Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Déšť ani sníh beskydským přehradám zatím příliš nepomáhají

  13:30aktualizováno  13:30
Přestože přehrady v Čechách hlásí stoprocentní naplněnost, v Moravskoslezském kraji se hladiny zvedají jen zvolna. Srážky posledních dní jsou navíc nárazové, takže podzemní vody a půdní vláha se nestačí doplnit.

(ilustrační foto) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zatímco hladina Slezské Harty nebo Kružberku na Bruntálsku, tedy jesenických přehrad, teď dosahuje skoro devadesáti procent celkového objemu, beskydská Šance na Frýdecko-Místecku nebo Těrlicko na Karvinsku jsou naplněny jen něco přes polovinu.

A Povodí Odry kvůli šetření vodou v minulých dnech například znovu snížilo odtok u Žermanické přehrady nedaleko Havířova. „Po dohodě s krajem jsme omezili odtok, abychom zajistili vodu pro odběratele ArcelorMittal Ostrava a Biocel Paskov,“ vysvětlil Čestmír Vlček z Povodí Odry.

Průmyslové podniky tak nemusí omezit provoz. „Pozastavení činnosti skutečně hrozilo. Vzhledem ke snížení odtoku z přehrady hlídáme biokoridory živočichů i kvalitu vody. Vše je zatím v pořádku,“ podotkl náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík a doplnil, že v rozpočtu na tento rok kraj počítá s částkou pro nouzová opatření kvůli suchu.

„Jedná se o několik milionů korun. Kdyby nastalo stejně parné léto jako v loňském roce, jsme připraveni dotovat města či odlehlé obce, které by se případně ocitly bez vody. Kritické situaci se ale budeme snažit předejít,“ uvedl.

Vodárny zatím nemusejí omezovat zásobování obyvatelstva

S největšími omezeními se v současné době potýká společnost Biocel Paskov. Celulózka totiž čerpá vodu i z Olešné ve Frýdku-Místku, která je plná jen zhruba z dvaceti procent.

Přehrada Olešná u Frýdku-Místku v době, kdy měla ještě dostatek vody.

Přehrada Olešná u Frýdku-Místku v době, kdy měla ještě dostatek vody.

„Vodu bereme střídavě z Olešné i Žermanic. Problém je v tom, že opatření si žádají finanční výdaje v řádu statisíců. Pro výrobu buničiny potřebujeme skutečně kvalitní vodu. Teď ji musíme náročně čistit, protože je kalná a zanesenější než dřív. Změnil se i systém jejího čerpání,“ zmínil vedoucí oddělení životního prostředí Biocelu Dalibor Slončík.

Jediná společnost, která díky srážkám v uplynulých dnech mohla přestat šetřit vodou, jsou Severomoravské vodovody a kanalizace (SmVaK). „Surovou vodu čerpáme z Kružberka, Šancí a Morávky, které se postupně plní. Proto jsme upustili od některých regulačních omezení. V březnu budeme s Povodím Odry dále jednat, každopádně spotřebitelé žádné změny nepocítí,“ zmínil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Co pomůže? Déšť, déšť a zase déšť

Přehradou s nejnižším objemem vody v kraji kvůli regulaci vodohospodářů zůstává Olešná, kterou teď čeká čištění. „Tento stav chceme využít pro odtěžení sedimentů před jejím opětovným naplněním. Nyní probíhá soutěž na zhotovitele. Pracovat se začne na jaře,“ vysvětlil Vlček.

Podzemním vodám a půdě by teď pomohl dlouhý déšť. „Potřebovali bychom méně intenzivní, ale zato několik dnů až týdnů trvající srážky. Na Moravě je jejich celkový úhrn stále nižší než v Čechách, což je bohužel obdobné jako na podzim a v zimě loňského roku,“ vysvětlil ostravský hydrolog Jan Unucka a zdůraznil, že hodně bude záležet na teplotách vzduchu a úhrnu srážek na jaře.

Důležitá bude i kontrola kvality vody. „Pokud by trvaly podnormální průtoky řek i v dalších měsících, opatrnost bude nutná. Hlavně v místech se zvýšenými odběry vod či vypouštěním vod odpadních,“ dodal Unucka.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Drahoš začal objíždět republiku, na hokeji v Třinci ho vypískali

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš sleduje v Třinci zápas hokejové Ligy mistrů...

Jiří Drahoš začal objíždět republiku před druhým kolem prezidentské volby. Nejprve zavítal na sever Moravy, kde...Kdosi sestřelil dron, se kterým majitel létal nad loukou

Dron sestřelený ve Štramberku ze vzduchu.

Kopřivničtí policisté pátrají po neznámém pachateli, který v neděli odpoledne sestřelil ze vzduchu dron...

Let někdy bývá kratší než jeho příprava, popisuje vojenský pilot

Filip Onderka v kokpitu letounu CASA C-29M Armády České republiky

Nikdy nechtěl sedět v kanceláři a vyplňovat papíry. Kapitán Filip Onderka z Frýdku-Místku tak létá s dopravními letadly...

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Další z rubriky

Domorodci jedli padlé za syrova, líčí historik osudy výpravy lodi Albatros

Radek Polách ukazuje jeden z exponátů z výpravy lodi Albatros – ceremoniální...

Po stopách badatelské výpravy z dob Rakouska-Uherska se vydal historik Radek Polách z Muzea Novojičínska až mezi...

Titul krajského podnikatele roku míří do opavské Isotry. Firmy dvou švagrů

Cenu pro nejlepší krajské podnikatele převzal za společnost Isotra Erich...

Začínali v garáži, dnes patří mezi největší výrobce stínící techniky, například žaluzií, v České republice. Dva švagři...

Nudila se, tak začala šít kabelky. Nyní patří k největším českým výrobcům

Firma Pro Dara Bags třiatřicetileté Dariny Ermisové z Ostravy patří k největším...

Nejprve šila doma, pak ve sklepě, po devíti letech to dotáhla k firmě se třiceti zaměstnanci. Třiatřicetiletá Darina...

Grafton Recruitment Praha
INŽENÝR KVALITY

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz