Dieta nemocnic na Ostravsku začala, první propouští Karviná

  7:29aktualizováno  7:29
Nemocnice v Karviné-Ráji startuje jako první z osmi nemocnic, které patří Moravskoslezskému kraji, proces ozdravění. Do 1. dubna zruší 82 málo vytížených lůžek a propustí 36 zaměstnanců.
Nemocnice v Moravskoslezském kraji čeká náročná operace. (ilustrační snímek)

Nemocnice v Moravskoslezském kraji čeká náročná operace. (ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

"Za loňský rok jsme prodělali 31 milionů korun, za první dva měsíce letošního roku máme další ztrátu kolem 1,4 milionu. Kdybychom nic nepodnikli, do konce roku nám bude chybět 46 milionů," říká ředitel nemocnice Petr Kovařík.

Počet rušených lůžek

KARVINÁ

interna 20 (z 69)
TRN 10 (z 30)
dětské oddělení 6 (z 31)
chirurgie 25 (z 79)
oční oddělení 10 (z 20)

Celkem 71 lůžek

ORLOVÁ

ortopedie 10 (z 46)

Zdroj: nemocnice

Protože karvinská nemocnice se svou pobočkou v Orlové patří mezi nejzadluženější z krajských nemocnic a zřizovatel všechny tlačí k vyrovnanému hospodaření, řediteli nezbývá než šetřit, kde se dá.

Lůžkové oční oddělení zůstává, ale štíhlejší

Norbert Schellong, který se skupinou odborníků sdružených pod účelově založenou firmu RGM Medical vypracoval pro Moravskoslezský kraj analýzu nemocnic, doporučuje zrušit v Karviné-Ráji a Orlové asi 155 lůžek. A mimo jiné navrhuje například zavřít celé lůžkové oční oddělení v Karviné a postupně i všechna ortopedická či chirurgická lůžka v Orlové.

S tím ale ostře nesouhlasí obyvatelé obou měst. Vedení nemocnice proto přišlo s vlastní, méně bolestivou variantou úspor. Už od 1. dubna zruší 82 ze současných 550 lůžek, ale nezavře žádné oddělení a propustí 36 z 1 454 zaměstnanců.

Mezi propuštěnými bude i šest lékařů

"Změny se dotknou celkem 44 našich zaměstnanců, sanitáři počínaje a lékaři konče. Ale osm pracovníků převedeme na jinou práci, 19 lidí má smlouvu na dobu určitou, která už končí, a jen 17 zdravotníků dostane výpověď dohodou," říká ředitel Kovařík s tím, že mezi odcházejícími je šest lékařů.

Přestože například oční oddělení se v počtu lůžek smrskne na polovinu (ze současných 20 zůstane jen 10 lůžek), o třetinu lůžek méně bude mít plicní oddělení, zavře se jedna stanice chirurgie a část lůžek zmizí i z interny a dětského oddělení v Karviné-Ráji a dalších 10 lůžek z ortopedie v Orlové, pacienti o žádnou péči nepřijdou.

"Rušíme lůžka, která nebyla dostatečně vytížená, většinu z nich přestěhujeme do skladu, kde zůstanou do doby, než rozhodneme, co s nimi, ale pacienti na tom spíš vydělají," říká náměstek ředitele pro lékařskou péči Radek Sušil. Zatímco teď jsou v pokojích například na očním oddělení 4 lůžka a na interně až 6, od dubna jich bude méně, což zvýší komfort pacientů.

Nemocnice musí hledat další úspory

Zdravotníci i pacienti, kteří by se za jiných okolností možná rušení lůžek bránili, jsou nyní rádi, že žádné oddělení nezanikne.

"Byla by to velká škoda, kdyby tu oční zavřeli," shodly se v úterý dvě pacientky, které v jednom ze čtyřlůžkových pokojů čekaly na operaci. "Jsem tu s péčí spokojená, poslal mě sem můj lékař, protože je tu specialista na operace oční sítnice," řekla třiašedesátiletá Jana Záškolná z Ostravy.

"Organizačně to zařídíme tak, abychom zvládali stejné množství operací jako dosud, část operací budeme dělat ambulantně a v případě velkého náporu pacientů využijeme třeba lůžka na chirurgii," uvedla oční lékařka Petra Váňová.

Nemocnice po snížení počtu zaměstnanců ušetří přes 13 milionů korun ročně. Podle šéfky zdravotního odboru kraje Petry Tomanové to ale ke smazání ztrát nestačí a nemocnice musí hledat další úspory.

Podobně jsou na tom další nemocnice kraje, ale se snižováním lůžek počítají až od července. "Uvažujeme o zrušení asi 20 lůžek k 1. červenci - na ORL, gynekologii a plastické chirurgii. Nechceme zrušit žádnou odbornost," říká třeba ředitel Nemocnice Třinec Zdeněk Jiříček.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Zóna v Odrách je v provozu. První firma už tam zahájila provoz

Ilustrační snímek

První firma zahájila provoz v nové průmyslové zóně v Odrách na Novojičínsku. Ve čtvrtek tam slavnostně přestřihli pásku...

Kdo zkusil nanošaty, pravidelně se pro ně vrací, říká návrhářka

I když Lada Vyvialová sídlí mimo hlavní centra módního života, získala věhlas...

Před lety příborskou návrhářku Ladu Vyvialovou proslavilo i mimo kruhy oděvního průmyslu její bondtričko – poporodní...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz