Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Ostravu čeká v pátek demonstrace za čistý vzduch. S rouškami na obličejích

V Ostravě se v pátek uskuteční první protest proti špinavému ovzduší. Demonstranti budou mimo jiné apelovat na politiky, ať vymáhají plnění zákonů zaručujících čistý vzduch. Místní obyvatelé totiž dýchají nejvíce jedů v celé Evropské unii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ostravak73

Keci a zase keci zaměstnanců Mittal a pod.

Držme se faktu ostrava a okolí má špatný vzduch v ovzduší jsou překročeny limitu jemného prachu a benzenu prach produkuje Mittal, Železárny Třinec a EVRAZ, benzeny produkují koksovny. Dále upozorním, že prach nejde odloučit vodní cestou tudíž nepomůže ani déšt ani skrápění ulic. Po vdechnutí nejde vykašlat nebot je z rudy, na plicích se uchytí a nejde ven. Firmy které tady vyrábějí musí taky dodržovat naši legislativu a zákony. Nikdo je nedodržuje a stát neuplatnuje sankce. Mittal má stoho profit, když firmu kupoval sliboval velké peníze do ekologie a výsledek pořád jenom slibuje. Jo a poslední dobu štve vlastní zaměstnance proti zbytku Ostravy, jenom jaksi zapoměl že jich má jenom pár. A úplně největší kec je že lokální topiniště mohou za překročení znečištění, jezdím po celé republice všude se najde moula co topí bordelem a nikde krom Ostravy a severních čech nejsou překročené limity. ;-O

0/0
16.12.2010 19:14

mahdi

Re: Keci a zase keci zaměstnanců Mittal a pod.

Držme se faktů. Jsou překračovány limity na prach frakce PM10 a na benzo(a)pyren. Na benzen jsem se teď díval a na žádné ze 4 měřících stanic v Ostravě nebyl překročel imisní limit. Není přímá úměra mezi emisemi (to, co se pouští do vzduchu) a imisemi (to, co se dýchá), ne nadarmo bylo, ještě za komančů, první opatření ke zlepšení kvality ovzduší zvyšování komínů. Vodou lze prach vymývat docela dobře, dva dny deště zrazí hodnoty PM10 pod desetinu imisního limitu, sněžení je ještě účinnější. Navíc doporučuju si nastudovat něco o Venturiho pračkách nebo jiných scrubberech. O tom vzdechování ani nebudu mluvit, to je úplný nesmysl. Jestli jde o dodržování emisních limitů, tak věřte že Mittalové mají inspekci životního prostředí snad každý týden.

0/0
17.12.2010 8:22

mahdi

Tak a teď tvrdá data z imisního monitoringu, rok 2009

Ostrava-Bartovice, PM10 47.6 ug/m3

Stehelčeves u Kladna PM10 49 ug/m3

Navíc, když se podíváte na roční průměry, tak nejvíce PM10 je na AIM Bohumín a Veřňovice přímo na polské hranici. Nedávno jsem jel služebně do Katowic a zlatá Ostrava, to co se děje na polské straně je fakt masakr.

0/0
17.12.2010 8:42

ruleta_

Re: Tak a teď tvrdá data z imisního monitoringu, rok 2009

Dobre kopete za Mittal anebo za dalsiho spindiru, ale je opravdu argumentem, ze tam a tam to je horsi? to je vtip? Mne je jasne, ze problem je komplexni a nelze vyresit bez zapojeni polske strany, ale proboha nehrajme si na to, ze mistni "tezke" podniky nejsou vinikem. To, ze vyjmenujete dnesni stav a konstatujete ze neni prekrocen limit je usmevne, ale dlouhodobe Ostravsko patri mezi nejznecistenejsi mista v CR a tohle jen stezi poprete.

0/0
17.12.2010 8:47

ruleta_

Re: Tak a teď tvrdá data z imisního monitoringu, rok 2009

Katowice takze tipuji Mittal - zdravim.

0/0
17.12.2010 8:48

mahdi

Re: Tak a teď tvrdá data z imisního monitoringu, rok 2009

Já tím myslel zážitky po cestě: Wodzislaw Slaski, Rybnik, Zory. Katowice už byly celkem v pohodě.

0/0
17.12.2010 13:20

mahdi

Re: Tak a teď tvrdá data z imisního monitoringu, rok 2009

Za žádného špindíru nekopu. Jenom uvádím věci na pravou míru. Já nežiju v binární světě.  Jenom uvádím na pravou míru nesmysly. Fascinuje mě Ostravak73, který motá nesmysly páté přes deváté. Fascinují mě svolavatelé demonstrace, kteří jdou protestovat, aniž by si byli schopni něco o problematice zjistit a nastudovat.

0/0
17.12.2010 13:06

mahdi

Re: Tak a teď tvrdá data z imisního monitoringu, rok 2009

Místní těžké podniky jsou spoluviníky zhoršené situace, ale jen někde. Ono i v těch Radvanicích a Bartovicích se jedná jen o realativně malou část území, která je těžce zasažené Mittalem. Reálně způsobuje Mittal průser na území cca 500m x 5 km, TŽ jsou na tom podobně a Evraz nebude dělat po zprovoznění sekundárního odprášení haly ocelárny (bez toho nemají od roku 2012 povolenou výrobu) skoro nic. Už teď je to slabota. Koksovna Jan Šverma se právě teď zavírá, místo ní bude na koksovně Svoboda nová moderní baterie. Na Mittalu právě instalují na první polovinu aglomerace druhý level odprášení a druhou půlku budou dělat hned potom. Bez toho taky nemají od roku 2012 povolený provoz.

0/0
17.12.2010 13:07

mahdi

Re: Tak a teď tvrdá data z imisního monitoringu, rok 2009

Nakonec prosím, rozlišujte emisní limity, ty podniky musí dodržovat a imisní limity (limity koncentrací ve vzduchu), za jejich dodržování je dle zákona zodpovědný stát. Ale stát má taky zájem na 20 000 zaměstnaných lidech u "špindírů", dalších odhadem 50 000 lidech zaměstnaných v návaznosti na jejich činnost. A odhadem něco tak ke stovce miliard ročně zisku z daní a povinných odvodů. Ti lidé navíc mají rodiny. Kdyby na ně stát příliš dupnul, tak "Lančmít" zastaví výrobu a dá vydělat jinému státu. Proto dělá státní správa tu jedinou rozumnou věc a to, že jim postupně zpřísňuje limity a nutí je investovat do snižování emisí. Jen letos to bude za několik miliard a v příštích letech už je jasné, že ta částka bude růst.

0/0
17.12.2010 13:18

pavouk

Historie

Znečištěný vzduch v Ostravě? Místní asi přišli o část paměti. Proti tomu, co se tady dýchalo před rokem 1990 je dnes v Ostravě vzduch křišťálově čistý.

Prach? Ten byl všude. Když jste umyli okenní parapet a druhý den jste po něm přejeli prstem, tak byl černý.

Když k nám na návštěvu přijeli příbuzní z jihlavska, tak se ze zápachu z hrušovské chemičky málem pozvraceli.

Pokud máte někdo pocit, že jsou zde porušeny zákony, podejte trestní oznámení.

Zákony na ochranu ovzduší tady máme, ale na dodržování zákonů snad politici podle ústavy nemají vliv, ne? A úředníci taky ne. Od toho jsou tady jiné složky.

0/0
14.12.2010 15:39

Mar_Ker

Re: Historie

Jo, jo, máš pravdu. Tu Hrušovskou chemičku jsem zažíval naplno. Bydleli jsme na Kamenci. Smrad a prach byly, byla taky mnohem větší průmyslová výroba. Těch aut bylo mnohem méně a taky ty ušlechtilé paliva byly levnější.

V Dolním Slezsku máme 3 největší znečišťovatele: 1. průmysl, 2. doprava, 3. lokální topeniště.

Zajímalo by mne, jaký je procentní podíl jednotlivých původců znečištění.

Průmysl je v ČR i PL v soukromých rukou, donutit majitele chovat se ekologicky je těžké. Všichni to tady dýcháme. Měli bychom řešit dopravu, dostavět co je rozestavěno, odvést tranzitní dopravu z měst, řešit MHD ekologicky (v centru pouze tramvaje a trolejbusy), zakázat vjezd aut do centra města. A KONEČNĚ začít řešit lokální topeniště. Jeden původce čmoudu, co spaluje co kde najde (ostravské torpédo) dokáže otrávit vzduch široko daleko. A co se zamyslet nad moderními kotli na spalování uhlí, které nahradí ty staré na koleně vyrobené kotle na tuhá paliva. Nebyla by to taky pomoc?

0/0
14.12.2010 19:36

mahdi

Re: Historie

Bacha na to, Horní Slezsko, horní tok Odry. Dolní Slezsko je "jen" součástí oblasti zvané (dnes již naštěstí bývalý megaprůser) Černý trojúhelník (Dolní Slezsko-Severní Čechy-Sasko). Tam mají úplně jiné problémy. 

0/0
14.12.2010 22:23

mahdi

Re: Historie

Bacha na to, Horní Slezsko, horní tok Odry. Dolní Slezsko je "jen" součástí oblasti zvané (dnes již naštěstí bývalý megaprůser) Černý trojúhelník (Dolní Slezsko-Severní Čechy-Sasko). Tam mají úplně jiné problémy. 

0/0
15.12.2010 7:42

ostravak73

Re: Historie

Kraj podal žalobu na stát letos na jaře.

0/0
16.12.2010 19:15

mahdi

Re: Historie

Žalobu podala Ostrava.

0/0
17.12.2010 13:22

mahdi

pojmy a dojmy

Takže, nejvíc jedů v ovzduší v celé EU je novinářský mýtus. Minimálně stejná situace panuje např. v severní Itálii a přes hranice na polskou stranu Horního Slezska by pohádkář pan Šrám vůbec neměl jezdit, tam by se zaživa rozpustil. Čímž jsme u tvrzení Doc. Šráma z AV, která jsou minimálně dosti odvážná, ale spíše naprosto neprokázaná.

Studie o původcích znečištění v Ostravě existují minimálně čtyři. První je z roku 1995 (Projekt Slezsko), druhá z roku 2005 (PZKO Ostrava), třetí z roku 2007 (PZKO MSkraje), čtvrtá z roku 2008 (Update PZKO Ostrava). Ten poslední je dokonce volně ke stažení na webu města Ostravy.

Takže bych organizátorům příště než budou něco tvrdit doporučil, aby si trochu prostudovali problematiku.

0/0
13.12.2010 18:44

Jsem tady

Re: pojmy a dojmy

Počkat, takže polská studie?

Proč asi? Proč zrovna PZKO?

Ostrava má jedno z nejlépe funkugjících a nejlépe utajených korupčních prostředy v republice. -- Do těch lidí by jste to neřekli. .:-)

0/0
13.12.2010 23:17

mahdi

Re: pojmy a dojmy

My Ostravaci víme, že Slezsko je až k Frýdku-Místku. Projekt Slezsko byl mezinárodní projekt, kdy přijeli hoši z US EPA vyučovat, jak lze standardními způsoby řešit typické úkoly v ochraně kvality ovzduší (Čechy i Poláky). V rámci toho programu byla, mimo jiné, provedena vzorová studie, jak posuzovat kvalitu ovzduší. Kde asi? Na území Ostravy.

PZKO jsou důvěryhodná už jen proto, že je nechali dělat toho největšího kverulanta, který do pánů, co rozhodují už alespoň roků rýpe.

Takže, abych to shrnul. Jsou studie od tří různých (do značné míry nezávislých) institucí - US EPA, VŠB, ČHMÚ.

Jo, a jak to víte o tom korupčním prostředí? Povídejte, přehánějte.

0/0
14.12.2010 9:24

729

Re: pojmy a dojmy

Nechápu nač si držíme všelijaké ty pofiderné organizace a úřady. Zdravotní ústav, hygienickou službu a dokonce i samotné ministerstvo zdravotnictví již několik let svými názory nahrazují celkem dva lidé a to  MUDr. Schallerová (možná vzdálená příbuzná pověstné Šalerky od Karoliny) a Dr Šrám, tento magistr Kelly moderní medicíny, nám plně vystačí k tomu aby se vlk nažral a koza zůstala celá. My zmutovaní Ostraváci jsme jen rádi, že nás ti dva objevili pro vědu a sami sobě se divíme, že vůbec žijeme. A MITTAL si dál dělá co chce!!

0/0
14.12.2010 11:24

Mar_Ker

Re: pojmy a dojmy

Vážení, podívejte se na mapu Evropy na oblasti znečištění, není tam náhodou hnědé celé Dolní Slezsko (OV KI TRI a Jižní Polsko)? Čistota ovzduší v celém Dolím Slezsku (ČR i PL) se musí řešit globálně!

Pan Šrám asi opravdu nebyl, nebo nechce asi posuzovat situaci v PL. Tam je to asi jště horší než u nás (více lokálních topenišť spalujících uhlí, velké průmyslové podniky). Situace v Radvanicích a Bartovicích je tristní, údaje MUDr. Schallerové hovoří za vše.

Zajímalo by mne jaký podíl na celkovém znečištění ovzduší má průmysl, doprava a lokální topeniště. Vždyť nejde nasazovat psí hlavu JEN průmyslu, když nevíme jaký podíl mají zbývající dva znečišťovatelé.

Zatížení dopravou by mělo být řešitelné v relativně krátkém časovém horizontu. Chce to jen dostavět zastavené stavby dálničních přivaděčů a obchvatů měst, dostat tranzit mimo obydlené oblasti.

Už by se měl KONEČNĚ najít metr na čmoudily, kteří doma topí vším možným. Jeden takový otráví vzduch stovkám poctivých, topících čistým palivem

0/0
14.12.2010 15:58

mahdi

Re: pojmy a dojmy

Ta oblast je součást HORNÍHO Slezska a už začíná projekt: http://www.air-silesia.eu/cz/a762/Dom.html

Tady je odhad podílu skupin zdrojů na celkové znečištění: http://www.ostrava.cz/jahia/webdav/shared/jitrocel/kvalita%20ovzdusi.pdf

Doprava je řešitelná, ale kde vzít ty miliardy. Na ty obchvaty a tak je prý třeba celkem cca 50G.

A na smraďochy a čmoudily není bič. Dobře vymyšlený způsob kontroly lokálních topenišť byl v návrhu nového zákona o ovzduší. Ten, ale stará sněmovna díky obstrukcím ODS nestihla projednat a nový ministr ŽP celý problém regulace lokálních topenišť shodil ze stolu, protože to je v rozporu s jeho liberálním světonázorem.

0/0
14.12.2010 22:19

Al Coholic

držím palce

upřímně vám fandím R^

0/0
13.12.2010 17:45

ostravak73

Krásně napsané

Zákony jsou ale politici a uředníci jsou zaplaceni Mttalem aby nic nedělaly. UŘEDNÍK je největší škodná v republice najít a zastřelit.

0/0
13.12.2010 17:25

armanyk

Re: Krásně napsané

Naprostý souhlas, velké fabriky na Ostravsku vlastněné nějakými indy, či jinými zahraničními firmami, akorát bezohledně devastují životní prostředí a zdraví obyvatel a tučné zisky tečou do ciziny, zatímco místní politici, bohatě uplaceni, taktně mlčí a svalují vinu na klimatické podmínky.

Kdyby se náhodou nějaký odvážný úředník ozval a domáhal se dodržování zákonů a limitů, bude mu okamžitě zavřena huba vyděračským nátlakem o propuštění stovek dělníků a vysoké nezaměstnanosti. Milý úředník tak raději sklapne a veřejně prohlásí, že zaměstnanost stovek lidí je přednější než lidské zdraví a život.

Rv to je hnus velebnosti, jdu blejt. Dokud nebudou přímo a tvrdě zdravotními problémy z jedovatého ovzduší postiženi přímo rodinní příslušníci politiků, nebo oni sami, nic moc se asi nezmění.

0/0
13.12.2010 19:42

mahdi

Re: Krásně napsané

Než se tady příště budete rozohňovat, tak si nejdříve prostudujte zákony. Můžu vás ujistit, že ti nějací Indové a jiné zahraniční firmy všechny zákony a nařízení dodržují. Za kvalitu ovzduší je zodpovědný stát. A stát postupuje ve smyslu umění možného a postupně jim utahuje šrouby.

0/0
13.12.2010 20:30

Bouchal

Re: Krásně napsané

Nemohu s Vámi souhlasit, zejména na místní úrovni stát ani nemá snahu postupovat v rámci "umění možného". Jednoduchým příkladem je vyjádření města, kraje, dotčených městských částí k "modernizaci" ocelárny, které by přineslo  další navýšení emisí z Mittalu. Ani jedna z těchto institucí se nevyjádřila negativně. A přitom stačilo napsat tak málo "Vzhledem ke stávající úrovni znečištění v Ostravě a v Moravskoslezském kraji nesouhlasíme s .........". Na to ale tady v Ostravě ale nikdo nemá, protože finanční toky z Mittalu a dalších průmyslových podniků do akcí zviditelněňující místní politiky jsou příliš lákavé, než aby se jich dobrovolně vzdali ....... Kdyby celou akci na Mittalu na popud místního občanského sdružení nezastavilo ministerstvo živ.pr., tak bychom v blízké době mohli dýchat v Ostravě zase o něco větší humus než doposud.

0/0
14.12.2010 15:20

mahdi

Re: Krásně napsané

Tou modernizací myslíte výměnu tandemových pecí z roku 1968, které byly budovány jako provizorium na 10 let a jsou tak unikátní technologií, že ji není ani z čím srovnat, a není už ani reálná představa, jak dále snižovat emise? Umíte si představit jak ta technologie vypadá po 40 letech (provizorního) provozu vypadá? Navíc ty emise zůstanou stejné při srovnání výroby (současné a plánované) na technologickém maximu. To je u plánovaných konvertorů ale o 20% nahoru. Takže při stejné výrobě to odpovídá poklesu emisí prachu o 16%.

0/0
14.12.2010 21:50

mahdi

Re: Krásně napsané

Tu investici navíc stopnul sám Mittal, bo krize. Ale teď už se zase mluví o tom, že by ji chtěli provést. Navíc ocelárna není až takový problém. Problém jsou aglomerace a problém jsou koksovací baterie. K aglomeracím se teď za bratru 2G korun dostavují prachové filtry, které sníží emise prachu z aglomerací o cca 70% (280 tun/rok, cca 3x víc než jsou emise ocelárny). A na koksovně se bude zavírat tak nejstarší a nejsmradlavější baterie. Podobné věci se chystají na TŽ. Je to jen jeden krok, další budou následovat. To vše díky několikaleté práci těch proklínaných politiků a úředníků. Umíte si vůbec představit složitost těch technologií a těch vyjednávání?

0/0
14.12.2010 21:52Najdete na iDNES.cz