Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie viní třiadvacet lidí, že zkrátili daně o více než tři sta milionů

  9:26aktualizováno  9:26
Velký zátah v Moravskoslezském kraji, Praze, ale možná i jinde, má za sebou Národní centrála proti organizovanému zločinu. V neděli obvinila 23 lidí, kteří se měli podílet na krácení daní ve formě organizované zločinecké skupiny a způsobit státu škodu přes 360 milionů.

Nová kauza krácení daní údajně souvisí s případem Martina Dědice (na snímku), obviněn ale není. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podle informací MF DNES se obvinění už podruhé dočkaly majitelky reklamní agentury Propag-Storm z Frýdku-Místku a spolu s nimi zástupci celého řetězce dalších firem, především pražských, mezi kterými putovaly velké sumy peněz.

O víkendové policejní akci jako první stručně informovala Česká televize. Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej ale případ zatím moc komentovat nechce. „Obecně mohu konstatovat, že od neděle probíhají úkony trestního řízení, ke kterým se nebudeme vyjadřovat,“ uvedl Ibehej. A dodal, že případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Stejné zastupitelství dohlíží prostřednictvím Víta Koupila i na kauzu Dědic. Koupil MF DNES řekl, že v době, kdy probíhá hlavní líčení v kauze Dědic a kdy teprve začaly úkony trestního řízení v další kauze, ji komentovat nebude. Potvrdil však základní fakta: „Obviněno je 23 fyzických osob za krácení daní ve formě organizované zločinecké skupiny. Souhrnná škoda vytýkaná obviněným přesahuje 360 milionů korun na daních z příjmů právnických osob a dani z přidané hodnoty,“ sdělil Vít Koupil.

Kdo přesně je obviněn, není jasné

Stejný státní zástupce už loni obvinil z daňových podvodů Lenku Obornou a Hanu Kačenovou, partnerky v podnikání i životě z Frýdku-Místku, a jejich agenturu Propag-Storm. A současně tehdy také rozšířil stávající obvinění Martina Dědice a jeho kolegy Břetislava Pavelka z firmy Business Advisor.

V lednu ale nastal v kauze nečekaný obrat. Nejvyšší státní zastupitelství v Brně zrušilo trestní stíhání všech čtyř jmenovaných lidí i obou zmíněných firem obviněných z daňových úniků a policie musela uvolnit zajištěný majetek obou žen. Čtveřice tehdy čelila obvinění z krácení daně a pokusu o krácení daně v souhrnné výši 17 milionů korun.

Dnes jsou škody mnohonásobně vyšší, ale Dědic ani jeho firma už mezi obviněnými údajně nejsou. Koho přesně policie obvinila, není zatím jasné, jen to, že některé zatím zadržuje. Podle informací MF DNES by měli být obviněni lidé z řetězce firem propojených se společností Propag-Storm, o níž se podrobně píše v obžalobě Dědice.

Policie se začala agenturou Propag-Storm zabývat proto, že většina peněz, které získala firma Business Advisor (podle žalobce šlo o úplatky - pozn. red.) totiž putovala právě do této neznámé reklamní agentury.

Odtamtud putovaly peníze především do pražských společností s ručením omezeným: DMAX, Levimexo, Sport Cast, Wedowee trading, Union Partners a BL Marketing. Některé z nich už jsou v likvidaci.

V obžalobě Dědice a spol. píše žalobce o fungování řetězce například toto: „Propag-Storm svým dodavatelům odeslala 1,7 miliardy korun. Ti měli další příjmy ve výši asi jedné miliardy. U řady transakcí se přesně nepodařil zjistit další pohyb finančních prostředků. Je však zřejmé, že v rámci uvedeného řetězce společností činily výběry v hotovosti 1,67 miliardy korun, což činí přinejmenším 61 procent ze všech příjmů.“

Koupil to pro soud komentuje takto: „Propag-Storm je součástí účelového řetězce společností, kdy jejími dodavateli jsou vždy krátkodobě působící společnosti neposkytující reklamní služby, u kterých následně dohází k výběru hotovosti.“

Má pro to důkazy, třeba výpověď Ivo Hradeckého, jednatele firmy DMAX. „Svědek uvedl, že v inkriminované době obchodování s PropagStorm fakticky kromě výběrů hotovosti ve společnosti DMAX nic nedělal. Hotovost předával Milanu Vinklerovi,“ stojí v obžalobě.
Nejčtenější

Kajínek se vyfotil s policisty, okolnosti pořízení snímku se prošetřují

Jiří Kajínek

Po sociálních sítích koluje fotografie ostravských policistů v uniformách, na níž pózují s omilostněným vrahem Jiřím...

Hokejový luxus ze skla a betonu. Nejkrásnější stadion v Česku má Třinec

Třinečtí hokejisté při prvním tréninku ve Werk Arene.

Na úpatí Beskyd, na dohled kouřícím železárnám stojí nejkrásnější hokejový stadion v extralize - tedy alespoň očima...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Důkazy vedou k přesvědčivému závěru o Kramného vině, míní Ústavní soud

Petr Kramný u ostravského soudu (29. června 2015)

Nepřímé důkazy umožnily dospět v kauze Petra Kramného k přesvědčivému závěru o jeho vině. Justice při hodnocení důkazů...

Další z rubriky

Auto spadlo z nadjezdu na koleje, v pěti metrech nabouralo do stromu

Hasiči museli vyprostit pětatřicetiletého řidiče ze škody fabie, se kterou...

Na Opavsku ráno spadlo osobní auto ze silničního nadjezdu na železnici. Pro řidiče musel přiletět vrtulník. Muž utrpěl...

Chytrá města potřebují data, zaznělo na konferenci v Ostravě

Zástupci kraje, měst i obcí se sešli v Ostravě, aby jednali o tom, jak nejlépe...

„Chytrá města nevzniknou sama o sobě, musí se jim pomoci,“ shodli se účastníci Smart Region Tour, kteří ve středu...

Citibank prohrála další ústavní stížnost o hlasovací práva k OKD

Důl Darkov (ilustrační snímek)

Proti nepřiznání hlasovacích práv, schválení reorganizačního plánu OKD a zamítnutí odvolání proti témuž podala...

Najdete na iDNES.cz