Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Za smog na Ostravsku mohou i Poláci. Podniky mají měkčí normy

České úřady poprvé dostaly oficiální informace o vlivu velkých průmyslových podniků z polské části Slezska na ovzduší Ostravska. A čísla to jsou neradostná. Polské podniky totiž nemusejí plnit tak přísné limity jako tuzemské firmy, proto většinou vypouštějí více škodlivin.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pseudopravice

A co na to Ewa Farna?

0/0
1.3.2011 22:39

nesnašimlobisty

milí zaměstnanci Mittalu

nechte si své moudra na vaše pracovní porady a neházejte nám pořád vaše klíny na hlavu, my všichni víme že největší znečištovatel polatavého prachu(jemný) je z agomerace mittal a neuděláho ani pet láhev ani auto takže vaše plky prosím roznášet doma a hlavně mezi sobě rovnýma

0/0
24.2.2011 20:13

josefm

Obelhávání

Ostravaků

0/0
24.2.2011 8:08

Martin_H

Mnozí to neradi uslyší

...ale řešení nabízí mnohými tak nenáviděná EU. Ta má možnosti a prostředky, jak řešit podobné přeshraniční problémy

0/0
23.2.2011 21:20

sincos

Tady je to fajn

S domky je to různé, my bydlíme v novém domku v jiné části Ostravy, než jsou Bartovice a Radvanice, je tady asi tak 15 domků a vzduch je fajn, protože všichni mají rozum. Ale stačí jeden blázen, který pálí binec a celá čtvrť se dusí, to je zatracená pravda. Jako obyvatel domku bych byl pro možnost kontroly topení, kdo se chová slušně, nemá co skrývat. Ovšem celkově je fakt, že i přes to všechno je v Ostravě vzduch podstatně lepší, než když jsem byl dítě v 70 letech. Taky je pravda, že když občas jedu přes Polsko, tak je tam smrad o dost větší, než u nás.  

0/0
23.2.2011 18:51

linda a jess.

vratné láhve

Dám každému dědkovi pětikačku za plastovou láhev a problém s pálením plast. lahví na vesnicích se vyřeší razdva. Stačí se projet po vesnicích na Ostravsku a hned cítím , kde je největší zápach.

Ze 70% je to skutečně problém vesnic!!

0/0
23.2.2011 14:18

Jan9002

Re: vratné láhve

po vesnicích možná, ale v Ostravě už většinou lokální topení nejsou a smrad je tu pořád.

0/0
24.2.2011 8:11

Lvy

Konečně jeden rozumný článek tady.

Hned jsem se podíval kdo to vlastně napsal a hned mi bylo jasné, že to nebyl žádný jouda. :-) Inu je to naprostá pravda co je tady napsáno, zjistí to i laik a to tak, že se podívá na směr větru a zároveň naměřené hodnoty prachu v ovzduší. Severní vítr a je tady smog v Ostravě. Směšně přitom působí MHD zdarma když toto znečištění nepochází z aut, protože se jedná o prach. Stejně tak se stačí podívat na ostatní hodnoty znečištění a zjistíte, že prach je přes limit a ostatní hodnoty jsou naprosto v pohodě. Jinými slovy opět je jasné, že to není z aut.

0/0
23.2.2011 12:11

Lokýt

Re: Konečně jeden rozumný článek tady.

No že to není z aut (resp. že auta nezpůsobují plošný smog) jasné je, ale pozor - auta polétavý prach skutečně produkují.

A jinak - nevím, kam se na směr větru při smogu díváte Vy, ale tam kam se dívám já uvádějí tak padesát na padesát vítr jednou z Polska, jednou do Polska.

0/0
23.2.2011 12:18

Lvy

Re: Konečně jeden rozumný článek tady.

K tomu prachu, pokud myslíte to, že auto může zvířit prach na komunikaci, tak to je otázka na naše nezaměstnané, kteří by měli v rámci pobírání sociálních dávek odvádět pro město určitou práci. Pokud myslíte např. staré naftové motory, tak máte určitě pravdu, pokud však vezmeme v potaz pouze nová auta, tak tam ta produkce bude spíš zanedbatelná.

Jinak ten směr větru je u nás jasný, jakmile je severní, je to jasné, jakmile je jakýkoli jiný, je to v pohodě.

0/0
23.2.2011 12:30

Lokýt

Re: Konečně jeden rozumný článek tady.

No, s větrem máme opravdu opačnou zkušenost.

Ad auta - nemyslím normální prach z cesty :) Myslím skutečně jednak ten z paliva (filtry/katalyzátory obvykle nezruší víc jak 80% a při tom počtu aut už se to nasbírá do slušného objemu), a jednak ten z oděrů pneumatik (to asi zní trochu legračně, ale fakt jde o solidní svinstvo)...

0/0
23.2.2011 12:38

Lvy

Re: Konečně jeden rozumný článek tady.

Souhlasím, ale to se s tím co je z jiných zdrojů vážně nedá srovnávat, navíc v zimě a v tomto počasí ten oděr pneu je minimální. Ty rychlosti v centru města jsou taky minimální. No a dnešní moderní auta už fakt nepráší, vážně. Aby to mělo vliv na hodnoty, tak to by tady musel být obrovský provoz a to by se taky hlavně projevilo na NOx, CO atp., ale tyto limity jsou hluboko pod limity...

0/0
23.2.2011 12:46

brezinka1

Re: Konečně jeden rozumný článek tady.

R^R^

0/0
23.2.2011 12:50

f-sport

A hele pravda - a hned se všichni ježí

Továrny v ČR i PL jedou celý rok. Ovšem situace se zhorší vždy teprve když začnou šetřilkové palit petláhve. Problém limitů je tak hlavně ekonomický problém, protože výroba v Polsku je pak levnější. Naopak problém pálení odpadů v domcích zatím neumí řešit nikdo (sám netuším jak by to šlo). V mém okoli je pár sousedů a ti když začnou pálit, tak nad celou vensici vyrobí černý příkrov :-/ A vím, že to není problém jen severu moravy. To samé je při inverzích viditelné i na jihu moravy, kde každá vesnice v tom svém údoličku má černou čepici. Obzvlášť pěkně to jde vidět při příjezdu zhora ...

0/0
23.2.2011 12:06

Lokýt

Re: A hele pravda - a hned se všichni ježí

No ona se situace zhorší spíš protože roční doba dospěje do stadia, kdy teplota a tlak takové věci umožní, ale jak myslíte.

0/0
23.2.2011 12:26

(db)

Těšín

Zrovna dnes, jsem se cestou do práce díval na zkrácený komín teplárny v Cieszyně. Vítr vanul z PL k nám. No a lokální topeniště v PL hrůza děs (mluvím o centru Cieszyna). Stačí se projít kousek za hranici.

0/0
23.2.2011 12:04

pk08

klasika

jj Poláci umí doj.bat vše-cenu práce,cenu výrobků,cenu lidského žití či nežití-a pořád jim všichni ubližují

0/0
23.2.2011 11:39

chachar58

Pomohlo by asi jediné - přestěhovat MŽP na čas do Ostravy a

pak na stejnou dobu i do Ústí.. Pak by se pan ministr asi více staral, že nemůže třeba spát (v noci upouštějí ještě další nevyjmenované podniky..).. Působí až směšně, když si koupíte krabičku cigaret a ministr tam varuje, že to škodí zdraví..- ale odvádí se z toho daň (a pořádná).. Prostě to současné vedení města nezvládá a místo řešení, hledá pořád nějaké viníky.. Úsměvné je, že pan primátor tady staví další stovky kanceláří - které asi (taky díky těmto článkům) zůstanou prázdné..(ale tam je lobby a úplatky..).. Za ty 3 roky, co budou ještě u moci, se stane Ostrava "mrtvým městem".. Čmoudíky čmoudí a nikdo nikam nestěhuje se.. :-)

0/0
23.2.2011 10:52

Lokýt

Re: Pomohlo by asi jediné - přestěhovat MŽP na čas do Ostravy a

No stěhuje - z regionu pryč :(

0/0
23.2.2011 11:13

Jan9002

Odpoledne a v noci Mital vypne filtry,

 a limity můžou být jaké chtějí. Projeďte se v tyto dny z Ostravy do Havířova po Rudné a já osobně kolem Mitalu dávám větrání na vnitřní okruh. Škodlivé ovzduší se tu řeší spousty let, skoro všichni o tom vypínání v Ostravě vědí a neřeší se to.

0/0
23.2.2011 10:43

kdo toho více nakecá

Re: Odpoledne a v noci Mital vypne filtry,

je to tak, navíc je zarážející, že tvrzení, že dědci a babky topí a auta šíleně jezdí zejména v noci, pravidelně od pátečního večera a přes víkendy, hlavně v noci, čímž zaneřáďují ovzduší, ještě nikoho nepraštilo do myslícího centra - tyhle lži jen mají oblbnout lidi

0/0
23.2.2011 11:16

barnaked

Fakta o nasem kotliku

1) Ostravsko je v tzv Moravske brane a vetry tady jdou bud na sever nebo na jih (v zime vetsinou na jih) a jak rikal nas zemepisar pred cca 30 lety umistit tady tezky prumysl (Polsko i CR), byla nejvetsi blbost 19.stoleti a nasledne i pocatku 20., No a komuniste s tim nemeli zajem cokoliv delat 2. Slam se uz minimalne 10 let neprodava a lidi spis spaluji, co najdou, ale v Ostrave jsou obvody, kdy lide netopi nicim jinym nez plynem, protoze obce si je k tomu zavazaly (napr. pripojky zadarmo) 3. V Polsku se opravdu pali vsechno, staci tudy projet 4. Ovzdusi v Ostrave je ovlivneno vsemi temito fakty najednou. 5. lide se tady nechovaji jinak nez v ostatni CR, obcas se divim, co lze citit napr. v Krkonosich a rozhodne to neni jenom zdravy vzduch

0/0
23.2.2011 10:43

Jub

Re: Fakta o nasem kotliku

Slam se sice neprodava, ale lze napriklad levne koupit uhli z polska s vysokym obsahem siry.

0/0
23.2.2011 10:48

pakostič

zase jeden řádový myslitel...

"Škodliviny z velkých zdrojů v Hornoslezské aglomeraci jdou

při severovýchodním směru větru řádově až za Ostravu a dál do ústí

Moravské brány," říká Petr Jančík z Vysoké školy báňské v Ostravě.Zdroj: ostrava.idnes.cz

0/0
23.2.2011 10:05

Sub7

...

No a jsme u jádra pudla. Občané Radvanic a Bartovic si neustále stěžují na Arcelor Mittal, ale zajeďte tam teď v zimě  a porozhlédněte se, co jde z jejich vlastních komínů. Léta byli navyklí pálit šlam, ba i staré pneumatiky - tak rychle se to neodnaučí. Přidejte k tomu to, co přinese vítr z polské aglomerace a vydá to samo o sobě na plný pytel dýchacích obtíží a astmatu. Arcelor Mittal bez diskuse ke znečištění ovzduší v Ostravě přispívá, ale tento jeho podíl bývá vytrvale zveličován, udělal se z něj obětní beránek (nebo spíš fackovací panák), který má sejmout hříchy ostatních znečišťovatelů.

0/0
23.2.2011 9:48

Lokýt

Re: ...

Něco pravdy na tom je. Ale 1) vítr Moravskou branou fouká během roku zhruba 50:50 z Polska k nám a naopak, a smogovky jsou při obou směrech větru (takže to svinstvo je prostě jednou z Polska a jednou z Mittalu) a 2) hnusy v kamnech se pálí všude (to není nějaká úchylka Ostraváků), zatímco pravidelné smogy výsadou Ostravy jsou (takže problém asi opravdu bude jinde).

0/0
23.2.2011 10:23

Jub

Re: ...

Nedejte se mylit, vnimani zavaznosti je nekde jinde. A dostupnost levneho paliva na topeni je take lepsi. Ne ze by to bylo nejvyznamnejsi, ale svalovat vsechno na Mittal je ponekud zjednodussujici. Kolim muze delat? Divil bych se kdyby to bylo 10 procent z celkoveho znecisteni, spise mene.

0/0
23.2.2011 10:32

db2002

Re: ...

do 10 procent, to je vysmech ne. Tak hlavne bychom se meli bavit o podnicich celkove Mittal, Vitkovice, Dalkia teplárna, Chemicky, Bohumínské drátovny. Ti rozhodne daji mnohem více nez 10 procent, problem je v tom, ze krome Mittalu vsechny podniky znecisteni snizuji, Mittal ne, nevíc je nejvetsí. S Mittalem bych spise srovnaval Trinecke zelezarny, ktere na to taky celkem dlabou.

0/0
23.2.2011 10:38

Jub

Re: ...

V tom pripade se se mnou shodujete, ja nebranim Mittal, jenom tvrdim, ze vybrat si Mittal jako obetniho beranka a zanedbavat ostatni znecistovatele k nicemu nepovede.

0/0
23.2.2011 10:46

Lokýt

Re: ...

No, pravda, mělo by se místo "Mittal" říkat "Mittal, Vítkovice (pokud tam tedy ještě něco je), třebovská a dětmarovská elektrárna, Třinec" atd. (s ŽDB nevím - tam se ještě něco vyrábí?). Ale o průmysl jde každopádně.

Celých 90% opravdu není z neprůmyslových zdrojů :)

0/0
23.2.2011 10:50

Jub

Re: ...

To jsem nikdy netvrdil. Nicmene mi pripada ze nidko se nesnazi o objektivni hodnoceni, bud je tu nazor ze za vsechno muzou velci znecistovatele (pokud mozno je vzdy zminen oblibeny Mittal) nebo je tvrzeno ze za vsechno mohou "domkari". A to pomijim ze je zde jeste doprava.

Ale souhlasim z tvrdymi limity na velke znecistovatele, i ty z Polska.

0/0
23.2.2011 10:55

Lokýt

Re: ...

Tak to máte pravdu - žádná konkrétní měření typu "dne toho a toho v tolik a tolik hodin bylo ve vzduchu tolik a tolik toho a toho sajrajtu, za což z tolika a tolika procent mohl ten a ten" neexistují - a fakt by byly potřeba.

Ale že se tvrdí jen jedno nebo jen druhé je pravda - bo (jak mi to aspoň připadá) velké podniky ukazují prstem na domkaře a úplně všichni ostatní na velké podniky :)

Ale jak říkám - domkaři a auta jsou všude, smogy ne.

0/0
23.2.2011 11:03

db2002

Re: ...

opatreni musi jit na vsech frontach, limity podnikum prisne polsko i cr, nejake merice domkarum a pravidelne kontroly a vysoke pokuty, doprava napr. bezplatna dalnice v ramci ostravy nebo omezeni vjezdu do centra.

0/0
23.2.2011 11:06

Lokýt

Re: ...

Když u hlídání soukromníků (jakože domkařů) je ten problém s domovní svobodou - prostě můžete jim nařídit co chcete, ale nemůžete hlídat, jestli to dělají. A u podniků je to jen o krok dál - tam se sice dozvíte, že to nedělají, ale už je nedonutíte k opaku. Ale jinak samozřejmě souhlas. V dopravě hlavně už proboha konečně FUNGUJÍCÍ HROMADKU!

0/0
23.2.2011 11:13

db2002

Re: ...

pokud se prijmou pokuty za zepristupneni, tak by to melo byt vyreseno. Vzdyt tam musi chodit plynari, cez, vodarny a ted povinne i kominici. Tohle by podle me nemel byt problem, problem je zda existuje meric do kominu, ktery zaznamena splodiny.

0/0
23.2.2011 11:30

Lokýt

Re: ...

No, možná na tom něco bude.

0/0
23.2.2011 12:32

db2002

Re: ...

jelikoz ted bydlim v bohumine, tak vim ze dratovny i Bochemie normalne jedou. Jako podnik, kde je to vyreseno muzem brat trebovickou teplarnu Dalkia, tam je to na vysoke urovni.

0/0
23.2.2011 11:03

Lokýt

Re: ...

OK, díky. A jak moc kouří, když jedou? :)

0/0
23.2.2011 11:15

db2002

Re: ...

to jsem nesledoval :) Bochemka asi moc ne. Ale Bohumin ma jeste horsi vzduch nez Ostrava nekdy je to tady fakt peklo.

0/0
23.2.2011 11:27

oneill

Re: ...

Zapoměl jste na elektrárnu v Dětmarovicích. :)

0/0
26.2.2011 10:46

f-sport

Re: ...

Radvanice a Bartovice jsou JEDINÉ oblasti, které si na MIttal můžou právem stěžovat. Mají to hned z první ruky a zejména v noci to stojí za to. Na druhou stranu bydlí tam dost exotů, kteří svými komíny Mittal hravě předčí Rv

0/0
23.2.2011 12:09

Marťan

Tak dlouho budeme českému Mittalovi házet klacky pod nohy,..

...až to tu zabalí! A dál bude vyrábět jen v Polsku.

Tisíce domkařů na obou stranách hranic si můžou nekontrolovaně dělat, co se jim zlíbí, pálit v domácích kotlech cokoliv, ale nadávat se bude na Mittala!

Český Úředníček je horší bruselského.

Zase jsme v něčem papežštější než papež. Proč mají Poláci měkčí normy? Aby ušetřili a lépe se uplatnili na trhu! Pak se divíme, že lidé raději nakupují v Polsku, když je to tam levnější.

To se pak nemůžeme divit, že to tady vše upadá. Na smogu zatím vydělal jen ostravský Dopravní podnik, který provozuje za těchto podmínek nesmyslnou dopravu po Ostravě zdarma a účtuje to městu, přestože nikdo nikdy nezjistil, kolik lidí něco takového využilo a jaký (jestli vůbec!) to mělo přínos.

0/0
23.2.2011 9:43

Doubleblue

Re: Tak dlouho budeme českému Mittalovi házet klacky pod nohy,..

TAkže podle vás jak píšete by bylo lepší povolit normy i u nás abychom byli konkurenceschopnější a milion lidí kteří žijí v těchto oblastech ať se třeba odstěhují? Pro mě za mě klidně ať to Mittal úplně zabalí...Zbylo tam posledních pár tisíc lidí....když jich poslali domů 50tis.tak byl velký Jiří naprosto v klidu...

0/0
23.2.2011 10:28

Lokýt

Re: Tak dlouho budeme českému Mittalovi házet klacky pod nohy,..

Buď se bude chovat slušně, nebo CHCEME aby to zabalil.

V Belgii v Seraingu a Chateletu má Mittal oproti Kunčicím emise čtvrtinové nebo desetinové (protože prostě musí) - a kupodivu, nebalí to tam.

0/0
23.2.2011 10:32

Jan9002

Re: Tak dlouho budeme českému Mittalovi házet klacky pod nohy,..

Tk se sem, ty cype, nastěhuj a pak kecej...

0/0
23.2.2011 10:32

f-sport

Re: Tak dlouho budeme českému Mittalovi házet klacky pod nohy,..

 bydlím na dohled od Mittalu a přesto, že znečišťuje hodně, tak ti domkáři okolo ho předčí. Chudáci jsou jen v Radvanicích. A mezi náma, kdyby se místo řešení nesmyslu vykoupily všechny domy v Radvanicích a udělal se tam park, tak to nakonec výjde levněji a bylo by po problémech. A ti lide by se nastěhovali jinam ...

0/0
23.2.2011 12:12

f-sport

Nesmyslná strana investic

... stejně nesmyslné je, když na dálnic v rakousku kvůli 3 domů postaví protihlukovou stěnu v ceně tak asi 15x převyšující cenu těch domů. A takových investic do ochrany bydlení v násobně vyšší ceně než je toto bydlení je spoustu. Osobně kdybych bydlel na jakémkoliv z těchto míst, tak beru prachy a jdu stavět jinam.

 Místo toho se v Radvanicích stále staví nové domy a přitom ti lidé přesně ví do čeho jdou ?!

0/0
23.2.2011 12:14

Lokýt

Re: Nesmyslná strana investic

No pokud považujete za jedinou hodnotu lidských sídel tu, která se vyčísluje v penězích...

0/0
23.2.2011 12:29

philip77

znecisteni

je i u nas dano predevsim "domkari", ale to si nikdo neprizna, protoze je jednodussi tlacit na 8 velkych firem nez na nekolik desitek tisic majitelu domu. Klidne se muzeme udusit, hlavne ze jsem usetril petikilo za popelnici ;-O

0/0
23.2.2011 9:25

Lovec Střelec Doktor a Vědec

Re: znecisteni

Nechci Vaši teorii zpochybňovat, nejsem z Ostravska. Myslíte si ale, že tzv. domkáři v Ostravě mají jiné zvyky než kdekoli jinde v republice?

0/0
23.2.2011 9:40Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.