Školní jídelny se častěji přizpůsobují požadavkům zdravé výživy a potřebám malých alergiků. (ilustrační snímek)

Školní jídelny se častěji přizpůsobují požadavkům zdravé výživy a potřebám malých alergiků. (ilustrační snímek) | foto: František Vlček, MAFRA

Dětí s alergiemi přibývá, školní jídelny proto začínají vařit dietně

  • 0
Přibývá dětí alergických na potraviny. Kvůli tomu mají problém stravovat se mimo domov. Naštěstí je stále víc jídelen ochotných vařit dietně. V Ostravě-Porubě už to nabízejí všechny.

Když měl Mikuláš loni nastoupit do školky v Ostravě-Porubě, rodiče dostali strach, že to nebude možné. Po zápisu u něj totiž lékaři zjistili alergickou reakci na lepek i mléko.

„Od rodičů dětí s celiakií jsem zjistila, že mnozí musí dietní jídlo vařit a dodávat do školky nebo školy, případně jejich děti obědvají až doma,“ líčí chlapcova matka Vendula Prokopová.

Alergie

Nepřiměřená obranná reakce organismu na některé látky – alergeny.

Do tří let jsou nejčastější alergie na bílkovinu kravského mléka, bílek, sóju, ve školním věku na mák, ořechy, celer a další rostlinné potraviny, v dospívání pak na ryby, mořské produkty, koření, exotické ovoce a alkohol.

Protože kromě čtyřletého Mikuláše pečuje ještě o roční dvojčata, denní vyvařování bezlepkové stravy by pro ni po porodu bylo dost náročné. „Jsem vděčná, že ve školce mi vyšli vstříc a pro syna byli ochotni vařit dietně. Dohodli jsme se jen, že jim budu dodávat bezlepkové těstoviny a chleba. Synův stav se po roce diety upravil natolik, že teď může jíst vše a lékaři zopakují testy. Doufáme, že diagnóza se nepotvrdí.“

Žemle ne do mléka, namáčí se ve vodě

Vedoucí jídelny, která vaří pro téměř 300 žáků i zaměstnanců porubské základní i mateřské školy v ulici Jana Šoupala, netají, že Mikuláš byl jejich prvním strávníkem, pro kterého začali chystat speciální stravu.

„Shodou okolností jsme krátce před jeho příchodem prošli školením. Teď už máme devět žáků s dietami. Jeden je alergický na lepek, další na mléko, ryby, ořechy nebo luštěniny,“ říká Marcela Zahradníková.

Některá jídla musí kuchařky nahrazovat úplně, jiná upravovat. Jako čtvrteční masové koule s rajskou omáčkou, jejichž součástí je žemle namáčená v mléce. Pro děti alergické na mléko kuchařka namočila žemli ve vodě.

Pomohlo by zvýšení uvazků kuchařů

Celiak dostal koule bez žemle. Pro jídelnu to ale znamená víc práce i nádobí. „Dietní stravování zatím neupravuje zákon, změnit se to má příští rok. Rodiče si pak za dietní jídlo zřejmě připlatí. My bychom ale uvítali hlavně zvýšení úvazků kuchařů,“ dodává Zahradníková.

Místostarosta Ostravy-Poruby Jan Dekický podotkl, že obvod jako zřizovatel škol má zájem na tom, aby všechny jeho jídelny vařily chutně, zdravě a v případě potřeby i dietně.

„Dosud záleží na ochotě ředitelek a hlavně kuchařek. Ale protože dětí s dietním omezením přibývá, chtěli jsme, aby školy mohly vyjít rodičům vstříc. A to se podařilo,“ poznamenal Jan Dekický s tím, že kuchařky všech porubských škol už prošly školením a další kurz absolvují ještě letos.