Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obžaloba je vykonstruovaná, přesvědčuje lobbista Dědic soud

  9:17aktualizováno  9:17
Výslechy svědků a čtením výpovědí z přípravného řízení pokračovalo v pondělí u Krajského soudu v Ostravě hlavní líčení v korupční kauze podnikatele a lobbisty Martina Dědice. Společně s dalšími sedmi lidmi a čtyřmi firmami je obžalovaný z ovlivňování šesti veřejných zakázek ostravského dopravního podniku a městské nemocnice.

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podle žalobce za to na úplatcích získal přes 30 milionů korun. „Všechno je vykonstruované,“ trvá na svém od počátku kauzy Dědic. V pondělí se o tom opět snažil přesvědčit soudce Igora Krajdla.

Ještě než začal výslech svědků, využil Dědic práva vyjádřit se k tomu, co zaznělo u soudu v minulých měsících. Téměř hodinu dokazoval, že konstrukce státního zástupce nedávají smysl ekonomický ani logický.

Zaměřil se například na dodávku zdravotnického materiálu pro kardiologii, arytmologii a intervenční radiologii městské nemocnice, kterou vyhrála firma Martek Medical. Argumentoval tím, že firma vyhrála nejnižší nabídkovou cenou 87 milionů korun na tři roky, ale i tím, že s firmou spolupracoval v oblasti poradenství a peníze za služby inkasoval ještě před zveřejněním samotného výběrového řízení, tedy mnohem dříve, než byl znám vítěz.

„My od začátku říkáme, že zakázku jsme vyhráli regulérně. Dědicovi, který prostřednictvím firmy Business Advisor nabízel poradenství a je soudní znalec v oblasti ekonomiky, jsme platili za odvedenou práci,“ říká bývalý šéf firmy Martek Medical Roman Gavanda. Doufá, že tuto firmu i dva její bývalé manažery včetně něj soud nakonec očistí.

Několika lékařů, kteří byli v roce 2012 ve výběrové komisi, se soudce i žalobce ptali, zda je někdo ovlivňoval při výběru firmy. Shodně řekli, že ne. A zaznělo i to, že vítězná firma nabízela sortiment od více top výrobců, než bylo běžné.

„Tahle zakázka je tam omylem. Policie si vše vykonstruovala. Budu předkládat další důkazy,“ řekl Martin Dědic po skončení pondělní série výslechů, která bude pokračovat každý den až do čtvrtka. „Celá obžaloba stojí na nepodložených konstrukcích,“ zopakoval znovu.

Žádný omyl, oponuje žalobce

Stejně neústupný je ale i žalobce Vít Koupil. „Zakázka na dodávku zdravotnického materiálu rozhodně není v obžalobě omylem. To vyplyne z dalšího dokazování,“ tvrdí.

Na svém trvá i přesto, že většina svědků popisem událostí víceméně nahrává Dědicovi, jenž dokazuje, že nic neovlivňoval, i dalším obžalovaným, kteří tvrdí, že žádnou zakázku nevyhráli díky úplatkům.

„Výpovědi svědků ale nelze vytrhávat z kontextu kauzy,“ říká Koupil s tím, že soud zohlední všechny důkazy. „Navíc z řady svědectví vyplývá to, co stojí v obžalobě: že pan Dědic měl v nemocnici i DPO značný vliv,“ dodal.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Festivalu Colours of Ostrava se daří i ekonomicky, zdvojnásobil zisk

Zlata Holušová hledá interprety pro Colours of Ostrava na festivalech po celém...

Nejlepší rok ve své historii loni zaznamenala společnost Colour Production Zlaty Holušové, pořádající od roku 2002...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz