Nadvláda smogu velmi rychle zaplní ordinace pediatrů.

Nadvláda smogu velmi rychle zaplní ordinace pediatrů. | foto: Profimedia.cz

Děti ujíždějí před smogem na hory a k moři. Pomáhat začaly i firmy

  • 0
Pohádku Hrnečku vař připomíná každou zimu ovzduší na Ostravsku. Po kouzelném zaříkávadle začíná vzduch pravidelně houstnout, až dosahuje kvalit "mlhy, která by se dala krájet". Smog ohrožuje nejvíce děti, proto se jim některé obce snaží pomoci tím, že je pošlou na hory nebo k moři.

Měsíční pobyt v léčebně v Metylovicích zaplatila nejvíce ohroženým dětem z Bohumína tamní radnice, na čtrnáct dnů k moři opět pojedou i všechny děti ze Stonavy na Karvinsku, rodiče se na jejich pobytu budou podílet dvěma tisíci korunami.

"Žákům pobyt u moře v Černé Hoře prospěl, zlepšily se jim alergie, byli letos méně nemocní, lépe se jim dýchalo, mají méně viróz a jiných onemocnění," přiblížil přínos pobytu na zdravém vzduchu ředitel stonavské základní školy Zdeněk Lusk.

Každý den mimo smog pomáhá

Že v boji s následky zhoršeného ovzduší pomáhá jen čistý vzduch, potvrzuje i lékař sanatoria Edel ve Zlatých Horách, které se na léčbu horních dýchacích cest specializuje. "Každý den, které děti stráví mimo smogovou oblast, jim pomáhá, optimální je ale minimálně měsíční pobyt na čerstvém vzduchu," vysvětluje Miloš Verner ze sanatoria Edel.

"Nejlepší jsou pobyty v jeskyních, léčba speleoterapií, kterou provádíme. Vzduch v jeskyních nebo uměle vybudovaných štolách totiž neobsahuje alergeny, na které jsou lidé s alergiemi a astmatici, což jsou nejčastější nemoci k nimž vede pobyt v prašném prostředí, citliví. Sliznice si tam lépe odpočinou. Když už lidé nemohou speleoterapii využívat častěji, je dobrý i krátký pobyt v jeskyních, třeba při jejich prohlídkách," dodal lékař.

Na zamoření ovzduší se podílejí velkou měrou podniky v kraji i příhraniční firmy v nedalekém Polsku. Zatímco zdejší politici začali po letech nečinnosti tlačit místní podniky ke snižování prašnosti výroby, v Polsku vidí hlavní problém v domkářích a jejich malých kotlích s nedostatečným spalováním.

Ostravský ArcelorMittal přispěl pěti miliony

Polským politikům ale nejde nic vytýkat, stejný postoj, tedy že velké podniky za nic nemohou, že splňují limity prašnosti, dlouho zastávali i zdejší političtí reprezentanti.

S velkými místními znečišťovateli v současnosti podepsali dohodu o zřízení fondu z jehož prostředků budou děti z nejohroženějších oblastí jezdit na ozdravné pobyty. Ostravská společnost ArcelorMittal na ni přispěla pětimiliony korun.

O obdobné nadaci, kde by se shromažďovaly příspěvky nejen firem, ale i zdravotních pojišťoven, uvažují také stonavští zastupitelé, kteří chtějí pro podobné akce získat i peníze ze státního rozpočtu.

Pomoci mohou i zdravotní pojišťovny

"Zdraví našich dětí, jejichž organizmus je na špatné ovzduší velmi vnímavý, je nám cennější než plánované investiční akce. Ovšem stát by měl taková opatření pro nejvíce znečištěný region zajišťovat ze svých prostředků, kdysi tomu tak bylo v severních Čechách," vysvětluje starosta Stonavy Ondřej Feber.

"Podílíme se vysokou měrou na tvorbě státního rozpočtu, a to na úkor našeho životního prostředí. Není možné, aby námi vytvořené prostředky odcházely do Prahy bez zpětné odezvy," dodává starosta.

"Chceme požádat všechny zdravotní pojišťovny, jejímiž pojištěnci jsou stonavští školáci, alespoň o symbolický příspěvek. Zvažuje se i zřízení nadačního fondu," vysvětluje další kroky Stonavy tisková mluvčí radnice Dorota Havlíková.

Stonava si může dovolit poslat žáky základní školy na ozdravný pobyt, obec je díky tomu, že doslova leží na černém uhlí, dostatečně bohatá, těžební kolos OKD jí totiž platí nemalé peníze. Mnoho obcí v regionu je na tom ale podstatně hůře a na podobné věci nemají dost peněz. V nich pak musí do zdraví svých dětí investovat hlavně rodiče.