechalo stejným způsobem napálit téměř 800 nájemníků. Čtyřiatřicetiletý Pavel Božoň, který navštívil redakci MF DNES začátkem prosince, přiznal, že společně s bratrem Martinem a Věrou Semanovou od lidí v Ostravě-Porubě vybrali na zálohách okolo 114 tisíc korun.

"Nechtěli jsme nikoho podvést, poctivě jsme tam uklízeli, ale poté, co vyšly články v MF DNES i porubských radničních listech, jsme s tím skončili," hájil se tehdy.

Policie v Ostravě jeho případ odložila jako přestupek, řešila totiž také jen jedno oznámení, u kterého se nepodařilo prokázat úmysl. Jeden z podvedených se obrátil na porubskou radnici, další lidé peníze oželeli. Prověřování však stále pokračuje.

Na výzvu k svědectví moc lidí nereagovalo

"Odložením případu vyšetřování nekončí. Pokud jsou nové poznatky, zjišťujeme, zda se nestal trestný čin," vysvětlil mluvčí ostravské policie Petr Svoboda s tím, že porubští policisté ještě letos sepsali výpovědi dalších podvedených Ostravanů.

To potvrdil zástupce vedoucího obvodního oddělení v Ostravě-Porubě Libor Markovič. "Vyvěsili jsme na domy, kde Pavel Božoň nabízel úklid, výzvu, aby se nám lidé přihlásili. Sepsali jsme pak svědectví asi tří nebo čtyř dalších nájemníků. Všechny případy se ale týkaly loňského roku, žádné nové oznámení jsme nedostali."

Muž přišel o živnostenský list, pak podnikal načerno

Pavel Božoň tak zřejmě splnil svůj slib, který dal v prosinci redakci MF DNES, že se svým nelegálním podnikáním v Ostravě definitivně končí. Tento muž měl sice před lety úklidovou firmu v Havířově, ale přišel o živnostenský list.

V Ostravě podnikal načerno od srpna 2010 a prokazoval se neplatným živnostenským listem s havířovskou adresou. Na té přitom už dávno nemá trvalé bydliště, protože ho matka nechala soudně vystěhovat. Jelikož je přihlášený na radnici, nové živnostenské oprávnění získat nemůže.

"Chtěl jsem podnikání nejdříve jen rozjet a pak legalizovat. Živnostenské oprávnění si vyřizovala moje známá," vysvětloval v prosinci Božoň. Ale už neřekl, že ženě, která uklízela s ním, začalo živnostenské oprávnění platit až v říjnu a skončilo po pouhých třech týdnech. I Věra Semanová v dokladech uváděla adresu trvalého bydliště na ulici Bohumíra Četyny v Ostravě-Bělském lese, přestože na ní dávno nebydlí. Stejná adresa je uvedena i na razítku, kterým se nyní prokazuje podvodná firma v Opavě.