Miroslav Rybička v roce 2015 s jedním z cenných starých motocyklů, které daroval krajskému úřadu. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Sběratel daroval staré motocykly, v Ostravě díky tomu vznikne muzeum

  • 7
Vedle restaurování uměleckých děl je vášní Miroslava Rybičky sběratelství motocyklových veteránů. Většinu strojů ze své cenné sbírky daroval v pátek Moravskoslezskému kraji. Ten je vystaví.

Akademický sochař Miroslav Rybička z Jistebníku na Novojičínsku téměř půl století sbíral a restauroval historické motocykly.

Shromáždil jich okolo sedmdesáti, mimo jiné i skvosty jako La Mondiale Super Sport 500 Chaise Motor z roku 1927, kterých bylo vyrobeno pouze sedm. Některé stroje mu ukradli. Velkou část jeho sbírky ale už brzy uvidí návštěvníci veřejné expozice, která vzniká v Ostravě.

„Do 65 let jsem na motocyklových veteránech závodil, pak jsem přestal. Pořád ale na nich jezdím. Mám to rád,“ usmívá se 87letý nadšenec pro krásu veteránů.

Miroslav Rybička v roce 2006 se starou Jawou 500.

Přestože historické motorky jsou jeho velkou radostí, vzdá se jich. Přeje si, aby z nich měla potěšení, ale i užitek široká veřejnost. V pátek Miroslav Rybička spolu s moravskoslezským hejtmanem podepsal darovací smlouvu, ve které se zavázal předat krajskému úřadu bezplatně 41 svých motocyklových veteránů.

„O syna jsem přišel při tragické nehodě, kterou nezavinil. Dcera ani vnuci nemají k motorkám vztah a s mým rozhodnutím souhlasí. Jsme semknutá rodina,“ komentuje dar vlastník cenné sbírky. Ale jedním dechem dodává, že s darem souvisí pro příjemce i povinnosti.

Historické motocykly se přestěhují na Černou louku

„Kraj vystaví motorky na Černé louce. Vznikne tam nové muzeum veteránů, které bude svým způsobem jedinečné. Na rozdíl od jiných bude totiž jeho součástí i restaurátorská dílna. A nejen to,“ říká Rybička, jehož dávným snem je vznik nového vzdělávacího oboru zaměřeného na restaurování motocyklových i automobilových veteránů.

„Máme v regionu hodně šikovných lidí, kteří umí vyrobit přesné kopie historických částí veteránů. Dělají to pro celý svět. Ale každý se musel učit sám. Chybí tu možnost odborné výuky, přitom je tu mnoho škol s technickým zaměřením, kde by se takový obor mohl učit,“ míní Rybička, který doufá, že vystavené motorky časem doplní i zapůjčené automobilové veterány.

Miroslav Rybička na krajském úřadu, kde podespal smlouvu o předání motocyklů. (25. září 2015)

Na krajském úřadu se objevil jeden exemplář ze sbírky MIroslava Rybičky - JAWA Z350 z roku 1938. (25. září 2015)

„Auta jsou zatím jen ve výhledu. Teď se chystáme zpřístupnit expozici historických motocyklů. Předpokládám, že ji otevřeme už v listopadu. Bude v první patře pavilonu C, které jsme si pronajali na výstavišti Černá louka. Na ploše 500 metrů čtverečních uvidí návštěvníci 41 strojů. Mezi nimi i unikáty, kterých si odborníci cení kvůli převratné konstrukci pro motosport,“ líčí náměstek hejtmana Ivan Strachoň.

Potvrdil, že s poskytnutím daru souvisí několik podmínek. Kraj musí sbírku vystavit v Ostravě. Součástí stálé expozice musí být i restaurátorská dílna. Obojí musí být přístupné širokému okruhu návštěvníků a vybudování i provoz muzea bude financovat kraj.

„Prvotní náklady budou vyšší, asi 900 tisíc korun, pak už by měl provoz stát asi 500 tisíc ročně, přičemž část se vrátí ze vstupného,“ říká náměstek Strachoň. Ujistil, že kraj chce historicky cennou sbírky využít také pro vzdělávací účely. „Rádi bychom do restaurování historických dopravních prostředků zapojili studenty oborů s technickým zaměřením. Ale o vzniku nového oboru teprve začínáme jednat,“ dodal.