Šestadvacetiletá Liu učí děti z Karvinska čínsky, nevynechává ani písmo.

Šestadvacetiletá Liu učí děti z Karvinska čínsky, nevynechává ani písmo. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Děti z Karvinska se učí čínštinu, asi nejperspektivnější jazyk na světě

  • 17
Šestadvacetiletá Liu z Číny, nyní žijící na Hlučínsku, sedí na zemi před tabulí. V ruce drží obrázky zvířat a nahlas opakuje, jak se jim říká. Čínsky. Pětice dětí, která sedí naproti ní, pochází z Karvinska. Rodiče je v lednu přihlásili do kroužku jednoho z nejperspektivnějších jazyků na světě.

Zpočátku to možná vypadalo jako žert, že se děti budou učit čínsky. "Čínština je perspektivní, mluví jí nejvíce lidí na zeměkouli," vysvětluje jedna z lektorek a zakladatelek volnočasového centra Fabule v Petrovicích u Karviné Andrea Folterová.

Čínsky zábavně a rychle

Když zjistila, že v Moravskoslezském kraji nic podobného zřejmě neexistuje, s kolegyní Evou Makowkovou se jaly hledat rodilého mluvčího.

A objevily Liu, drobnou černovlásku s brýlemi, která studuje na strojní fakultě Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava.

"U nás nejde o jazykové lekce, ale o volnočasové aktivity, ve kterých děti mluví cizí řečí. Počítají, rozeznávají barvy a věci, přitom třeba kreslí, pečou, sportují. Nedostávají domácí úkoly, jen si hrají," popisuje Andrea Folterová.

Nejmenšímu účastníkovi kurzu jsou čtyři roky, nejstaršímu deset let. Každé pondělí se sejdou v centru Fabule, kde necelou hodinu a půl věnují čínštině.

"Někteří rodiče vnímají čínský kroužek jako něco nového, neotřelého, co jejich děti může zabavit, jiní zase tak, že čínština by jednou mohla být stejně žádaná jako angličtina," říká lektorka.

A je čínština obtížný jazyk? Jak pro koho. "Pro dospělé většinou ano, pro děti ne. Nevidí rozdíl mezi angličtinou a čínštinou. Naučí se ji jako cokoli jiného. Ne hned. Ale slovíčka v nich zůstávají, aniž by si to uvědomovaly," dodává Folterová.