Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Vzduch na Ostravsku se zase zhoršil. Je to jako epidemie chřipky, říká lékařka

Stav ovzduší v Moravskoslezském kraji je znovu výrazně horší, region trápí především vysoké koncentrace prašného aerosolu. Téměř všechny měřící stanice v kraji hlásí překročení mezní hranice. Lékaři přirovnávají počty dětí, které mají respirační potíže, k chřipkové epidemii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mar_Ker

A myslíte si, že to je JEN Průmyslem?!

Dovolím si drobný popis: V neděli jsem se vracel ze Slovenska přes Bumbálku domů do Ostravy. ještě na Ostravici bylo vše v pořádku, za Frýdlantem začal vzduch houstnout, v Místku už bylo šedo, v Ostravě už bylo takové to šero až temno. Pohled na na hodiny v autě, bylo 14.00 hodin.

Teoriím, že za vším tím svinstvem je průmysl (Arcelor-Mittal Ostrava) nevěřím. Zde jsou důvody: minulou zimu hutní prvovýroba v A-M fungovala tak na 30 max 50%; A-M a i jiné podniky mají na svých zařízeních vysoké komíny právě proto, aby se emise rozptýlili na větší plochu. Stejně jsme měli inverzi skoro celý měsíc v kuse. A-M podle mne může tak akorát za zhoršenou situaci v Radvanicích a Bartovicích.

Problémem a neřešitelným jsou lokální topeniště v domcích. Rozhlédněte se kolem sebe, vyjděte ven zejména až se setmí, dýchejte zhluboka a dáte mi za pravdu.

Doprava v Ostravě je kapitola sama pro sebe. Vše rozkopáno, stavby zastaveny, všude stojí auta v zácpách.

0/0
23.11.2010 14:39

ostravak73

Re: A myslíte si, že to je JEN Průmyslem?!

Vy lžete až se vám práší od huby dělal jsem na Mittalu 16 let tady píšete že výroba byla na 30% to sice ano stáli valcovny a rourovny. Ale taky moc dobře víte že vysoké pece nejdou odstavit a aglomerace musí jet taky. Takže největší znečistovatel je aglomerace kde dochází k zpékaní rudy bez řádného odprášení, které odchazí asi 50metrovým komínem. Takže až bude přiště něco psát tak si něco o tom zjištěte a přestante věřit kecám na vašem intranetu.

0/0
23.11.2010 17:44

Mar_Ker

Re: A myslíte si, že to je JEN Průmyslem?!

Vážený pane, na Mitalu jsem taky nějakou dobu pracoval. Pokud je mi známo, ocelárna (jak Mittal tak i Evraz), která je největším odběratelem surového železa jela tak max na 50%, v provozu byly 1 až 2 tandemové pece na ocelárně (pozná se to podle kouřících komínů ocelárny). Výrobě oceli podle mého názoru tomu musí odpovídat výroba surového železa na vysokých pecích a také provoz aglomerace. 

Nebyla v tu dobu náhodou jedna z vysokých pecí ve střední opravě???

0/0
24.11.2010 9:43

ostravak73

Re: A myslíte si, že to je JEN Průmyslem?!

Sám jseš trouba když spočitáš kolik spotřebuje 1 Vysoká pec uhlí a rudy a tuto váhu vydělíš 50% tak ti vyjde neuvěřitelná čísla co jdou do ovzduší. A na druhou stranu oznámení o sníženi výroby taky nemusí odpovídat realitě, tvým lžím a pana Mittala tak akorád uvěří takový IQ jako jseš ty Rv

0/0
25.11.2010 17:14

2kedar

Re: A myslíte si, že to je JEN Průmyslem?!

TROUBO!!Rv:-/

0/0
23.11.2010 21:35

729

Už to připomíná klavírní koncert,

bohužel ne od Mozarta, to neustálé klavírování zjevných nepravd o ostravském ovzduší do obyvatel města, regionu a státu v podání médií. Holt, o ovzduší se dobře píše, nikomu nepatří a  snese takřka vše. Dýchat se musí. Komu to slouží a koho to poškozuje. Ten kdo si na ovzduší postavil politickou kariéru nebo komu přináší dobré kšefty, tak ty dnes  nechám stranou. Poškozuje to pověst města, snižuje cenu nemovitého majetku a odrazuje případné investory. A komu tento stav vyhovuje? Kdo prakticky podřízl dopravu v  Ostravě zastavením výstavby přivaděčů k dálnici? Kdo se snaží z našeho města vytvořit kapsu neprosperity a bídy Česka, kde bude možné odložit všechny nepotřebné obyvatele? Hádejte.

0/0
23.11.2010 10:25

Tom.Žeryk.Masakryk

Re: Už to připomíná klavírní koncert,

Božemůj...byl jste někdy mimo Ostravu nebo na horách? A poznal jste rozdíl nebo jste měl plynovou masku na ksichtě jako doma? Teorii spiknutí na ostravský smog opravdu nenapasujete...;-D

0/0
23.11.2010 12:43

729

Re: Už to připomíná klavírní koncert,

Na horách jsem pravda dlouho nebyl, ale dobře si pamatuji na uschlé stromy v Beskydech. Co se týče dýchatelnosti, tak nejvíc jsem trpěl před lety v Ústí nad Labem, tam se opravdu nedalo dýchat. Smrad z chemičky byl hrozný. Ale v současnosti doporučuji zdravý pohyb v okoli nám. I.P. Pavlova v Praze. Tam se skutečně v dopravní  špičce dusíte. S Ostravou se to má jinak, změnou limitu pro imise polétavého prachu, který je  v současnosti asi 3x nižší než před vstupem do EU došlo k tomu, že tento limit je pro území horního Slezska kde patří takřka celá OK aglomerace NEplnitelný. Celé tomu ještě nahrává Mittal, který provozuje svůj verk ne zrovna košer. A média mají hned o čem psát, aniž by se obávala soudních sporů. Nádech senzace - jedy v ovzduší a zmutovaní Ostraváci Dr. Šráma. Vím o čem píšu, jsem jedním z nich. Ovšem Ostravák z dlouhým á!!!;-D

0/0
23.11.2010 16:17

myskamiki

me fascinuje

ze se najednou za posledni dva roky prislo na to, ze tu jsou nekolikrat rocne smogove situace a vysoka koncentrace skodlivin v ovzdusi. Predtim to tady byl hotovy raj na zemi a NHacko se tu objevilo taky nedavno.

0/0
23.11.2010 9:41

dratenicek

Žijeme...

Žijeme v kotlině mezi Beskydy a Jeseníky, když nezafouká, tak to prostě lepší nebude. A přestaňte už nadávat. Nikdo Vás tu nenutí žít. Všude ve světě je normální, že lidé se stěhují za lepší prací, lepším prostředím pro děti atd.....tak přestaňte brblat a táhnětě taky. :-) EU je velká a nabízí mnoho možností EU!!

0/0
23.11.2010 9:05

Tom.Žeryk.Masakryk

Re: Žijeme...

A jakých možností! Jen blázen zůstane žít na Ostravsku...

0/0
23.11.2010 12:45

ostravak73

Re: Žijeme...

Víš co novohutáku vem si hut, mittala a táhni do indie, my tě tady taky nedržíme a kvůli tomu že ty tam máš práci mám já a moje děti dýchat jedy a prach.;-€

0/0
23.11.2010 17:47

Bouchal

Mittal

80% znečistění v Ostravě je způsobeno přůmyslem a z toho cca 70% tvoří hutní prvovýroba Mittalu. Myslím, že vzhledem k více než 40 miliardám čistého zisku za období, kdy Lančmít huť vlastní by nebyl vůbec žádný problém hutní prvovýrobu včetně výroby koksu zastavit nebo omezit na nejnutnější minim a vozit polotovary třeba z Indie. V Ostravě by bylo podstatně čistěji. Jsem zvědav s čím ještě příjde Dr.Šrám, doufám, že se toho chytne nějaký nezkorumpovaný právník. Taková hromadná žaloba lidí nebo jejich postižených astmatem u soudu pro lidská práva by byla účinná!!!!

0/0
22.11.2010 20:51

aizoonjacq

Re: Mittal

Hlavně začněte a hodně nahlas - svět se o vás musí dozvědět ..P.s- příklad od spoluobčanů máte - nejeden !

0/0
22.11.2010 23:57

Mirek Cikač

Ostravak? Oč jim asi jde?

Vzduch v Ostravě a okolí bývá fakt špatný. Ale kampaň, kterou vede hnutí Ostravak-Semerak s pomocí pražských "vědců" je trapná. Prakticky čtyři předešlé týdny byly díky dobrému počasí a častému silnému větru v Ostravě slušné rozptylové podmínky. Média připravená Semerákem proto musela držet kampaň proti kraji a městu v šuplíku. Jen ČT to nevydržela a pustila předčasně repo s dr. Schallerovou z Radvanic, která dramaticky líčila, kolik je právě u nich nemocných dětí. Hnutí Ostravak je ze stejného vrhu jako Věci veřejné. Nevěřím jim ani tečku za větou, natož starost o vzduch, který v Ostravě dýcháme.

0/0
22.11.2010 20:48

Bouchal

Re: Ostravak? Oč jim asi jde?

Myslím, že trapný jste především Vy. Pokud by jste se podíval na imisní zpravodajství ze stanic v Ostravě od 1.11. tak nebyl ani jeden den, kdy by nebyl přeročen limit polétavého prachu PM10 (na ostatní svistva jsem se ani nedíval) alespoň na jedné z nich. A pokud tady opravdoví vědci z Prahy a ne ti pseudo ze Zdravotního ústavu v Ostravě bijí obrazně na poplach tak je to jen dobře. Od pana Bílka, loutky v rukách Madeje a Kajnara, se nedá opravdu nic očekávat. Pokud je úmysl Zdravotní ústavy zrušit, tak v případě Ostravy je to jen dobře. Jsou to vyhozené peníze oknem!!

0/0
22.11.2010 21:30

myskamiki

Re: Ostravak? Oč jim asi jde?

jojo a proto na ustavujicim zastupitelstvu, kdyz chtel Ostravak odhlasovat (deklarovat), ze pro vsechny bude v tomto vol. obdobi prioritou zivotni prostredi (meli ho v programu vsichni), tak to neproslo

No a jestli teda verite ostravske CSSD a ODS, tak jste mirne receno slaby duchem

0/0
23.11.2010 9:44

2kedar

Re: Ostravak? Oč jim asi jde?

Na Schallerku mi nesahej!!R^!!

0/0
23.11.2010 21:43

Mik8

jak je libo

Když tam lidi se svými dětmi dobrovolně žijí a nechají  je dusit, asi ani nic jiného nezaslouží.

0/0
22.11.2010 19:02

2kedar

Re: jak je libo

"Dementní názor"!!!:-/Rv

0/0
22.11.2010 19:48

vlabra

Re: jak je libo

Máte v Práglu ubytování a práci pro 300 000 lidí? Jestli jo, tak se hned stěhujem :-)

0/0
22.11.2010 22:41

aizoonjacq

Re: jak je libo

:-) Taky bych se přidala .

0/0
23.11.2010 0:01

chachar58

A teď, ať mi ten "nejpopulárnější politik" - pánko nejvyšší

Kajnar, vysvětlí, proč má náměstka kuřáka sira Madeje ("odborníka na životní prostředí") a proč není náměstkem třeba skutečný znalec problému p.Jančík nebo třeba MUDr Schallerová? Hold, ve Frýdlantu dneska mají pěkný vzdoušek a jeho žena - taky"lékařka" a jejich malé děti, jsou OK... Takže lidi, bydlící v Ostravě, ptejte se svého - demokraticky zvoleného - pana primatora.. On vám stejně neodpoví, ale za 4 roky vám zase něco slíbí.. Stejné to bude s dopravou - jsem zvědavý, kdy pan Boháč - Všeználek - vyhlásí MHD zdarma... Na svatého dyndy nebo někdy jindy ? Jak v tom filmu - Limonádový Joe (voliči ČSSD), víte jak jste ... Minimálně by náměstek Madej měl pronést nějaký "projev", jaké učinil opatření..Ve funkci je již déle, takže je v obraze a ví, o čem se píše..Nebo né (možná má kuřáckou pauzu - voliči - navštivte jeho "ekologickou kancelář"..).. A čas běží a voda teče..

0/0
22.11.2010 17:58

2kedar

Re: A teď, ať mi ten "nejpopulárnější politik" - pánko nejvyšší

Hele, pane "Chachare".... naše Paní doktorka, je skutečně třída!Bydlím v Radvanicích a se svou dcerou za ní bohužel občas musím zajít.Bohužel, jen proto, že je mé dítě nemocné,,,né proto, žebych toužil navštívit Paní doktorku....  Ona je ovšem skutečně nádherná a neuvěřitelně vitální ženská!Ten, kdo ji nezná, tak opravdu neví o čem mluvím.Což je opravdu velká škoda!Bylo mi velmi líto, jak se to opět "upeklo" na radnici po volbách.Je to hnůj a příště už mě už snad ani nenapadne jít k volbám.Chtěl jsem něco změnit a upekli to jinak.... Tak co s tím??Je to hnus!!:-/Rv!!

0/0
22.11.2010 20:08

myskamiki

Re: A teď, ať mi ten "nejpopulárnější politik" - pánko nejvyšší

jj, Bohac a cela ta sebranka v Rade, to je opravdu vykvet inteligence a cestnosti. Tam by vsichni potrebovali nekolikrat denne pres pysk ;-O

0/0
23.11.2010 9:47

ostravak73

Upozornění

Letošní limit povolených dnů byl překročen už v únoru a každé další překročení je porušení zákona o ochraně ovzduší a co dělá pan ministr nic a co dělá vláda taky nic. Všichni dýchají za český průmysl a my tady můžeme všichni chcípnout. Sám uvažuji o žalobě na stát a nebo o ekologickém azylu do švédska nebot tato vláda není schopna zajistit dodžovaní zákonů v této zemi. 

0/0
22.11.2010 17:42

WaterSlider

Aj jaj

tak s mladou do Stodolní  je šmitec  :-(

0/0
22.11.2010 17:38

chachar58

Re: Aj jaj

Nejezdit, navíc se začíná měřit hlučnost a hodně podniků se musí přizpůsobit:-)

0/0
22.11.2010 18:00

Franta Jetel jr.

Hele klid

však budem mít MHD zdarma...to je dobrá kompenzace za zhuntované zdraví ne?? ;-D[>-]

0/0
22.11.2010 17:30

chachar58

Re: Hele klid

Doporučuji zavolat panu Bc Boháčovi. On je teď odpovědný za dopravu. Hned se ho zeptejte, kde bude parkovat auto pana primátora, když ho náměstek vyhláškou "nepustí do města" (příjezd z Frýdlantu - Beskydy) a na kterou MHD se pak má napojit, aby se dostal na radnici;-D

0/0
22.11.2010 18:04

2kedar

Re: Hele klid

MHD zdarma??Tak tomu nevěří ani opice v Ostravské ZOO!!!A navíc, pokud bych měl jet do práce s MHD, tak mi to trvá ve všední den 50.minut (Autem 15.minut) O víkendu více, než hodinu!!Autem 10.minut...proč?Protože o víkendu jsou v pět ráno prázdné cesty! :-) Mám auto na plyn, tak mi nikdo nemůže vyčítat, že zamořuji prostředí, jelikož auto na LPG má pětinové emise, než vůz, na benzin!...;-O

0/0
22.11.2010 20:26

Franta Jetel jr.

Re: Hele klid

už i ty opice ze ZOO kradou auta (reklama na pojišťovnu) ;-D;-D[>-]

0/0
22.11.2010 21:48

stará Blažková 02

a já myslel,

že za to mohli komunisti :-/

0/0
22.11.2010 15:50

ROSES_LIVE_REBEL

Re: a já myslel,

a nic se nezmenilo resp. je to jeste horsi  Rv ;-O

0/0
22.11.2010 16:07

sorg1

Re: a já myslel,

Horší to určitě není. Teď když je v Ostravě hodně smogu, tak je to 25 - 30 procentech běžných hodnot z osmdesátých let.

0/0
22.11.2010 17:09

ostravak73

Re: a já myslel,

milý pane nebo paní pěkně lžete v osumdesatých letech nebyly překročeny emise prachu tolik jako dnes

0/0
22.11.2010 17:37

sorg1

Re: a já myslel,

Jak jednoduché a hlavně ubohé obvinit někoho ze lži bez jediného důkazu. Ubohost samaRv

0/0
22.11.2010 18:19

Pepito-To

Re: a já myslel,

Jaksi postradam odkazy i u vaseho prispevku, takze pomalu s tou ubohosti...Rv:-/

0/0
22.11.2010 21:21

sorg1

Re: a já myslel,

1. Zásadní rozdíl je v tom, že já jsem nikoho nenazval lhářem bez důkazů, v tom je ta ubohost;-)

2. zdroj je tady : www.ovzdusi.arnika.org/res/data/062/006718.pdf

strana 17.

0/0
23.11.2010 8:49

wacko

Re: a já myslel,

Jen dodam ze KSCM spolecne s CSSD stale vladnou na zdejsich radnicich. Ted zrovna prosazuji ze se na hranici Karvine a Havirova postavi spalovna odpadu 8-o. Hlavne ze jim do kapsy pristane nejake to "vsimne".

0/0
22.11.2010 17:13

Mautycka

Re: a já myslel,

Neni to sice dobre, ale presto je to daleko lepsi nez za komancu. Pamatuji si, ze jako decko jsem nesmela chodit v bilem. Jasne, jako kazde decko jsem byla vecne spinava. Ale ani dospeli tu nechodili v bilem, protoze kdo rano vysel v bilem, vracel se vecer v sedem, stacilo chodit po venku. Spad prachu tu byl takovy, ze to proste zasvinilo vsechno. Sede chodniky, sede domy, sede listy na stromech, sede obleceni lidi... A sede myslenky, ktere dodnes sedi na radnicich :-(

0/0
23.11.2010 9:27

myskamiki

Re: a já myslel,

a naprosta vetsina RD topila slamem, taky chutovka. Ovzdusi se vyrazne zlepsilo, ale porad to neni zadna slava

0/0
23.11.2010 9:50

Al Coholic

smutné

a opět tu tisíce obyvatel trpí a stejně tak jejich děti a nikdo s tím nic nedělá, však co, v pátek tu výstrahu na víkend zase odvoláme, takže pohoda Rv

0/0
22.11.2010 15:44Najdete na iDNES.cz