Díra za dírou. Vyměňte auto za tank, vjíždíte na placenou silnici

  7:57aktualizováno  7:57
Pár dnů prudkého střídání teplot stačilo, aby se velmi frekventovaná rychlostní silnice R56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem změnila v asfaltové oraniště. Motoristé si zoufají, Ředitelství silnic a dálnic váhavě začalo s opravami.

Kdo projede, vyhraje. Silnice mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem je plná děr. (ilustrační snímek) | foto: Yan ReneltMF DNES

K nákupu pohonných hmot přidávala obsluha čerpací stanice Shell, stojící u silnice R56 bezprostředně za Frýdkem-Místkem směrem na Ostravu, v posledních dnech také jednu radu. Bezplatnou a přitom k nezaplacení. "Jeďte raději v levém pruhu až do Ostravy, v pravém pruhu je to samá díra," radili řidičům. "Vážně si dejte pozor," dodávali.

Co dělat, když vjedete do díry na silnici?

Pokud se tak stane na silnici, která je hodně poškozená, mají motoristé smůlu a opravy musí hradit buď z vlastního pojištění, nebo sami.

Pokud je ale výtluk na silnici "neočekávaný", mohou řidiči požadovat náhradu škody po správci silnice.

Vše je ale nutné řádně zdokumentovat, jednání o náhradě škody v každém případě pomůže například přivolání policistů k vyšetření nehody.

Oprávněně. Jen na tříkilometrovém úseku od odbočky ke Staříči k areálu společnosti Biocel Paskov napočítal redaktor MF DNES ve středu pětatřicet děr, z nichž většina byla minimálně deset centimetrů hluboká. Skvělá věc, pokud chcete dětem s nadsázkou přiblížit, jak se vyrábějí pasti. V okamžiku, kdy se podobný povrch objeví na rychlostní komunikaci, navíc zpoplatněné, mohou se řidiči velice snadno do podobné pasti "chytit".

Nebyl den bez řidiče měnícího pneumatiku

Ředitelství silnic a dálnic trvalo několik dnů, než na vzniklou situaci zareagovalo. "V posledních čtyřech dnech nebyl takový, abych tam neviděl v odstavném pruhu stát auto s řidičem měnícím pneumatiku," popsal stav na silnici R56 Bohdan Bieček z Frýdku-Místku.

"Sám jsem měl co dělat, abych se některým vyhnul, pro jistotu jsem pak jezdil jen v levém pruhu. Volal jsem i na ostravské ředitelství silnic, které ji spravuje, ale jejich první starostí bylo, jestli volám jako soukromá osoba, nebo jestli zastupuji média. Nakonec mě vyslechli, ale na můj dotaz, proč ten rozbitý pruh nezavřou, mi paní odpověděla, že tam jsou dané značky, které na díry upozorňují," konstatoval Bohdan Bieček.

Značek na silnici ale moc nebylo, přibyly až v okamžiku, kdy se o stav vozovky začala zajímat redakce MF DNES.

Čím vyšší rychlost, tím horší následky

 Svou zkušenost s jízdou po silnici R56 má i Irena Macháčková z Brušperka na Frýdecko-Místecku. "Na úrovni čerpací stanice Shell jsem v úterý v osm hodin večer vjela do neoznačené díry, která byla tak hluboká, že jsem hned na to musela opravovat defekt obou kol na pravé straně vozu," popsala svou zkušenost.

"Ještě ten den jsem si ověřovala, zda tam je někde značka. Nebyla tam a ani o den později ne. Při cestě zpátky jsem viděla jen o pár metrů dál další dva řidiče opravovat kola. Nechci domýšlet, co by se stalo, kdybych do díry najela ne devadesátkou, ale stotřicítkou, která je v tomto úseku povolena," dodala Irena Macháčková.

Považujete současný stav silnic za přiměřený ročnímu období?

celkem hlasů: 1822

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 22. února 2013. Anketa je uzavřena.

Ne 1730
Ano 51
Stav silnic mě nezajímá 41

Postižení řidiči se často obraceli i na policisty, pro mnohé je to jediná možnost, jak získat na opravu poničených automobilů peníze od Ředitelství silnic a dálnic, které se o silnici R56 stará.

"Stížností tohoto rázu jsme zaznamenali hned několik," potvrdil tristní situaci na silnici mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk. "Nevedeme sice jejich přesnou evidenci, ale jen v posledních dnech šlo minimálně o deset případů. Řidiči se na nás obraceli hlavně s dotazem, co mají v takovém případě dělat, jak mají postupovat. My jsme jim mohli jen doporučit, ať na místě počkají do příjezdu naší hlídky, která vše potřebné zdokumentuje tak, aby nemohlo být o případné souvislosti mezi stavem vozovky a poškozením automobilu pochyb. Navíc jsme upozornili ŘSD, že je s problémy na silnici potřeba něco udělat," dodal policista.

ŘSD začalo díry na silnici mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou ve čtvrtek opravovat. Sice poněkud nelogicky, mezi již zalepenými dírami bylo k potkání několik zřejmě zapomenutých výtluků, ale rozhodně šlo o změnu k lepšímu.

Silnice jako Drážďany po kobercovém náletu

Ne ale na všech místech. Kousek za Paskovem pravý jízdní pruh stále vypadal jako Drážďany po kobercovém náletu a u nadjezdu na Mitrovice připomínala jedna z děr, hluboká minimálně patnáct centimetrů, rozevřenou dračí tlamu.

Ale i tyto památky mrazivého počasí by snad měly brzy zmizet. "O stavu R56 jsme věděli, z důvodů nepříznivých klimatických podmínek, které panovaly v minulých dnech a týdnech, jsme bohužel nemohli zahájit opravy dříve než nyní," vysvětlila tisková mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. "Jelikož se jedná o rychlostní komunikaci, nešlo zde snížit rychlost bez svolení ministerstva dopravy, tato jednání teprve proběhnou," dodala mluvčí.

Rychlostní silnice I/56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem patří mezi nejdůležitější silnice Moravskoslezského kraje.

Rychlostní silnice I/56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem patří mezi nejdůležitější silnice Moravskoslezského kraje.Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Další z rubriky

Žena se po rozsudku za vraždu zhroutila, nakonec plivla na obhájkyni

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě poslal na 13 let do vězení osmadvacetiletou Martu Leškovou. Uznal ji vinnou z vraždy. Lešková...

Jít do vyššího vedení, Baník by nevěděl, co má dělat, mrzelo Gubu

Ostravský Martin Šindelář (vlevo) v souboji s Dávidem Gubou z Karviné

Poprvé nastoupil v základní sestavě. A dal první gól za fotbalovou Karvinou. Dávid Guba v utkání proti Baníku Ostrava...

VIDEO: Zase klape. Šikovný stolař opravil stoletý rodinný vodní mlýn

Kolo vodního mlýna díky šikovným rukám majitele zase klape.

Malý vodní mlýn je přes sto let rodinným klenotem v Bohumíně Záblatí. U domu, který obývá Pavel Blejchař s manželkou...

Najdete na iDNES.cz