V nákupních centrech v Ostravě budou zachraňovat defibrilátory pro laiky

  9:55aktualizováno  9:55
Když člověku selže srdce, jde o minuty. Ostrava proto chce, aby v nákupních centrech, na nádražích a na dalších místech, kde se schází hodně lidí, byly přenosné automatické defibrilátory. Naučí se s nimi pracovat ochranka či zaměstnanci správy obchodního centra a budou tak připraveni zákazníkům zachránit život.

Automatické přenosné defibrilátory by mohly být umístěné v místech, kde se schází hodně lidí. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Zatím jsme požádali vedení Fora Nová Karolina, ať koupí defibrilátor, a nabídli, že jejich lidi zdarma proškolí zdravotníci městské nemocnice," říká náměstkyně primátora Simona Piperková s tím, že postupně osloví i další organizace.

Přenosný defibrilátor

Na rozdíl od lékařských přístrojů k obnovení správné činnosti srdce je automatizovaný externí defibrilátor (AED) určen i laikům.

Jde o plně automatizovaný přístroj, který po přiložení elektrod na hrudník pacienta sám rozpozná a rozhodne, zda je nutné vyslat elektrický výboj, nebo ne. Obsluha tedy nemusí mít obavu, že postiženému uškodí.

Po zapnutí přístroj hlasovými pokyny vede obsluhu krok za krokem ke správnému poskytování první pomoci až do příjezdu záchranné služby.

Stále platí, že nejdříve je nutné přivolat odbornou pomoc. Při poruše rytmu bez defibrilace šance na oživení rychle klesá.

Ředitel Nové Karoliny Martin Kubík koupil dva přístroje za 100 tisíc korun. "Naše obchodní a zábavní centrum je malé město. Pracuje v něm přes tisíc lidí a měsíčně přijde téměř milion zákazníků. Od kolegů z jiných evropských měst vím, že defibrilátory jsou tam běžný standard," líčí Kubík.

Dodal, že tak jako v zahraničí budou i v Nové Karolině obsluhovat přístroje členové ochranky a správy centra. "Proškolíme je v nejbližších dnech. A to nejen v samotné obsluze přístroje, která je velmi snadná, ale i v zásadách poskytování první pomoci," slíbil ředitel Městské nemocnice Ostrava Tomáš Nykel.

Několik defibrilátorů už v Ostravě je. Jeden nedávno pořídila například Ikea, obsluhují ho proškolení zaměstnanci ochranky. Další je na vrátnici krajského úřadu. "Zacházet s ním umí 29 proškolených úředníků a také členové ostrahy," říká mluvčí kraje Petra Špornová.

Strážníci pomáhali zdravotníkům

Dva přístroje a první zkušenost s jeho použitím mají od roku 2010 městští policisté. "Předloni převáželi opilého muže na záchytku. Zdravotníci je požádali o pomoc při kříšení jiného pacienta. Strážníci použili defibrilátor. Muž ale bohužel zemřel," popsala zásah mluvčí strážníků Vladimíra Zychová.

Defibrilátor nyní pořídila strážníkům i Opava. Další města v kraji o tom však neuvažují. Podle radních by přístroj nebyl využitý a v případě potřeby je na místě velmi rychle záchranná služba. "Lepší než nutit vystresované strážníky k použití elektrošoků je poskytnout postiženému umělé dýchání a masáž srdce. Strážníci tak postupovali za 20 let činnosti jen dvakrát," říká mluvčí Frýdku-Místku Jana Matějíková.

Už pět let vlastní přístroj Domov seniorů v Havířově, ale dosud ho nikdo nepotřeboval.

Mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl ocenil, že defibrilátory má i Horská služba. "Velmi důležité jsou právě na místech odlehlých a špatně dostupných," vysvětlil.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Najdete na iDNES.cz