Obžaloba je vykonstruovaná, přesvědčuje lobbista Dědic soud

  9:17aktualizováno  9:17
Výslechy svědků a čtením výpovědí z přípravného řízení pokračovalo v pondělí u Krajského soudu v Ostravě hlavní líčení v korupční kauze podnikatele a lobbisty Martina Dědice. Společně s dalšími sedmi lidmi a čtyřmi firmami je obžalovaný z ovlivňování šesti veřejných zakázek ostravského dopravního podniku a městské nemocnice.

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podle žalobce za to na úplatcích získal přes 30 milionů korun. „Všechno je vykonstruované,“ trvá na svém od počátku kauzy Dědic. V pondělí se o tom opět snažil přesvědčit soudce Igora Krajdla.

Ještě než začal výslech svědků, využil Dědic práva vyjádřit se k tomu, co zaznělo u soudu v minulých měsících. Téměř hodinu dokazoval, že konstrukce státního zástupce nedávají smysl ekonomický ani logický.

Zaměřil se například na dodávku zdravotnického materiálu pro kardiologii, arytmologii a intervenční radiologii městské nemocnice, kterou vyhrála firma Martek Medical. Argumentoval tím, že firma vyhrála nejnižší nabídkovou cenou 87 milionů korun na tři roky, ale i tím, že s firmou spolupracoval v oblasti poradenství a peníze za služby inkasoval ještě před zveřejněním samotného výběrového řízení, tedy mnohem dříve, než byl znám vítěz.

„My od začátku říkáme, že zakázku jsme vyhráli regulérně. Dědicovi, který prostřednictvím firmy Business Advisor nabízel poradenství a je soudní znalec v oblasti ekonomiky, jsme platili za odvedenou práci,“ říká bývalý šéf firmy Martek Medical Roman Gavanda. Doufá, že tuto firmu i dva její bývalé manažery včetně něj soud nakonec očistí.

Několika lékařů, kteří byli v roce 2012 ve výběrové komisi, se soudce i žalobce ptali, zda je někdo ovlivňoval při výběru firmy. Shodně řekli, že ne. A zaznělo i to, že vítězná firma nabízela sortiment od více top výrobců, než bylo běžné.

„Tahle zakázka je tam omylem. Policie si vše vykonstruovala. Budu předkládat další důkazy,“ řekl Martin Dědic po skončení pondělní série výslechů, která bude pokračovat každý den až do čtvrtka. „Celá obžaloba stojí na nepodložených konstrukcích,“ zopakoval znovu.

Žádný omyl, oponuje žalobce

Stejně neústupný je ale i žalobce Vít Koupil. „Zakázka na dodávku zdravotnického materiálu rozhodně není v obžalobě omylem. To vyplyne z dalšího dokazování,“ tvrdí.

Na svém trvá i přesto, že většina svědků popisem událostí víceméně nahrává Dědicovi, jenž dokazuje, že nic neovlivňoval, i dalším obžalovaným, kteří tvrdí, že žádnou zakázku nevyhráli díky úplatkům.

„Výpovědi svědků ale nelze vytrhávat z kontextu kauzy,“ říká Koupil s tím, že soud zohlední všechny důkazy. „Navíc z řady svědectví vyplývá to, co stojí v obžalobě: že pan Dědic měl v nemocnici i DPO značný vliv,“ dodal.

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

Místo vítěze získá zchátralý zámek na Osoblažsku druhý účastník aukce

Dívčí Hrad. (26. listopadu 2015)

Vítěz aukce, prostřednictvím které před rokem stát prodával chátrající zámek v Dívčím Hradě na Bruntálsku, se majitelem...

Horníci nejsou. OKD je láká na náborový příspěvek až 60 tisíc korun

Billboardy v polštině lákají horníky na náborový příspěvek i další benefity.

„Zatrudnimy górników,“ hlásají billboardy umístěné u hranic s Polskem. Firma OKD hledá další zaměstnance a náborovou...

Před vojáky jsme zakrývali erotické scény, líčí muž těžké začátky u kina

Josef Jermář téměř před půl stoletím spojil svůj život s kinem.

Brzy to bude půl století od chvíle, kdy Josef Jermář spojil svůj život s kinem. Po revoluci se stalo jakýmsi jeho...

Najdete na iDNES.cz