Dětský karneval v Karviné se proměnil ve volební propagaci ČSSD

  8:28aktualizováno  8:28
Z dětského karnevalu, který pořádal Městský dům kultury v Karviné, se vyklubala předvolební akce ČSSD. Radnice se od skryté propagace distancovala, přiznala se k ní ale jedna z městských organizací. Kulturní dům poté na pokyn radnice zrušil všechny další politické akce ve svých budovách.

Masarykovo náměstí v Karviné. | foto: MF DNES

V Obecním domě Družba rodiče dětí na konci srpna očekávali u karnevalu poněkud jiný průběh, než že na stolech v sále budou ležet letáky ČSSD, děti dostanou oranžové balónky a zástupci strany budou v oranžových tričkách rozdávat propagační materiály.

„Na předvolební akci ČSSD bych ale děti nikdy nevzal,“ rozčiloval se po karnevale jeden z rodičů Karel Houdek. „Pokud jsem už děti v dobré víře na akci dovedl, je pak těžké je z ní odvádět a kazit jim odpoledne, na které jsme se s manželkou sami těšili.“

Organizátorem akce byl Městský dům kultury. Podle Houdka nikde v inzerci lákající na karneval nevyznačil, že se na akci bude podílet jakákoliv politická strana.

„Na akci Ať žije karneval jsme uzavřeli smlouvu o reklamě a propagaci s reklamní agenturou. Získali jsme tak dvanáct tisíc korun a mohli jsme proto akci uspořádat se vstupným zdarma,“ uvedla ředitelka kulturního domu Olga Humplíková.

Karvinská radnice, v čele se zástupci ČSSD, se od akce distancovala. „Vyjádřit se musí pořadatel, a tím je kulturní dům,“ uvedla mluvčí Šárka Swiderová.

Místní buňka strany už však svou účast na akci nepopírá. „Dohodli jsme si sponzoring s kulturním domem. Chybou bylo, že jsme tuto informaci dostatečně předem neavizovali,“ přiznává tajemník Městské organizace ČSSD Petr Mikula.

Je to jen špička ledovce, stěžují si ostatní

Kulturák se údajně chtěl chovat jen ekonomicky. „Příspěvky města nejsou jediným zdrojem příjmu. Na svou činnost musíme získávat prostředky také z jiných zdrojů,“ vysvětlila Humplíková.

Proti chování zástupců ČSSD se ohradily například menší strany ve městě.

„Způsob, jakým vedení radnice využívá prostředků města k vlastní propagaci, je nehorázný,“ uvedla lídryně karvinských Pirátů Zuzana Klusová.

Podle ní je zmíněný karneval jen špičkou ledovce. „Vládnoucí sociální demokracie má až do termínu voleb zabrané náměstí. Pokud si tam tedy chce udělat akci kdokoliv z politických oponentů, má smůlu,“ zmínila Klusová.

Přestože se kulturní dům ohrazuje proti tomu, že by v případu karnevalu šlo o porušení zákona nebo jiného předpisu, s podobnými akcemi zcela končí.

„Od zřizovatele jsem dostala na můj podnět odpověď, že nadále nemáme reklamu a propagaci politických stran umožňovat,“ dodala Humplíková.

Zrušení všech nahlášených politických akcí v budovách kulturního domu je podle ostatních stran naprosto nepřiměřenou reakcí.

„Je to absurdní. Přece v případě karnevalu a dalších kritizovaných akcí šlo o to, že u něj nebylo avizováno, že jde o předvolební akci strany. Když se to lidem dopředu oznámí, tak nevidím žádný problém,“ dodala Zuzana Klusová.

Díky novému nařízení tak například zrušil kulturní dům v Karviné pronájem kina Centrum občanskému sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem a hnutí Změna pro Karvinou.

Ty chtěly svým příznivcům zdarma promítat film Pojedeme k moři. S rušením akcí musí počítat i další strany.

Skrytá propagace stran se v Karviné řešila už v minulosti. Při posledních volbách do parlamentu se například ozval zastupitel Antonín Petráš, kterému vadilo, že se propagační předměty ČSSD rozdávaly na koncertech pro seniory v karvinském kulturním domě nebo před fotbalovými zápasy místního klubu.

Autor:


Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

Další z rubriky

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Kdo zkusil nanošaty, pravidelně se pro ně vrací, říká návrhářka

I když Lada Vyvialová sídlí mimo hlavní centra módního života, získala věhlas...

Před lety příborskou návrhářku Ladu Vyvialovou proslavilo i mimo kruhy oděvního průmyslu její bondtričko – poporodní...

Najdete na iDNES.cz