Obžaloba je vykonstruovaná, přesvědčuje lobbista Dědic soud

  9:17aktualizováno  9:17
Výslechy svědků a čtením výpovědí z přípravného řízení pokračovalo v pondělí u Krajského soudu v Ostravě hlavní líčení v korupční kauze podnikatele a lobbisty Martina Dědice. Společně s dalšími sedmi lidmi a čtyřmi firmami je obžalovaný z ovlivňování šesti veřejných zakázek ostravského dopravního podniku a městské nemocnice.

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podle žalobce za to na úplatcích získal přes 30 milionů korun. „Všechno je vykonstruované,“ trvá na svém od počátku kauzy Dědic. V pondělí se o tom opět snažil přesvědčit soudce Igora Krajdla.

Ještě než začal výslech svědků, využil Dědic práva vyjádřit se k tomu, co zaznělo u soudu v minulých měsících. Téměř hodinu dokazoval, že konstrukce státního zástupce nedávají smysl ekonomický ani logický.

Zaměřil se například na dodávku zdravotnického materiálu pro kardiologii, arytmologii a intervenční radiologii městské nemocnice, kterou vyhrála firma Martek Medical. Argumentoval tím, že firma vyhrála nejnižší nabídkovou cenou 87 milionů korun na tři roky, ale i tím, že s firmou spolupracoval v oblasti poradenství a peníze za služby inkasoval ještě před zveřejněním samotného výběrového řízení, tedy mnohem dříve, než byl znám vítěz.

„My od začátku říkáme, že zakázku jsme vyhráli regulérně. Dědicovi, který prostřednictvím firmy Business Advisor nabízel poradenství a je soudní znalec v oblasti ekonomiky, jsme platili za odvedenou práci,“ říká bývalý šéf firmy Martek Medical Roman Gavanda. Doufá, že tuto firmu i dva její bývalé manažery včetně něj soud nakonec očistí.

Několika lékařů, kteří byli v roce 2012 ve výběrové komisi, se soudce i žalobce ptali, zda je někdo ovlivňoval při výběru firmy. Shodně řekli, že ne. A zaznělo i to, že vítězná firma nabízela sortiment od více top výrobců, než bylo běžné.

„Tahle zakázka je tam omylem. Policie si vše vykonstruovala. Budu předkládat další důkazy,“ řekl Martin Dědic po skončení pondělní série výslechů, která bude pokračovat každý den až do čtvrtka. „Celá obžaloba stojí na nepodložených konstrukcích,“ zopakoval znovu.

Žádný omyl, oponuje žalobce

Stejně neústupný je ale i žalobce Vít Koupil. „Zakázka na dodávku zdravotnického materiálu rozhodně není v obžalobě omylem. To vyplyne z dalšího dokazování,“ tvrdí.

Na svém trvá i přesto, že většina svědků popisem událostí víceméně nahrává Dědicovi, jenž dokazuje, že nic neovlivňoval, i dalším obžalovaným, kteří tvrdí, že žádnou zakázku nevyhráli díky úplatkům.

„Výpovědi svědků ale nelze vytrhávat z kontextu kauzy,“ říká Koupil s tím, že soud zohlední všechny důkazy. „Navíc z řady svědectví vyplývá to, co stojí v obžalobě: že pan Dědic měl v nemocnici i DPO značný vliv,“ dodal.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Užovka z Kauflandu mohla přicestovat se zbožím. Původ určí testy DNA

Po třech dnech pátrání si užovky všiml zaměstnanec Kauflandu Pavel Kunc. Pak už...

Na více než tři dny uzavřela supermarket Kaufland v Orlové a na chvíli se stala asi nejznámějším tuzemským zvířetem....

Podporou Baníku hlásíme, kam patříme, vysvětluje ředitel Vagónky Ostrava

Ředitel Vagónky Ostrava Martin Bednarz ve vyráběném vagónu. Firma se nyní...

Novou práci na několik let by měla mít zajištěnou společnost Škoda Vagonka vyrábějící v Ostravě vagony a vlakové...

Odvolaný přednosta ostravské porodnice se možná dočká návratu i omluvy

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Pokud ministr zdravotnictví vyslyší protesty, tak při páteční návštěvě Ostravy odvolá ředitele místní fakultní...

Najdete na iDNES.cz