Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Den D je tady. Bude hlavním městem kultury Ostrava, nebo Plzeň?

  8:46aktualizováno  8:46
Stovky lidí spojily s tím projektem svůj život, tisíce jich budou dnes čekat, jak to vlastně dopadne. Získá titul Evropské hlavní město kultury Ostrava, nebo Plzeň? Osobnosti Moravskoslezského kraje věří Ostravě, úspěch má přinést i speciální modlitba.

Na Masarykově náměstí budou fandové Ostravy očekávat, kdo bude evropským hlavním městem kultury 2015. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

V čem Ostrava předčí Plzeň, s níž soupeří o titul Evropské hlavní město kultury? "Hlavně v tom, že Ostrava už kulturní město je. Když chce Plzeň kulturní událost, musí ji přivézt. To o Ostravě neplatí," říká šéf týmu Ostrava 2015 Čestmír Kopecký.

Pilíře projektu Ostravy

Proměna ostravského výstaviště Černá louka v unikátní čtvrť se školami, byty, městskou galerií a dalšími institucemi. * Proměna Dolní oblasti Vítkovic, v níž vznikne víceúčelová aula s kavárnou, galerií či kongresovým sálem, interaktivní muzeum, výukové prostory, laboratoře i naučná stezka. * Nová budova Galerie výtvarného umění v Ostravě. * Nový filmový festival Ostrava kamera OKO. * Program, díky němuž by se do roku 2015 měla na Ostravsku citelně zlepšit kvalita životního prostředí.

Nevyzdobí letiště pro přílet komisařů ani neumístí podél silnice množství billboardů na podporu města tak jako Plzeňští.

Ostravští chtějí třináctičlennou komisi, která 8. září rozhodne o tom, kdo získá titul Evropské hlavní město kultury 2015, oslovit jinak.

Lidé sami začali provádět akce na podporu Ostravy 2015.
"Vždyť to je skvělé, že majitelka památkově chráněné Liskovy vily se na podporu kandidatury rozhodla zpřístupnit svůj dům veřejnosti, Ruda z Ostravy natočil klip, aby pomohl Ostravě, fanoušci Baníku přijeli do Plzně a tam rozvinuli transparent Ostrava 2015," zmiňuje Čestmír Kopecký.

Aby doložili, že Ostrava má v boji o prestižní titul, jímž se v minulosti pyšnila města jako Madrid, Stockholm nebo Dublin, v České republice podporu, zadali zástupci ostravského týmu pražské nezávislé agentuře výzkum veřejného mínění.

Probíhal po celém Česku, odpovídalo v něm přes sedm set lidí starších osmnácti let.

"Ukázalo se, že všechny moravské, ale také Liberecký, Královéhradecký, Karlovarský, Jihočeský kraj, ale i Praha, fandí Ostravě. Zbylé kraje Plzni," říká Čestmír Kopecký.

NA ROZHODNUTÍ ČEKÁ S NAPĚTÍM I PLZEŇ

Zda budou mít stejný názor jako veřejnost i porotci, se však ukáže až dnes, kdy komise složená ze sedmi evropských a šesti českých komisařů sdělí verdikt.

Dnes se tedy týmy obou měst setkají v Praze na Ministerstvu kultury, kde postupně představí své projekty.

Jako první bude před porotou ostravský tým, Plzeň nastoupí ve 14 hodin.

Kdo podporuje Ostravu

Ostravě fandí například písničkář Jaromír Nohavica, který projektu věnoval píseň Ostravo, zpěváci Věra Špinarová a Richard Krajčo, spisovatel Ivan Kraus, ale i příznivci Baníku, kteří při utkání v Plzni roztáhli na stadionu manifest s nápisem Ostrava 2015, nebo majitelka unikátní Liskovy vily Drahoslava Doležílková, která na podporu projektu poprvé zpřístupnila svůj dům veřejnosti.

Panel porotců, který čítá 13 osobností jmenovaných Evropskou komisí a Ministerstvem kultury, předstoupí před oba týmy v 16.30, kdy jim sdělí své definitivní rozhodnutí.

V Ostravě budou moci fandové projektu Ostrava 2015 trávit čas před vyhlášením i po něm na Masarykově náměstí.

Očekávání Ostravanů je veliké, mnozí lidé věří, že vítězství v soutěži by mohlo městu pomoci. Tak jako zakladatelka ostravského Institutu pro ženy Renata Ptáčníková, která Ostravě pro úspěch složila modlitbu.

"Myslím si, že se Ostrava podobá nevybroušenému diamantu, který se začíná pomalu, ale jistě obrušovat," říká Renata Ptáčníková.

Celou modlitbu si můžete přečíst zde, přinášíme pouze úryvek: Bože hořkosti, naší černé Ostravy, máme Nohavicu i svou superstar, oltář ze železa těžkým údělem, lysou, leč krásnou horu i Cheopsovu pyramidu… Drahý Radegaste, vyslyš mou modlitbu, pomoz mi najít nit, kterou začít a správná slova vypuštěná do golfových hřišť plných otců Ostravy.

Fanděte Ostravě na náměstí

14.00 zahájení / Pavel Dobeš a Tomáš Kotrba/

14.45 Baron Union, Naked Floor + pouliční akrobacie + BMX Flatland

16.15 přímý vstup ČT24 - vyhlášení výsledků EHMK 2015

16.45 Vladimír Cirkus, Filip M. + BMX Flatland exhibice na kolech

18.30 Rock & Roll Band Marcela Woodmana

20.30 Kryštof

Vstup na akci je zdarma.

Jak hlasovali čtenáři: Kdo by měl získat titul Evropské hlavní město kultury 2015?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. září 2010. Anketa je uzavřena.

Ostrava 1286
Plzeň 1112
Autor:


Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Ostrava je pořád ještě mimo dění v divadelním světě, říká nový šéf Arény

Ředitel Komorní scény Aréna Jakub Tichý.

Bývalý šéf Národního domu ve Frýdku-Místku Jakub Tichý začátkem měsíce srpna usedl na místo ředitele Komorní scény...

Za podpalování a mlácení bezdomovců dostal pyrofilní sadista 23 let

Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

Krajský soud v Ostravě vynesl po krátkém dokazování rozsudek nad devatenáctiletým Petrem Kolkem, který zapálil několik...

Na Bruntálsku zkoušejí novou zbraň v boji s kůrovcem, vysévají břízy

Letecký pohled na stav lesů v Jeseníkách.

Dvacet dobrovolníků z celé republiky tento týden dorazilo do Města Albrechtic na Bruntálsku, aby na holinách po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz