Díra za dírou. Vyměňte auto za tank, vjíždíte na placenou silnici

  7:57aktualizováno  7:57
Pár dnů prudkého střídání teplot stačilo, aby se velmi frekventovaná rychlostní silnice R56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem změnila v asfaltové oraniště. Motoristé si zoufají, Ředitelství silnic a dálnic váhavě začalo s opravami.

Kdo projede, vyhraje. Silnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem je plná děr. (ilustrační snímek) | foto: Yan ReneltMF DNES

K nákupu pohonných hmot přidávala obsluha čerpací stanice Shell, stojící u silnice R56 bezprostředně za Frýdkem-Místkem směrem na Ostravu, v posledních dnech také jednu radu. Bezplatnou a přitom k nezaplacení. "Jeďte raději v levém pruhu až do Ostravy, v pravém pruhu je to samá díra," radili řidičům. "Vážně si dejte pozor," dodávali.

Co dělat, když vjedete do díry na silnici?

Pokud se tak stane na silnici, která je hodně poškozená, mají motoristé smůlu a opravy musí hradit buď z vlastního pojištění, nebo sami.

Pokud je ale výtluk na silnici "neočekávaný", mohou řidiči požadovat náhradu škody po správci silnice.

Vše je ale nutné řádně zdokumentovat, jednání o náhradě škody v každém případě pomůže například přivolání policistů k vyšetření nehody.

Oprávněně. Jen na tříkilometrovém úseku od odbočky ke Staříči k areálu společnosti Biocel Paskov napočítal redaktor MF DNES ve středu pětatřicet děr, z nichž většina byla minimálně deset centimetrů hluboká. Skvělá věc, pokud chcete dětem s nadsázkou přiblížit, jak se vyrábějí pasti. V okamžiku, kdy se podobný povrch objeví na rychlostní komunikaci, navíc zpoplatněné, mohou se řidiči velice snadno do podobné pasti "chytit".

Nebyl den bez řidiče měnícího pneumatiku

Ředitelství silnic a dálnic trvalo několik dnů, než na vzniklou situaci zareagovalo. "V posledních čtyřech dnech nebyl takový, abych tam neviděl v odstavném pruhu stát auto s řidičem měnícím pneumatiku," popsal stav na silnici R56 Bohdan Bieček z Frýdku-Místku.

"Sám jsem měl co dělat, abych se některým vyhnul, pro jistotu jsem pak jezdil jen v levém pruhu. Volal jsem i na ostravské ředitelství silnic, které ji spravuje, ale jejich první starostí bylo, jestli volám jako soukromá osoba, nebo jestli zastupuji média. Nakonec mě vyslechli, ale na můj dotaz, proč ten rozbitý pruh nezavřou, mi paní odpověděla, že tam jsou dané značky, které na díry upozorňují," konstatoval Bohdan Bieček.

Značek na silnici ale moc nebylo, přibyly až v okamžiku, kdy se o stav vozovky začala zajímat redakce MF DNES.

Čím vyšší rychlost, tím horší následky

 Svou zkušenost s jízdou po silnici R56 má i Irena Macháčková z Brušperka na Frýdecko-Místecku. "Na úrovni čerpací stanice Shell jsem v úterý v osm hodin večer vjela do neoznačené díry, která byla tak hluboká, že jsem hned na to musela opravovat defekt obou kol na pravé straně vozu," popsala svou zkušenost.

"Ještě ten den jsem si ověřovala, zda tam je někde značka. Nebyla tam a ani o den později ne. Při cestě zpátky jsem viděla jen o pár metrů dál další dva řidiče opravovat kola. Nechci domýšlet, co by se stalo, kdybych do díry najela ne devadesátkou, ale stotřicítkou, která je v tomto úseku povolena," dodala Irena Macháčková.

Považujete současný stav silnic za přiměřený ročnímu období?

celkem hlasů: 1822

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. února 2013. Anketa je uzavřena.

Ne 1730
Ano 51
Stav silnic mě nezajímá 41

Postižení řidiči se často obraceli i na policisty, pro mnohé je to jediná možnost, jak získat na opravu poničených automobilů peníze od Ředitelství silnic a dálnic, které se o silnici R56 stará.

"Stížností tohoto rázu jsme zaznamenali hned několik," potvrdil tristní situaci na silnici mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk. "Nevedeme sice jejich přesnou evidenci, ale jen v posledních dnech šlo minimálně o deset případů. Řidiči se na nás obraceli hlavně s dotazem, co mají v takovém případě dělat, jak mají postupovat. My jsme jim mohli jen doporučit, ať na místě počkají do příjezdu naší hlídky, která vše potřebné zdokumentuje tak, aby nemohlo být o případné souvislosti mezi stavem vozovky a poškozením automobilu pochyb. Navíc jsme upozornili ŘSD, že je s problémy na silnici potřeba něco udělat," dodal policista.

ŘSD začalo díry na silnici mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou ve čtvrtek opravovat. Sice poněkud nelogicky, mezi již zalepenými dírami bylo k potkání několik zřejmě zapomenutých výtluků, ale rozhodně šlo o změnu k lepšímu.

Silnice jako Drážďany po kobercovém náletu

Ne ale na všech místech. Kousek za Paskovem pravý jízdní pruh stále vypadal jako Drážďany po kobercovém náletu a u nadjezdu na Mitrovice připomínala jedna z děr, hluboká minimálně patnáct centimetrů, rozevřenou dračí tlamu.

Ale i tyto památky mrazivého počasí by snad měly brzy zmizet. "O stavu R56 jsme věděli, z důvodů nepříznivých klimatických podmínek, které panovaly v minulých dnech a týdnech, jsme bohužel nemohli zahájit opravy dříve než nyní," vysvětlila tisková mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. "Jelikož se jedná o rychlostní komunikaci, nešlo zde snížit rychlost bez svolení ministerstva dopravy, tato jednání teprve proběhnou," dodala mluvčí.

Rychlostní silnice I/56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem patří mezi nejdůležitější silnice Moravskoslezského kraje.

Rychlostní silnice I/56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem patří mezi nejdůležitější silnice Moravskoslezského kraje.

Nejčtenější

Sparta selhala. Slavia podzimním mistrem, s Plzní se jí výrazně vzdálily

Slávistická radost v utkání s Mladou Boleslaví, Peter Olayinka a Miroslav Stoch...

Podzimní část fotbalové ligy vyhraje Slavia, jasno je o tom už kolo před koncem. V 18. kole lídr porazil Mladou...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Z Ostravy převáželi pacienta s podezřením na MERS, choroba se nepotvrdila

Hasiči pomáhali zdravotníkům s přesunem pacienta do sanitky. Použili ochranný...

Sanitka ve středu převážela z Fakultní nemocnice v Ostravě na pražskou Bulovku pacienta s podezřením na nebezpečnou...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Medvědí tulák v Beskydech zabil ovci. Prozradila ho šlápota v krtinci

Odlitek přední stopy medvěda, který přišel v roce 2001 do Krhové.

Potrhanou ovci našel brzo ráno v ohradě chovatel Ladislav Staš z obce Krásná na Frýdecko-Místecku, který bydlí na...

Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Hlučín měří. Rychlost překročily stovky řidičů, jeden jel skoro 120 km/h

Úsekové měření rychlosti u Velkého Meziříčí bude trvat nejdéle do 19. prosince....

Nečekané hodnoty hlásí během prvního měsíce provozu úsekový radar umístěný v hlučínské Celní ulici, vedoucí z centra...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Najdete na iDNES.cz