Díky ostravskému fondu, který přispívá na ozdravné pobyty, vyjelo loni mimo smog 2 289 žáků. (Ilustrační snímek)

Díky ostravskému fondu, který přispívá na ozdravné pobyty, vyjelo loni mimo smog 2 289 žáků. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Děti mohou pryč ze smogu. Podpora ozdravných pobytů však někde vázne

  • 1
Rodiče z Moravskoslezského kraje nemají mnoho informací o možnosti vyslat své ratolesti na ozdravné pobyty. Přestože region patří mezi nejzatíženější smogem, třetina z dvanácti oslovených měst hygienikům přiznala, že školáci za čerstvým vzduchem příliš necestují.

Bohumín, Orlová, Třinec, Havířov a Ostrava. Děti z těchto měst sice musí část roku protrpět ve znečištěném ovzduší, mají však velkou šanci, že vyrazí alespoň na ozdravný pobyt.

Ozdravné pobyty

* Vysokou účast na ozdravných pobytech mají děti z Ostravy, Bohumína, Orlové a Havířova.

Jezdí i z Třince, Českého Těšína, Karviné a částečně z Nového Jičína.

* Nejezdí děti z Kopřivnice, Příbora, Studénky a Frýdku-Místku.

* Z průzkumu hygieniků vyplynulo, že na pobyt v sezoně 2010 a 2011 vyjelo na pět tisíc dětí z kraje.

Školáci a předškoláci z Frýdku-Místku, Studénky, Kopřivnice či Příbora tolik příležitostí nemají. Možnosti ozdravných pobytů jsou tam teprve na začátku nebo vůbec. Vyplývá to ze závěrů hygieniků i ze statistik ministerstva životního prostředí.

"Údaj o nejvyšším počtu dětí podal ostravský magistrát, vysokou účast doložila i města Bohumín, Orlová a Havířov," uvedla ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.

Hygienici zjišťovali nejen to, zda děti jezdí na ozdravné pobyty, ale jak dlouhou dobu tam tráví a zda čerpají dotace.

"Nejmenší podíl tvoří pobyty hrazené zdravotními pojišťovnami, více pobytů dotují fondy jednotlivých měst. Dosud se ve větší míře nevyužívají dotace Státního fondu životního prostředí," doplnila.

Žákům přispívají na pobyt města

Města, která státní dotace nejvíce využívají, jsou téměř ta samá, která hygienici oceňují za celkový počet dětí poslaných na čistý vzduch.

"Nejvíce program využívají školy z Ostravy, Bohumína, Orlové a Třince," sdělila mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová. Za rok fond pošle na pobyt zhruba tři tisíce žáků.

Právě tato města také dětem sama na pobyty přispívají. Díky ostravskému fondu vyjelo mimo smog loni 2 289 žáků, Bohumín ročně vyšle ven 70 astmatiků a alergiků a 1,15 milionu letos investuje do pobytů pro školáky a předškoláky v přírodě a na solné jeskyně, lyžování a podobně.

Orlová posílá děti do ozdravovny v Metylovicích, na zájezdy do Chorvatska i školy v přírodě.

"Jezdí se i na nedotované pobyty, které rodiče financují sami. Zájem je značný, většina rodičů si uvědomuje, že Orlová patří do silně znečištěné oblasti," říká mluvčí města Nataša Cibulková. Havířov se letos bude spolupodílet na projektu s ministerstvem životního prostředí.

Frýdek-Místek, který hygienici zmiňují jako město, kde se zatím ven nejezdí, začne s pobyty od podzimu. "Nabídneme dětem pobyt v sanatoriu v Metylovicích. Současně jsme se rozhodli požádat za město o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Prvotní je ale odstranit zdroje zamoření, protože nelze poskytnout ozdravný pobyt všem," vysvětlila mluvčí radnice Jana Matějíková.

Hygienici situaci ve smogem nejzatíženějších oblastech budou mapovat dál. "Hodláme oslovit všechny školy z části regionu s nejhorší kvalitou ovzduší," dodala Šebáková.