Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

V Ostravě už se díky unikátní metodě opravy chodníků nemusí kácet stromy

Kvůli protestům proti kácení stromů při opravách chodníků v Ostravě-Porubě musela radnice přijít s šetrnějším řešením. Stavbaři teď využívají unikátní metodu, která chrání kořeny 18 vzrostlých lip na náměstí Družby. Kácet se zřejmě nebude ani další stovka stromů na rekonstruované ulici M. Kopeckého.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Zetor Milda

Bůh požehnej těm, kteří se rozhodnou

věnovat úsilí změnit zimní ošetřování komunikací. Solí se o 106 a chemie je taky mraky. Jak dlouho to životní prostředí bude ještě beztrestně snášet raději nechci ani tušit! Máte někdo představu jak by se to dalo řešit?! Kdo ví, kolik tun soli a jiné chemie se spláchlo na území ČR za posledních 20let? 8-o

0/0
14.11.2010 20:49

ulkik

vzrostke stromy v porube jsou super

Ty vzrostle stromy v porube jsou super, je to vlastne to nejlepsi co poruba nabizi. Vykacet by je byla velika skoda, to je pro mne bez diskuze.

0/0
14.11.2010 18:58

Don Carlos

Arnika-pokračování

Radnice se tam pokusila založit okrasné záhony - nic nevzešlo. Paní Váňová z Arniky a z kandidátky Strany zelených - když jsem vám tyto argumenty říkal, s náznakem histerie jste reagovala, ať se odstěhuji někam na vesnici, když se mi to nelíbí. Jaký paradox - já jsem postavil domek na vesnici, koukám na les, louku, pole, na vesnice na okolních kopcích a vy, zelená osoba, se stále připoutáváte k obstarožním lípám v Ostravě-Porubě.  ...A ještě jednu věc - přiznejte, že za určitý finanční obnos je vaše sdružení přece jen schopno slevit ze svých principielních postojů, že... A od Poruby jste nic nedostali...

0/0
14.11.2010 11:08

Don Carlos

Arnika

Povšimněte si těch parkujících aut - řidiči by měli Arnice poděkovat osobně, jistě milují pylový prach na autech. Chodci - zvláště ti postarší - by jim měli poděkovat taktéž, když po odkvětu zaprší, je to super klouzačka. Na podzim přes ty kupy listí vlastně ten chodník za 130% standardní ceny ani není vidět. Alergici - také poděkujte Arnice, že znemožnila vysázení stromů s méně agresivními alergeny. Podobná situace je i jinde v Porubě - vzrostlé lípy, kaštany a javory atd. jsou vysázeny tak nahusto, že pod nimi ani neroste tráva.

0/0
14.11.2010 11:08

Martin_H

Re: Arnika

Akorát jste se dostal do začarovaného kruhu. Alergie jsou způsobeny škodlivinami navázanými na prach. To znamená, že pokud vykácíte stromy, nebudou moci zachytávat prach. Přibude alergií a za chvíl tady nemůžeme mít ani trávu, protože lidé budou alergičtí i na ni. Nechce to trochu jiný přístup????

0/0
14.11.2010 11:21

Don Carlos

Re: Arnika

To jste předvedl ukázkovou demagogii. Já jsem pro náhradu stávajících nevhodných stromů za jiné druhy, které jsou pro alergiky příznivější. A pro údržbu, pro motoristy, pro chodce... Co se týče trav, alergikům vadí jejich pyl (nebo seno). Vzhledem k tomu, že je tráva periodicky sečena, dopady na alergiky jsou minimalizovány.

0/0
14.11.2010 13:47

Martin_H

Re: Arnika

Demagogii jste předvedl akorát vy. Nové druhy stromů by měly s velice velice vysokou pravděpodobností menší korunu=méně listí=menší schopnost zabránit prašnosti. A to už vůbec neberete v úvahu důležitý faktor doby růstu.

0/0
14.11.2010 17:21

Don Carlos

Re: Arnika

Skvělý argument, skutečně překypujete demagogií. Podle mého názoru je třeba stromoví postupně zmlazovat. Pokud nyní neobměníte např. 1/3 stromů, pak vám brzy začnou padat na hlavu nejprve větve. Město není les, i když hezké a zelené prostředí v městě JE žádoucí (povšimněte si prosím velkých písmen, než mi opět něco podsunete).  K tomu mělo dojít už před 20 lety, abyste ztratil hlavní argument, totiž že VY už si vzrostlých stromů neužijete, když budou teď zasazeny. Vy přece žijete teď, tak co je vám po tom, že až další generace ocení velké koruny stromů... Toto jsem skutečně slyšel od členů Arniky. Kdyby to tak brali lidé před 50 lety, nebyl by v Porubě žádný strom.

0/0
14.11.2010 18:35

Don Carlos

Re: Arnika

A ještě jednu věc, kterou uzavřu diskuzi s vámi. Názor ohledně omlazování stromů i názor o nutnosti lépe zvolit druhy stromů vhodné k vysazení do městské zástavby je názorem odborným. Tentýž dendrolog mi sdělil i nutnost omlazovat stromoví i z finančních důvodů. Kdo bude platit dendrologické průzkumy tisíců starších stromů, aby se nestávaly nehody při každém poryvu větru? Je třeba najít kompromis mezi mohutností vrůstu a tendencí preventivně udržovat rozumný věk stromů. A koneckonců - já k takovému závěru docházím i obyčejným selským rozumem. Vy ne?    (pouze řečnická otázka, dále se vašimi názory už nebudu zabývat). Hezký podzim.

0/0
14.11.2010 18:49

ulkik

Re: Arnika

hele, proc ti vlastne ty stromy v porube vadi, kdyz tam vubec nebydlis? nemyslis, ze ti do toho nic neni?

0/0
14.11.2010 18:59

Don Carlos

Re: Arnika

Stromy v Porubě mi nevadí, naopak. Vadí mi, když se to s nimi přehání. A vadí mi, když si někdo přečte mé příspěvky, nepochopí jejich podstatu, ale cítí se být povinován k tomu, se do mě navézt... A důvodů vyjádřit se k tématu mám několik.  Bydlel jsem tam 30 let. Ještě pořád tam mám trvalé bydliště. Mám tam rodiče a mnoho přátel. Byl jsem tam mnoho let zastupitelem. Mám právo na vlastní názor a mohu ho vyjádřit. Bylo by fajn, kdyby lidé měli tendenci zachovat si selský rozum a používat ho.

0/0
14.11.2010 19:46

radim36

Unikátní je,

že konečně někdo z nějaké radnice oficiálně presentuje onu jednoduchou pravdu, že stromy uvniř města zachytávají prach a tak čistí ovzduší. Takže čím víc bude vzrostlých stromů ve městě, tím víc tam bude možná intenzívnější doprava, více firem, ve kterých budou pracovat lidi  i bydlet více lidí.  Zatím to bylo přesně opačně, všelijaké zarostlé proluky ve městech nebo starší parky a podobně byly a jsou považovány za nevyužité plochy, které je vhodné zabrat, stromy vykácet a všechno tam vybetonovat či zastavit stavbami, aby ta plocha přinášela někomu nějaké penízky.

Jenže v Ostravě a širokém okolí kolem Ostravy je vzhledem k současným limitům znečišťování ovzduší už fabrik, lidí a dopravy nadbytek a zelených ploch zachytávajících prach nedostatek. Pokud stát půjde tvrdě do dodržování těchto limitů, na Ostravsku tak výrazně zkrouhne současný průmysl i místní lidi a podnítí místní firmy k odchodu.

0/0
14.11.2010 10:57

RiP3

Nic převratného, unikátní ani ojedinělého a vůbec

nic nového. Nejdůležitější z celého článku je informace, že opravy jsou o 30% dražší!

0/0
14.11.2010 10:22

Diskutovat na iDmůžete neomezeně

Re: Nic převratného, unikátní ani ojedinělého a vůbec

nojo, šetřit na vlastním zdraví je nejlepší

0/0
15.11.2010 16:04Najdete na iDNES.cz