Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obžaloba je vykonstruovaná, přesvědčuje lobbista Dědic soud

  9:17aktualizováno  9:17
Výslechy svědků a čtením výpovědí z přípravného řízení pokračovalo v pondělí u Krajského soudu v Ostravě hlavní líčení v korupční kauze podnikatele a lobbisty Martina Dědice. Společně s dalšími sedmi lidmi a čtyřmi firmami je obžalovaný z ovlivňování šesti veřejných zakázek ostravského dopravního podniku a městské nemocnice.

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podle žalobce za to na úplatcích získal přes 30 milionů korun. „Všechno je vykonstruované,“ trvá na svém od počátku kauzy Dědic. V pondělí se o tom opět snažil přesvědčit soudce Igora Krajdla.

Ještě než začal výslech svědků, využil Dědic práva vyjádřit se k tomu, co zaznělo u soudu v minulých měsících. Téměř hodinu dokazoval, že konstrukce státního zástupce nedávají smysl ekonomický ani logický.

Zaměřil se například na dodávku zdravotnického materiálu pro kardiologii, arytmologii a intervenční radiologii městské nemocnice, kterou vyhrála firma Martek Medical. Argumentoval tím, že firma vyhrála nejnižší nabídkovou cenou 87 milionů korun na tři roky, ale i tím, že s firmou spolupracoval v oblasti poradenství a peníze za služby inkasoval ještě před zveřejněním samotného výběrového řízení, tedy mnohem dříve, než byl znám vítěz.

„My od začátku říkáme, že zakázku jsme vyhráli regulérně. Dědicovi, který prostřednictvím firmy Business Advisor nabízel poradenství a je soudní znalec v oblasti ekonomiky, jsme platili za odvedenou práci,“ říká bývalý šéf firmy Martek Medical Roman Gavanda. Doufá, že tuto firmu i dva její bývalé manažery včetně něj soud nakonec očistí.

Několika lékařů, kteří byli v roce 2012 ve výběrové komisi, se soudce i žalobce ptali, zda je někdo ovlivňoval při výběru firmy. Shodně řekli, že ne. A zaznělo i to, že vítězná firma nabízela sortiment od více top výrobců, než bylo běžné.

„Tahle zakázka je tam omylem. Policie si vše vykonstruovala. Budu předkládat další důkazy,“ řekl Martin Dědic po skončení pondělní série výslechů, která bude pokračovat každý den až do čtvrtka. „Celá obžaloba stojí na nepodložených konstrukcích,“ zopakoval znovu.

Žádný omyl, oponuje žalobce

Stejně neústupný je ale i žalobce Vít Koupil. „Zakázka na dodávku zdravotnického materiálu rozhodně není v obžalobě omylem. To vyplyne z dalšího dokazování,“ tvrdí.

Na svém trvá i přesto, že většina svědků popisem událostí víceméně nahrává Dědicovi, jenž dokazuje, že nic neovlivňoval, i dalším obžalovaným, kteří tvrdí, že žádnou zakázku nevyhráli díky úplatkům.

„Výpovědi svědků ale nelze vytrhávat z kontextu kauzy,“ říká Koupil s tím, že soud zohlední všechny důkazy. „Navíc z řady svědectví vyplývá to, co stojí v obžalobě: že pan Dědic měl v nemocnici i DPO značný vliv,“ dodal.
Nejčtenější

RECENZE: Konečně událost roku! V kině by Dukla 61 byla zjevením

Z filmu Dukla 61 (Martha Issová)

Konečně se zrodila domácí filmová událost roku. A je příznačné, že nevznikla pro kina, nýbrž na televizní půdě. Příběh...

Dvacet let čekání skončilo. Začíná se stavět obchvat Frýdku-Místku

Poklepáním základního kamene začala v úterý dlouho odkládaná stavba první části...

Za necelé čtyři roky má skončit trápení obyvatel Frýdku-Místku, jehož středem projíždí denně na čtyřicet tisíc...Karviná, Ostrava, Jihlava. Záchranu mají ve své moci, přesto jeden spadne

Karvinský Pavel Košťál (v bílém) dotírá na Pavla Dvořáka z Jihlavy.

Je dost dobře možné, že z fotbalové ligy v sobotu po devatenácti letech spadne tým, který v sezoně posbíral alespoň...

Nečekaný krok před zápasem o všechno: Karviná odvolala trenéra Muchu

Legendární záložník fotbalové Sigmy Josef Mucha slaví 47. narozeniny.

Pouhé dva dny před klíčovým zápasem sezony odvolalo vedení fotbalové Karviné trenéra Josefa Muchu i jeho asistenta...

Osmistovka: Poklidné hornické sídliště se postupně změnilo v ostudu Karviné

Milan Sivák by se z Osmistovky stěhoval hned. Stěhují se zde prý problémoví...

Lokalita Karviné, nazývaná místními „Osmistovka“, má mezi lidmi natolik špatnou reputaci, že ceny nemovitostí v jejím...

Další z rubriky

Ředitelku školy prověřuje policie kvůli řízení v opilosti. Problémů má víc

(Ilustrační snímek)

Do komise, která bude vybírat nové ředitele škol v Ostravě-Jihu, poslali radní za zřizovatele Ludmilu Večerkovou,...

Ostrava opraví historická i nová jatka, poslouží umělcům

Vizualizace možné příští podoby objektu bývalých jatek v Ostravě od polského...

Do zchátralého komplexu památkově chráněné historické části bývalých městských jatek v Ostravě nastoupí brzy stavební...

Meteorologický ústav v Ostravě slaví padesátiny. Měření se výrazně změnilo

Meteorologická stanice v Holešově (7. srpna 2015).

Od kapalinových teploměrů, vlasových vlhkoměrů a přístrojů s hodinovým strojem k superpočítači, satelitům i...

Najdete na iDNES.cz