Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Proti smogu protestovalo v Ostravě 500 lidí, primátora nepustili k mikrofonu

Chceme čistý vzduch, ne dýchat jedy. Zhruba pět stovek lidí dnes odpoledne demonstrovalo před ostravským magistrátem za čistší životní prostředí. Takřka všichni si symbolicky nasadili respirační roušky. Akci poznamenal incident s primátorem Ostravy, který se nedostal k mikrofonu a při strkanici upadl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

BlueFlash

Ty jo...

To je Praha proti Ostravě KRNAP, ne?

PRAHA - MATKA MĚST

SLAVIA - PRAŽSKÝ KLUB:-)

0/0
26.12.2010 21:24

Santa1

Pro inkognito 11 - spalovna

Jelikož systém neumožňuje dále reagovat přímo ve vláknu, musím tady.

-Vaše žlučovité politické výstřiky již nekomentuji, myslím že jsem na základě veřejně dostupných dokumentů dokázal, že s politikou nemá spalovna nic společného. -Pokud se v procesu EIA hovoří o BAT, týká se to vždy především o nejlepší dostupnou technologii z hlediska vlivu na životní prostředí. -Filtrace není nikdy na 100%, o tom žádná, ale takto velké zařízení je ze zákona vybaveno kontinuálním monitorovacím systémem se záznamem, takže je zaručeno dodržování limitů. -Zjevně toho o problematice komunálního odpadu mnoho nevíte, proto máte představu, že má smysl třídit směsný komunální odpad - odpad který minimálně týden někde zahnívá v kontejnerech. Památník této pomýlené ideje stojí v Ostravě-Kunčicích v areálu OZO a poptejte se, proč zařízení nikdy nefungovalo a proč kvůli naprosto šílenému zápachu protestovali obyvatelé z okruhu několika kilometrů.

0/0
20.12.2010 11:59

Santa1

Re: Pro inkognito 11 - spalovna

Samozřejmě že třídění je povinností původce odpadu - tedy těch občanů u popelnic, jak jste napsal. Je to tak v Rakousku, Německu, Dánsku a vůbec všech zemích, jimž se chceme vyrovnat. Od okamžiku, kdy někdo odpadky pomíchá už je možnost třídění značně omezená.

Složení komunálního odpadu je dlouhodobě přibližně stejné, z tohoto pohledu jsou vaše obavy liché, filtry jsou stavěny na všechny polutanty, které při spalování odpadu vznikají, rozhodující je také teplota spalování, ale tohle je už příliš podrobné.

Celý protest stejně jako vaše příspěvky není o odborných argumentech, ale o těch emocionálních. Panuje představa, že spalování odpadků je něco špinavého, nebezpečného, kdežto spalování uhlí nebo biomasy je něco čistého. Přitom nikdo nevymyslel, co udělat s radioaktivitou při spalování uhlí a o svinstvech vznikajících při spalování biomasy taky nikdo moc nepíše.

0/0
20.12.2010 12:18

Inkognito11

Re: Pro inkognito 11 - spalovna

Jen ve zkratce:

- Spalovnu staví kraj, ne soukromník, takže tento proces je do jisté míry zatížen politikou. Nikde není povinnost stavět spalovny.

- Jestli složení odpadu odpovídá tomu v Německu je otázka, v tam je více rozšířena separace, např. sběr nebezpečných látek u nás moc není. Kde to lidé nakonec hodí, je nabíledni. Taková úvaha - ten projekt má stát miliardy korun, proč investor neudělal vlastní rozbor odpadů, které se produkují na našich sídlištích a svážejí na skládky ? Proč raději opsal zprávu z Německa ?

- Spalovny v Praze a Brně jsou špatným příkladem, obě mají ekologické problémy. Kontinuálně se monitorují jiné látky, než ty, které jsou nebezpečné i v relativně malých koncentracích, těm se dělá laboratorní rozbor vždy co měsíc, pololetí či rok, jak je předem určeno. Takže pokud bude spalovna pálit nebezpečný odpad, tak se na to v tom okamžiku ani nepřijde a nepůjde toto pálení přerušit. No a filtry - stále to samé, jaká bude jejich účinnost. Co je na tom emocionálního?

0/0
21.12.2010 19:01

Inkognito11

Re: Pro inkognito 11 - spalovna

Oprava - brněnská spalovna byla letos rekonstruována a pokud jsem dobře informován, v těchto dnech dokončují zkušební provoz, takže ta hrůza to tam byla předtím, být už být neměla. Nicméně jak brněnská tak ta pražská spalovna mají dvě věci, které KIC odmíntá nebo ji mít nemůže.

Tou první věcí je třídící (dotřiďovací) linka. V KICu to má být pouze na jeřábníkovi v bunkru. Druhou věcí je ovzduší, ani v Brně, ani v Praze, ba ani ve vychvalované Vídni nebo Švýcarsku nemají takový smogový základ, tvoření polétavým prachem (PM10), jako tady u nás. A PM10 (nebo i jemnější PM1) je perfektní nosič pro ony stopové prvky, které spalování  nepříliš kvalitně vytříděného odpadu přináší.

0/0
21.12.2010 21:03

Inkognito11

Re: Pro inkognito 11 - spalovna

V EIA je uvedeno, že po dostavbě spalovny budou po roce provozu provedeny porovnávací testy se stavem před  spuštěním spalovny. Ve výše uvedených lokalitách lepšímu dopadu pro okolí pomáhá přirozené proudění větru a neexistence těžkého průmyslu takového kalibru jako u nás (a tím pádem absence PM10 z ostravských a bohumínských hutí, kališ OKD). Ty rozdíly jsou jasně vidět na www.chmi.cz, sekce ovzduší, ty červené a hnědé body, které z tohoto kraje v zimě prakticky nemizí, zatímco jinde jsou k vidění i pěknější barvy. Kdo však bude mít sílu odstavit tuto investici v případě nevyhovujících testů, nevím.

0/0
21.12.2010 21:11

Santa1

Re: Pro inkognito 11 - spalovna

-Pokud je instalován dioxinový filtr, pak ten bez kontinuálního monitoringu ani nemůže fungovat

-Emocionálně argumentujete v tom, že zatímco současný uhelný kotel, které díky vyjímkám pro teplárenství evidentně vypouští docela dost sr˜ček vám nevadí, špičkový kotel na alternativní palivo - komunální odpad, bude mít podle vás naprosto fatální dopady na životní prostředí

-Žijeme v takové lokalitě s vámi popsanými geomorfologickými a meteorologickými neduhy a nejsme nevolníci, tedy máme možnost se odstěhovat. Součástí našeho života je, že produkujeme odpady. Naše odpady za nás nikdo jiný nevyřeší. Spalovna neůmže fungovat jen jako jakési krematorium na odpadky, to teplo je nutné využít, proto musí být blízko nějakého sídla s vybudovanou teplárenskou infrastrukturou. V našem kraji je to s ohledem na potřebný výkon zařízení (vycházející z množství odpadu) jedině Ostrava nebo Karviná/Havířov. Byla vybrána Karviná - Doly.

0/0
23.12.2010 8:40

Santa1

Re: Pro inkognito 11 - spalovna

-V Ostravě už 10 let bez protestů občanů funguje SPOVO - spalovna toxických odpadů, možná i to byl jeden z argumentů pro Karvinou.

-Pokud jde o dotřiďování, pak opět jste si nezjistil veřejně dostupné informace. Cituji: "Součástí projekt je také vybudování pěti překládací stanic v Moravskoslezském kraji, které by zároveň zefektivnily systém dopravy odpadů do zařízení." Je neefektivní a neekologické, aby do Karviné zajížděly jednotlivé svozové vozy. Přetřídění se bude realizovat v těch překládacích stanicích.

-Pokud KIC má podporu napříč politickými stranami, pak jediné politizace se dopouštíte vy, pokud záměr zlovolně spojujete s jednou politickou stranou. Ani přímo v Karviné to není jen levice - ke KIC se hlásí i ODS a TOP09-Sdružení starostů. Pokud si myslíte, že jsou tito všichni tak hloupí nebo podplacení, pak je na místě zamyšlení se nad sebou samým.

0/0
23.12.2010 9:05

Sub7

...

Organizátoři jsou jelita. Svolají demonstraci na téma, které je jasné politikum, ale vyhlásí, že nepřipustí, aby se jim do toho míchal nějaký politik. Svolají demonstraci před radnici, ale nechtějí, aby se k tomu vyjádřil primátor. Kainara a ČSSD nevolím, chraň bůh, ale v tomto případě bych chápal zlobu demonstrujících naopak kdyby se před radnicí žádné reakce primátora a radních nedočkali. Takže mi to připadá jako selfpromotion hrstky Brouků Pytlíků, kteří na citlivé téma nachytali několik desítek či stovek lidí, co dřív demonstrují než myslí.

0/0
18.12.2010 11:03

Santa1

Re: ...

Myslím, že jste to vyjádřil velice přesně.

0/0
18.12.2010 12:25

whispp

Byl jsem tam...

Největším znečišovatelem ovzduší na Ostravsku je, dle mého, jednoznačně Mittal. Každý den jezdím kolem něj od Havířova a koukám se naň z práce. Vždy se u něho, zvláště při inverzích, drží hnědý mrak, z kterého jde strach...

Špatné ovzduší na Ostravsku se podepsalo na mém zdraví a lítání po doktorech mě stojí dost času.

Byl jsem na protestu a p. Kajnar rozhodně nebyl napaden, spíše se násilím dobýval k mikrofónu a upadl.;-D

0/0
17.12.2010 20:12

whispp

Re: Byl jsem tam...

Na protestu zaznělo zhruba toto:

Znečištění není způsobeno lokálním topením, nebo třeba v Porubě je ho minimum a limity jsou tam překračovány trojnásobně.

Na Poláky to taky nesvádějme, protože by se museli se svým znečištěním strefovat přesně na Mittal a jeho přilehlé okolí, kde jsou limity překračovány až desetinásobně.

Doprava je v Praze mnohem hustší než v Radvanicích a Bartovicích, přitom koncentrace škodlivin tam jsou desetinové.

Organizátoři nejsou pro zavírání znečišujících podniků a následné propouštění. Přejí si, aby tyto podniky byly donuceny investovat do prevence, tz. do nových moderních ekologických technologií, které jsou určitě přínosnější, než následná filtrace zplodin zastaralých provozů.

0/0
17.12.2010 20:13

whispp

Re: Byl jsem tam...

Organizátoři dali za příklad zahraniční provozy Mittalu, kde po protestech občanů kvůli ovzduší, byly zavedeny moderní technologie a emise jsou nyní 10x nižší než u nás.

0/0
17.12.2010 20:14

Doubleblue

Re: Byl jsem tam...

V pořádku,problém je v tom,že Mittal chce dříve či později přesune výrobu do Polska kde má další fabriku...Takže než aby investoval stovky milionů do opatření,zavře to tady tak jako tak....

0/0
17.12.2010 20:22

Huczín von Szinágl

Re: Byl jsem tam...

To je zavádějící argument. Belgický Gent je na rovině, blízko moře. Je tam stálé proudění vzduchu. Ostrava leží v uzavřené pánvi...

0/0
18.12.2010 8:53

Santa1

Re: Byl jsem tam...

-Kdo bydlel třeba v Porubě například na 8.obvodě, ví sakra dobře, co se děje, když pár ropáků zatopí v Pustkovci. Totéž se děje ve Staré Porubě, zjistěte si fakta. Dále je to zřejmý argument ve prospěch Mittalu - převážné proudění vzduchu je od Poruby na Mittal a ne naopak.

-Nikdo nezpochybňuje, že v okolí Mittalu je situace nejhorší - ovšem celoročně. Pokud někdo zpochybňuje vliv Polska, pak a se o tom pobaví s odborníky - meteorology. Tady si neplete pojmy s dojmy. Když je inverze, týká se celé Slezské pánve a právě při inverzích jsou překračovány ty limity nejvíc a všude - i v té vzpomínané Porubě. I kdyby se Mittal a spol v tu chvíli úplně zastavil, pak příspěvek mnohonásobně vyššího počtu znečišovatelů postačí na mnohonásobné překročení limitů u nás.

-Organizátoři si nepozvali žádného odborníka, nenechali vystoupit nikoho z reprezentace města, které se ve věci skutečně angažuje. Protestovali před magistrátem, jakoby ten se tím nezabýval, do Prahy jet nechtějí.

0/0
17.12.2010 22:51

Santa1

Re: Byl jsem tam...

Prostě se jen sešli, aby si zanadávali, ani se nenamáhali zjistit si a ověřit fakta, zkrátka udělali vše, aby akce byla dokonale bezzubá.

0/0
17.12.2010 22:53

whispp

Re: Byl jsem tam...

Vyjádřil jsem, co tam zhruba zaznělo. Nicméně na lokální znečišovatele(topiče domácí) mám názor takový, že jsou všude v republice stejní a pálí podobná zvěrstva... Takže na desetinásobně překračování limit u nás mají jen minimální vliv. S tím Mittalem to vidím tak, že nejlepší je začít u nich. Někde se začít musí a oni jsou rozhodně první na ráně...

0/0
18.12.2010 0:54

Santa1

Re: Byl jsem tam...

Stejný názor má i magistrát - píšu magistrát, protože to jde napříč politickým spektrem (právě proto byla obava z politizace shromáždění směšná) - a mají celkem realistické návrhy, co s tím dělat a jak Mittala motivovat a dokopat k potřebným opatřením. Bohužel, bez spolupráce s vládou to nepůjde. Návrhy opratření byly vládě opakovaně předkládány - bez efektu. Proto jako projev zoufalství byla podána zpochybňovaná žaloba na stát. Všechny tyhle věci jsou dostatečně medializované a všeobecně známé. Z tohoto pohledu byla demonstrace právě před magistrátem hodně nepřípadná.

To, co nemají jinde je právě specifická geomorfologie Ostravska, zčásti vzniklá i lidskou činností - haldy a rozsáhlé sníženiny po těžbě uhlí. To jsou lokality náchylné ke vzniku lokálních inverzí, kde k mnohonásobnému překročení limitů stačí doslova jeden "topič", nebo jeden firemní autopark apod. Při zhoršujících se rozptylových podmínkách se tyto lokality slévají a konečné stádium je inverze nad celou Slezskou pánví.

0/0
18.12.2010 9:31

Santa1

Re: Byl jsem tam...

Podobných lokalit, s přirozeně zhoršeným prouděním vzduchu a sklonem k tvorbě lokálních inverzí - typicky vesnice v údolích - je po celé republice mnoho, limity se tam překračují ostošest, ale nikdo to neměří. Porubská stanice ČHMÚ byla stavěna v roce 1970, kdy se s měřením znečištění moc nepočítalo a její výsledky jsou ovlivněné tím, že se nachází v údolí Porubky, kde je rodinná zástavba s dostatkem "topičů", což její výsledky dost ovlivňuje.

0/0
18.12.2010 10:09

Doubleblue

?

Je zvláštní,kolik lidí se bojí toho kdyby se Mittal zavřel...Kdysi dělalo na NHKG 30tis lidí ve Vítkovicích dalších 15tis....dnes je to 5ti a 3tis...a to nemluvím o subdodavatelech a všech firmách napojených na tyto hutě kdy to bylo kdysi cca 100tis pracovních míst...dnes jich je cca 10tis...90tis lidí muselo změnit svou práci a celkově život a nikomu to nevadilo(krom nich samotných),kdyby se zavřely tyhle výrobní hnusy,tak by přišlo o práci 10tis lidí kteří by si museli najít jinou práci,byl by to takový problém? Navíc tím že by se to tady vyčistilo by vznikly jiné příležitosti a snad i více investorů když už je tady konečřně i dálnice....Zbylých pouhých 400tis lidí by si rozhodně oddechli.

0/0
17.12.2010 19:33

darkhalf.reborn

Re: ?

Mᚠdojem, že těch 10 tis. si v současném Ostravsku hravě najde práci? Což o to, pak bude další demonstrace, proti nezaměstnanosti. Na Ostravsku bych to i pochopil...mě se tady líbí, ale lidé mi přijdou hloupí (ano, silně zobecňuji)...třeba už jen proto, že chtějí čistý vzduch a přitom volí socany s jejich spalovnou...a knihovnu samozřejmě nepotřebují....Rv

0/0
17.12.2010 19:41

Doubleblue

Re: ?

Dneska nenajde práci lehce skoro nikdo a skoro nikde...Apropo máte pocit že zaměstnání někoho jiného je mi přšednější než zdraví mých dcer? Nebo máte pocit,že 10tis lidí a jejich zaměstnanost je přednější než zdraví dalšího více jak půl milionu lidí kteří to zdravotně odnesou? Milý pane,vaše či jejich práco na zaměstnání je zcela nízko pod právy na normální životní prostředí celé společnosti v tomto kraji...RvRv

0/0
17.12.2010 20:12

whispp

Re: ?

Souhlas. Zdraví je přednější než práce. Radši budu zdravý na pracáku, než mrtvý v práci...;-D

0/0
17.12.2010 20:16

Doubleblue

Re: ?

Přesně tak...R^

0/0
17.12.2010 20:38

Santa1

Re: ?

Spojovat socany se spalovnou může jen někdo lehce nedovtipný, pane chytrý. Krajské centrum pro nakládání s odpady je už docela vousatý projekt ještě z dob hejtmana Tošenovského, kdy ČSSD byla v opozici. Jestli jste při své proklamované inteligenci nabídnout smysluplnou náhradu za přeplněnou skládku v Hrušově, tak sem s ní.

0/0
17.12.2010 22:35

Inkognito11

Re: ?

Za Tošenovského to byla max. studie. Takové studie vypracovává každé vedení, a již státu, kraje či podniku, podle toho se dále rozhoduje, zde se v dané věci dále angažovat nebo ne. Ve věci spalovny však velmi zapracovali až lidé z ČSSD, když objevili možnost zadotování výstavby této spalovny z evropských peněz, kde je jednou z podmínek energetické využití vzniklého tepla. A zde vzniknul problém, protože do popředí se dostalo spálení odpadu vhodné pro energetické využití vzniklého tepla před spálením odpadu s minimálním vznikem nebezpečných látek, navíc bez předchozího přetřídění.

0/0
18.12.2010 1:57

Santa1

Re: ?

Jste NA OMYLU. Za Tošenovského již byla vytipována a vybrána lokalita a vypracována veškerá potřebná dokumentace, na základě které byla v lednu 2009 vypracována a zahájena EIA. http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=MZP284 Do listopadu 2008 byla ČSSD v opozici a za měsíc v tak velkém záměru toho moc neuděláte.

Tvrzení, že samotné třídění vyřeší odpadové hospodářství je stejně směšné, jako názor, že Tošenovský byl zastáncem třídění, kdežto ČSSD je jeho zlovolným odpůrcem. Nutnost výstavby spalovny je zřejmá nejméně 30 - 40 let. Nejblíž ke spuštění mělo zařízení v Kunčicích, hodně blízko měl k realizaci záměr výstavby v Hrušově. Pozdější úvahy vycházely z propočtů, že šanci na ekonomickou udržitelnost má zařízení pro celý kraj. Tohle je záměr, který má podporu napříč politickým spektrem, zeptejte se svého krajského zastupitele, když tomu nevěříte. 

0/0
18.12.2010 10:40

Santa1

Re: ?

Mimochodem, KIC odpady, a.s., byla založena již v roce 2008 Tošenovského garniturou a na jaře 2009 se akorát vyměnily statutární orgány, v souladu svýsledky voleb: http://www.justice.cz/xqw/xervlet/insl/report?sysinf.vypis.CEK=800022845&sysinf.vypis.rozsah=uplny&sysinf.@typ=transformace&sysinf.@strana=report&sysinf.vypis.typ=XHTML&sysinf.vypis.klic=6bbd3c85c6b12307d55b7ffe12103e98&sysinf.spis.@oddil=B&sysinf.spis.@vlozka=4086&sysinf.spis.@soud=Krajsk%FDm%20soudem%20v%20Ostrav%EC&sysinf.platnost=16.12.2010

0/0
18.12.2010 11:00

Inkognito11

Re: ?

Abychom si rozuměli - já zde neobhajuji Tošenovského nebo chlapce z ČSSD. Tak jako tak spalovna ve variantě, jako je navržena v současné době, je pro ovzduší tohoto kraje a zvláště karvinsko, zvěrstvo bez ohledu na personální složení vedení kraje.

Že ekonomicky to vychází, je sice pěkné, ale pro zdraví obyvatel to dobré není. Spalovna do zdejšího smogového koktejlu dodá ještě ty látky, které v něm nejsou nebo zvýší koncentraci těch stávajících.  Argument, že se snad díky odstavení jednoho teplárenského kotle do ovzduší dostane o 8 tun prachu ročně méně, je vzhledem k množství prachu v současnosti úplně směšný. Navíc i po technologické stránce je tam mnoho nejasností.

0/0
18.12.2010 12:37

Santa1

Re: ?

Zajímavý názorový obrat, před chvílí byla podle vás spalovna málem partyzánskou akcí ČSSD.

Taky šíříte lži když tvrdíte, že spalovna bude spalovat odpad bez přetřídění. Pokud byste se namáhal si něco o věci zjistit, třeba aspoň na odkazu který jsem uváděl výše, věděl byste, že: Jedná se o výstavbu zařízení na energetické využívání (spalování) jinak nevyužitelného komunálního odpadu (po separaci plastů, skla, papíru apod.)

Dále byste věděl, že výstavba má být realizována s využitím BAT - tedy nejlepších dostupných technologií a má být vybavena všemi dostupnými druhy filtrů, včetně dioxinového, který nemají ani spalovny v Brně, Praze nebo Liberci a to jsou spalovny, které stojí uprostřed měst!!! Nevím, jaké máte představy o takovém zařízení, ale zajeďte si třeba do Vídně, tam stojí přímo v centru. Srovnání se stávajícím uhelným kotlem je zcela na místě, proti němu bude ta spalovna působit jako pračka vzduchu.

0/0
18.12.2010 14:48

Inkognito11

Re: ?

Mě je jedno, zda ti co propagují spalovnu v této variantě jsou modří, rudí nebo oranžoví, v otázce spalovny neřeším personální složení kraje. Tahle ta koncepce (spálit vše co přivezeme) se ale začala prosazovat až z příchodem těch oranžových (předtím přicházely do uvahy i jiné možnosti). Dále rozhodnutím výstaby v lokalitě bývalého dolu Barbora bylo vlastně určeno, že o povolení stavět bude rozhodovat magistrát města Karviné, dlouhodobě pod vedením ČSSD (občas ve spolupráci s KSČ nebo ODS). Magistrát je spalovně nakloněn a to i přes to, že ani na začátku nevěděl, co ta technologie vlastně obnáší. Nicméně věřím, že postavit spalovnu (podnik s vyhláškou zajištěným ziskem) a vytvořit tím pár dobře placených koryt pro své věrné by neodolala žádná strana.

Co se týče BAT - nejlepší dostupná technologie - v čem nejlepší: ekologicky, energeticky, ekonomicky či strategicky ? Nebo ve všech aspektech současně ? Kdo o tom rozhoduje ? Opět ten, kdo tu spalovnu chce, takže o výsledku nepochybuji.

0/0
19.12.2010 16:04

Inkognito11

Re: ?

No a k tomu třídění: www stránky KICu jsou plné legislativy a spalovny. Že třídění je v legislativě a spalovnu staví kraj (KIC). Takže mi vůbec není jasné, kdo ten odpad má třídit. Lidé u pudlic ? Ideál, ale bohužel, lidé jsou lidé a i možnosti třídění jsou stále omezeny na PET, papír, někde i sklo, to vše (a někde ani to). Nebo se má třídit na místě překládky do velkoobjemových aut ? Prosím, ale o tom se nikde nepíše a řekl bych, že ani neplánuje (rozhodně ne města Karviná a Havířov). Na místě spalování ? Viděl jsem jeden z projektů: vrátnice - váha - bunkr, nikde žádná linka. Ta linka by totiž byla přes plán a bohužel se na ni nevztahují dotace z EU.

Jinak filtrace není nikde 100%, čísla účinnosti filtrace na jednotlivé složky nikde nejsou, zrovna u dioxinů jsem skeptický, víc než 80% tomu nedávám. JInak samozřejmě, že ze spalovny pjdou jiné kouřové plyny než z teplárny, ale nic moc - TZL bude nahrazeno prvky podle toho, co se bude zrovna spalovat, rozhodně nebudou zdraví neškodné.

0/0
19.12.2010 16:22

Blackhawks

Re: ?

VZKG melo pred r.1989 neco pres 42000 zamestnancu....dnes jich je kolem 8000 Heavy Machinery,EVRAZ,Lahvarna....nevim odkud jste vzal jen15tis....

0/0
18.12.2010 7:10

mrmelnik resurrected 1.0

z vejmělkový je pěkná tlama

0/0
17.12.2010 19:31

dratenicek

Prima....

Teď na primě ukazovali jak spadl ;-D;-D ani Ronaldo by to nazahrál lépe. Jakmile zahlédl kameru, tak sebou seknul. To je v...l. A samozřejmě koupené média hned mluvi o násili. Trochu mi to připomíná kauzy FCB...už by měl být zákon na to, co ty média melou, nebo šíří jen pomluvy a lži!!

0/0
17.12.2010 19:12

chachar58

Re: Prima....

R^

0/0
17.12.2010 19:29

darkhalf.reborn

Re: Prima....

Rv

0/0
17.12.2010 19:38

Huczín von Szinágl

Re: Prima....

...znᚠto a namydlených schodech? Při mrazu sebou dneska hvízdneš kdekoliv. Natož na kamenných schodech. Je fakt, že ten týpek Péu tahal za ruku. Navíc měl asi lakýrky, když jen vyšel z kanclu. To sebou flákneš hned.

0/0
18.12.2010 8:58

FairfaxBoy

...

Četl jsem: "Proti sněhu protestovalo...", lulz

0/0
17.12.2010 18:38

Mitas24

Inteligentnější

by bylo dát primátorovi slovo, jakkoliv by se přitom kroutili nevolí, a potom na něj reagovat. Ano, je to tady ku...sky špatné, ale chtěl bych vidět kohokoliv z těch chytrých demonstrantů, jak by pochodili oni. Argument, že oni nejsou politici, neberu. Ono odbourat následky století bujícího těžkého průmyslu bude trvat hodně dlouho. A další, a přitom nemenší průšvih je, kolik sajrajtu sem cestuje z Polska a s tím už nehne vůbec nikdo. O lokálním topení, podílajícím se na zdejším smogu stejně významně, asi mluvit nemusím, stejně kdo nechce, neslyší a nevidí...

0/0
17.12.2010 18:29

Jozxyqk

OSTRAVA !!!

a co jako mají udělat zavřít jedny z mála fabrik na Ostravsku? jestli se jim nelíbí co dýchají, tak se můžou přestěhovat jinam, kousek dál na jih jsou taky zajímavá města...nikdo je pod pohrůžkou násilí nenutí, aby zůstali v Ostravě...:-/

0/0
17.12.2010 18:25

obě cenzora

Re: OSTRAVA !!!

Opravdu jednoduché řešení.

0/0
17.12.2010 18:41

semafor

Re: OSTRAVA !!!

Jedná z mála?;-D

0/0
17.12.2010 18:41

chachar58

Re: OSTRAVA !!!

Takže souhlasíte, aby vám píchali nožem (kdokoliv) mezi žebra? Zajímavý způsob Harakiri

0/0
17.12.2010 19:32

Rado 71

Re: OSTRAVA !!!

Poměrně primitivní reakce.Takže jinde jsou tito výrobci povinni limity dodržovat v Ostravě je necháme vydírat obyvatele města.Chovají se i díky takovým  primitivům jako jste Vy ,jako  v banánově a ne v Evropě.Ostraváci se potýkají s nezaměstnaností celých 20 let.A žjou.

0/0
17.12.2010 22:17

obě cenzora

smog

Pamatuji doby, kdy jít v Ostravě v bílé košili byla pořádná hloupost, viděli jsme tady doslova co dycháme, řekl bych, že se toho hodně zlepšilo, teď hlavně donutit Inda, aby něco dělal s bývalým NHKG a bude to lepší.

0/0
17.12.2010 18:13

mastekhalitkalcit

Re: smog

Zlepšilo se prd, je to pořád stejné. Jediný rozdíl je v tom, že podniky už tolik nevyráběji jako dříve, případně jsou zavřené.

0/0
17.12.2010 20:44

darkhalf.reborn

,,,

JsSem z Ostravy...a znám lidi, kteří řvou, jak Mittal dělá bordel a doma přitom topí svinstvama...Prostě tupci....Rv

Problém je, že v Ostravě to není jen o průmyslu.

0/0
17.12.2010 17:55

Danny_Kay

Re: ,,,

Samozrejme,ze to JE zejmena o prumyslu...Akorat...ono se dobre ted nadava na Mittala, ve skutecnosti za tu situaci muzou komunisti. Udelali z regionu dojnou kravu, zde se jen tezilo a nic vic...A po revoluci bylo kazdemu jedno, co tady bude. Je tady sama montovna a kvalitni prace nikde. Prace pro cvicene opice u pasu a pak pro ty, co na ty opice dohlizi.

0/0
17.12.2010 18:10Najdete na iDNES.cz