Dětský karneval v Karviné se proměnil ve volební propagaci ČSSD

  8:28aktualizováno  8:28
Z dětského karnevalu, který pořádal Městský dům kultury v Karviné, se vyklubala předvolební akce ČSSD. Radnice se od skryté propagace distancovala, přiznala se k ní ale jedna z městských organizací. Kulturní dům poté na pokyn radnice zrušil všechny další politické akce ve svých budovách.

Masarykovo náměstí v Karviné. | foto: MF DNES

V Obecním domě Družba rodiče dětí na konci srpna očekávali u karnevalu poněkud jiný průběh, než že na stolech v sále budou ležet letáky ČSSD, děti dostanou oranžové balónky a zástupci strany budou v oranžových tričkách rozdávat propagační materiály.

„Na předvolební akci ČSSD bych ale děti nikdy nevzal,“ rozčiloval se po karnevale jeden z rodičů Karel Houdek. „Pokud jsem už děti v dobré víře na akci dovedl, je pak těžké je z ní odvádět a kazit jim odpoledne, na které jsme se s manželkou sami těšili.“

Organizátorem akce byl Městský dům kultury. Podle Houdka nikde v inzerci lákající na karneval nevyznačil, že se na akci bude podílet jakákoliv politická strana.

„Na akci Ať žije karneval jsme uzavřeli smlouvu o reklamě a propagaci s reklamní agenturou. Získali jsme tak dvanáct tisíc korun a mohli jsme proto akci uspořádat se vstupným zdarma,“ uvedla ředitelka kulturního domu Olga Humplíková.

Karvinská radnice, v čele se zástupci ČSSD, se od akce distancovala. „Vyjádřit se musí pořadatel, a tím je kulturní dům,“ uvedla mluvčí Šárka Swiderová.

Místní buňka strany už však svou účast na akci nepopírá. „Dohodli jsme si sponzoring s kulturním domem. Chybou bylo, že jsme tuto informaci dostatečně předem neavizovali,“ přiznává tajemník Městské organizace ČSSD Petr Mikula.

Je to jen špička ledovce, stěžují si ostatní

Kulturák se údajně chtěl chovat jen ekonomicky. „Příspěvky města nejsou jediným zdrojem příjmu. Na svou činnost musíme získávat prostředky také z jiných zdrojů,“ vysvětlila Humplíková.

Proti chování zástupců ČSSD se ohradily například menší strany ve městě.

„Způsob, jakým vedení radnice využívá prostředků města k vlastní propagaci, je nehorázný,“ uvedla lídryně karvinských Pirátů Zuzana Klusová.

Podle ní je zmíněný karneval jen špičkou ledovce. „Vládnoucí sociální demokracie má až do termínu voleb zabrané náměstí. Pokud si tam tedy chce udělat akci kdokoliv z politických oponentů, má smůlu,“ zmínila Klusová.

Přestože se kulturní dům ohrazuje proti tomu, že by v případu karnevalu šlo o porušení zákona nebo jiného předpisu, s podobnými akcemi zcela končí.

„Od zřizovatele jsem dostala na můj podnět odpověď, že nadále nemáme reklamu a propagaci politických stran umožňovat,“ dodala Humplíková.

Zrušení všech nahlášených politických akcí v budovách kulturního domu je podle ostatních stran naprosto nepřiměřenou reakcí.

„Je to absurdní. Přece v případě karnevalu a dalších kritizovaných akcí šlo o to, že u něj nebylo avizováno, že jde o předvolební akci strany. Když se to lidem dopředu oznámí, tak nevidím žádný problém,“ dodala Zuzana Klusová.

Díky novému nařízení tak například zrušil kulturní dům v Karviné pronájem kina Centrum občanskému sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem a hnutí Změna pro Karvinou.

Ty chtěly svým příznivcům zdarma promítat film Pojedeme k moři. S rušením akcí musí počítat i další strany.

Skrytá propagace stran se v Karviné řešila už v minulosti. Při posledních volbách do parlamentu se například ozval zastupitel Antonín Petráš, kterému vadilo, že se propagační předměty ČSSD rozdávaly na koncertech pro seniory v karvinském kulturním domě nebo před fotbalovými zápasy místního klubu.

Autor:

Nejčtenější

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Mladý řidič vyjel do sněhu v letních gumách, zemřel po střetu s kamionem

Náraz osobní auto sešrotoval, řidič na místě zemřel. (11. prosince 2018)

Osmnáctiletý šofér BMW 318 zemřel ráno v Havířově. Na kluzké silnici náhle přejel do protisměru a srazil se s nákladním...

Chtěla drogy, sex si přála, tvrdí obžalovaný ze znásilnění na cyklostezce

Lubomír Varga (vpravo), obžalovaný ze znásilnění a loupeže, po příchodu do...

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ údajného znásilnění a loupeže na cyklostezce mezi Ostravou a...

Plzeň - Karviná 2:1, parádní půle, pak domácí polevili, ale výhru urvali

Plzeňský Roman Procházka (vlevo) se raduje ze svého gólu v utkání proti Karviné.

Plzeňští fotbalisté svůj velmi úspěšný podzim zakončili vítězstvím. V jediném nedělním utkání 19. kola Fortuna ligy to...

Ostrava - Olomouc 0:0, tuhý boj bez gólů, nejblíž byl domácí Stronati

Patrizio Stronati (vpravo) v bílém, v hlavičkovém souboji s Jakubem Yunisem.

Ostravští fotbalisté jdou minimálně do pondělí na třetí příčku ligové tabulky. V 19. kole totiž remizovali s Olomoucí...

Další z rubriky

Ostravské stopy: V Ostravě jako v lázních, směje se operní pěvec Bárta

Martin Bárta patří k nejuznávanějším tuzemským operním pěvcům, a jak říká,...

Excelentní barytonista Martin Bárta sice pochází z východních Čech, ale na Ostravsko dojíždí tak dlouho, že už ani...

Bylo to vysvobození pro všechny, plakal obžalovaný z vraždy ženy i tchyně

Rostislav Kotala (uprostřed) před zahájením soudního líčení, obžalovaný je z...

Velmi smutný příběh začal řešit Krajský soud v Ostravě. Dvaašedesátiletý Rostislav Kotala letos v dubnu podle obžaloby...

Frýdek-Místek rozděluje spor kvůli finanční podpoře akce Sweetsen fest

Podium u břehu Ostravice, na kterém se představili frýdecko-místečtí interpreti...

O více než milion korun méně než v letošním roce dá frýdecko-místecký magistrát na spolupořádání festivalu Sweetsen...

Najdete na iDNES.cz