Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Havíři vyfárali až po jednání s vedením OKD. Bylo to spontánní, říká horník

  • 571
Takřka padesát horníků Dolu Darkov na Karvinsku po noční směně nevyfáralo a vyžádalo si k sobě vedení dolu. Protestní akce trvala několik hodin, po jednání s manažery havíři nakonec vyfárali. Jeden z protestujících řekl, že to byla spontánní akce, firma událost vyhodnotila jako vynucený brífink.

Protest havířů ráno potvrdil předseda hornických odborů Jan Sábel. „Vím jen to, že odmítli vyfárat. A já se jim ani moc nedivím, situace je už velmi kritická,“ řekl a dodal, že tuto akci odbory neorganizovaly.

„Současný stav je katastrofální, majitel jednak vydírá stát, vydírá horníky, ti mají strach ze ztráty zaměstnání. Lidem prostě došla trpělivost,“ zakončil Sábel.

Horníci si vyžádali vedení dolu

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že pod zemí zůstalo 26 horníků z noční směny a přidalo se k nim dvacet horníků ze šichty ranní. „Nic nevyhlásili, žádnou stávku, vyžádali si ale provozního ředitele a ředitele dolu, se kterými chtějí probírat otázky k budoucnosti OKD, výplat mezd a podobně,“ informoval Čelechovský.

Insolvence těžbu nezastaví, propouštění v OKD ale přijde

Když k nim provozní ředitel OKD a šéf důlního závodu sfárali, tak se horníci po jednání rozhodli protestní akci ukončit. Za havíři přijel i šéf odborů OKD Jaromír Pytlík.

„Po desáté hodině se horníci s vedením firmy dohodli. Noční směna vyfárala na povrch, lidé z ranní směny šli na svá pracoviště. Vedení firmy bere celou záležitost jako brífink. Odpoledne proběhnou další na ostatních pracovištích,“ řekl mluvčí Čelechovský.

Havíř: Rozhodnutí padlo spontánně na konci šichty

Jeden z havířů, kteří se rozhodli pro protestní akci, uvedl, že to nebyla plánovaná akce. „Rozhodli jsem se tak spontánně na konci směny. Jen jsme chtěli vědět, co se s OKD a s námi bude dít,“ vysvětlil havíř, který se představil jako Miroslav. Dodal, že podle toho, co jim vedení vysvětlilo, bude zřejmě nejlepší insolvence firmy.

Důl Darkov

Šéf odborů OKD Pytlík sdělil, že havíři chtěli vědět, jak to bude v budoucnosti s případným odstupným a dalším sociálním zabezpečením.

„Co mě velmi překvapilo, tak že se i oni přiklánějí k insolvenci,“ uvedl odborář.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) podle ČTK napsal na twitteru, že horníci OKD se nesmí stát rukojmími firmy, které hrozí insolvence. „Tato firma má povinnost zaplatit dubnovou výplatu, pokud skončí,“ uvedl.

Horníci, kteří zůstali po směně v dole, mohou mít problémy. Podle specialisty na důlní záchranářství, kterého redakce MF DNES oslovila, je jakákoliv podoba „okupační stávky“ na dole zakázaná.

Na Mostecku v roce 2000 zůstali horníci pod zemí 22 dnů

„Podle předpisů by museli horníci vyfárat. Jde totiž o bezpečnost,“ vysvětluje odborník, který si kvůli své vazbě na OKD nepřál být jmenován. „Ale havarijní plány jsou připraveny i na to, že by horníci v šachtě zůstali. Na místo musí sfárat záchranáři a hlídat, aby nikdo nechodil, kam nemá. A k tomu horníkům zajišťují vodu a podobně,“ řekl.

Teoreticky by stávkující horníci mohli přijít kvůli porušení bezpečnostních předpisů i o místo. „Něco podobného se stalo na začátku devadesátých let, kdy proběhla okupační stávka na Ostravsku, ale tehdy se to nějak domluvilo a horníky nakonec nikdo nevyhazoval,“ doplnil specialista na důlní záchranářství.

V roce 2000 přistoupili k okupační stávce horníci dolu Kohinoor na Mostecku, určeného k uzavření. Šestačtyřicet havířů z dolu vyfáralo až za 22 dnů. Původně požadovali prodej dolu novému majiteli a odvolání představenstva společnosti, nakonec se dohodli na zajištění podmínek pro zaměstnance, kteří odejdou v rámci útlumového programu.

Podívejte se, jak to v Dole Darkov vypadá:

7. dubna 2015

, ,