Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Spalovna ve Slezsku se blíží vzniku. Kritici se bojí krajské popelnice

Spalovna mezi Karvinou a Havířovem se o velký krok přiblížila konečnému schválení. Projekt zařízení, které by likvidovalo odpadky z největších měst Moravskoslezského kraje, vzala Karviná na milost po splnění například stomilionové dotace na ekologické projekty. Ekologové a okolní obce však protestují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Nikol.Sz

To si dělají pr...!

A kdo to má čuchat? Už tak se tam nedá dýchat! Tohle už je fakt trapas! Prostě jen ostuda a stupidita! Těm blbečkům, co to schvalují, bych přála minimálně jeden měsíc pobytu v Karviné! A pak by třeba mluvili jinak! Ale ne, tady jde stejně zase jen o prachy. Takže radši ať ostatní pochcípají na rakovinu a jiné nemoci, ale oni se budou mít jako prase v žitě! Však jo... zamořte to tam celé, pak se už doopravdy nedivím tomu, že se v některých anketách dočtu, že o Karviné a okolí se nemluví jinak, než o špíně. Ale že zde jezdí i mnoho cizinců např. do lázní nebo jen tak, že máme krásné historické centrum a pod. prostě všechno jde stranou. Ale ne... pro ty co tam nikdy nebyli nebo nebydleli, je to jen špína. A to docela zamrzí.!!:-(

0/0
15.3.2011 18:06

2kedar

"Ekology" bych zrušil!

Jsou akorát brzdou!!Takřka ve všech projektech vznášejí naschvál nesplnitelné požadavkyRv!!

0/0
10.3.2011 20:06

dratenicek

Lidi začněte přemýšlet!!!!

Ve Vídni mají 4 spalovny přímo uprostřed města a nikomu to navadí, vzduch špinavý max. z milionu aut. Viděli jste tu hromadu, co leží za Ostravou ve směru na Bohumín? Skládka velká jako velká vesnice! A to je jen z Ostravy a Bohumína. Karviná a Havířov má taky svou, nemluvě o těch několika ucpaných starých šachtách. Tady se 50 let z odpadky nedělalo vůbec nic! Teď jsou všude. Takových spaloven potřebujeme víc. Jsou to nové technologie, a jsou čisté už z principu. Né jako "nová ocelárna", která byla navržena před sto lety (myslím tím ten proces), což odpovídá prostředí vedlo ní (Bartovice) !

0/0
9.3.2011 17:36

Inkognito11

Re: Lidi začněte přemýšlet!!!!

Poměr smogových situací mezi Vídní a karvinskem je cca 1:4 (a např. Bern a karvinsko 1:5), takže to co vypustí vídeňské spalovny  do vzduchu, v pohodě z Vídně zmizí. A s těmi "čistými" technologiemi bych v případě karvinské spalovny moc neoperoval. Zde se nebude stavět fluidní nebo dokonce "plazmové" spalování (něco takového mělo pálit obsah ostravských olejových lagun, ale potom z toho sešlo), ale roštová klasika. Na netříděný odpad docela "síla".

0/0
9.3.2011 19:57

Santa1

Re: Lidi začněte přemýšlet!!!!

Zeptejte se provozovatelů fluidních kotlů, udržet trvale fluidní hoření je velmi složité, stačí mírná změna ve složení paliva a jde to do háje. Pro spalování domovního odpadu to tedy moc vhodné není. Plazmové spalování je pak úplné sci-fi. Důležitá je dostatečná teplota hoření a ta dosažena bude.

Rádoby odbornými kecy akorát zkoušíte strašit lidi.

0/0
10.3.2011 8:49

Inkognito11

Re: Lidi začněte přemýšlet!!!!

Ano - fluid je náročný na palivo a proto se hoření stabilizuje zemním plynem. Ano - je to dražší než roštový kotel bez stabilizace. Ale je to ekologičtější než normální spálení s následným čištěním. A o ekologii tady snad jde, ne ?

Plazma je drahá, náročná a uznávám, že dnes u spalovny komunálního odpadu nereálná. Zítra tomu ale může být jinak. Tady se však spěchá kvůli dotacím z EU a kvůli tomu se spalovna z ekologického hlediska staví na nevhodném místě. Mohla se postavit jinde, odpady se budou převážet tak jako tak, ale tato místa vhodná z ekologického hlediska zase nemají otopnou soustavu a bez výroby tepla (ne pouze elektřiny) nejsou penízky z EU. Takže jak už jsem několikrát napsal - ekologie a zdraví lidí na karvinsku byly prodány za peníze z EU.

0/0
10.3.2011 11:13

Santa1

Re: Lidi začněte přemýšlet!!!!

Je to úplný nesmysl. Fluidní kotel je výhodný především z hlediska oxidů dusíku, protože teplota hoření je nižší než u klasických roštových kotlů. Při spalování odpadu je naopak žádoucí teplota co nejvyšší, aby nedocházelo ke vzniku škodlivých látek.

Dále opakujete stále stejné lži. Pokud se postaví kotel na alternativní palivo se špičkovými parametry, který nahradí kotel na uhlí který chrlí ne tuny, ale desítky tun prachu, jak jste mě správně opravil, dojde na Karvinsku ne ke zhoršení, ale ke ZLEPŠENÍ OVZDUŠÍ.

Dále asi nesledujete zprávy, jinak byste věděl, jak bude v následujících letech zdražovat uhlí, tím pádem i teplo, což bude občany Karvinska zajímat mnohem více, než žabomyší spory rádoby ekologů, jak vy.

0/0
11.3.2011 19:07

Inkognito11

Re: Lidi začněte přemýšlet!!!!

Santo, Vy jste demagog a vykladač polopravd. Pokud se takového výkladu dostalo i krajským či karvinským zastupitelům, tak mi začíná být jasné, proč se rozhodli tak, jak rozhodli.

ad1. smogové situace jsou zde 4 až 5 x častější než v Rakousku nebo Švýcarsku, to není strašení, ale pravda. A co to je 3 a více -násobně překročený limit si tam mohou nechat vyprávět snad tak jenom od nás. Nikde v Evropě si do takového smradu nedovolili postavit jakoukoli spalovnu, ani roštovou, ani rotační a ani fluidní.

ad2. odstavením jednoho kotle dojde teoreticky k ročnímu úbytku TZL o cca 10 tun, tj. 30 kg denně a cca 1kg za hodinu, umíte si představit jedno kilo prachu ? Myslíte si, že tento úbytek zachrání kraj ? Více bordelu tu dovezou právě ty auta, co ty odpadky a zbytky tu budou vozit. A pokud bude mít spalovna na TZL elektroodlučovače, tak to kilo prachu máme zpět a několikrát za hodinu.

0/0
13.3.2011 1:43

Inkognito11

Re: Lidi začněte přemýšlet!!!!

ad3. fluidní kotel - on totiž potřebuje separovaný a mletý odpad, teplota spalování se musí zvýšit plynem. S ničím takovým však KIC nepočítá, ani se separací na místě, tož je zarážející vzhledem k tomu, v jakém stavu zde třídění odpadů je. Ono totiž obecně doporučená spalovací teplota okolo 900st.C platí pro separovaný odpad, k neseparovámu odpadu, a  zvláště v tomto začmouděném kraji, se musí přihlížet jinak. V neseparovaném máte totiž vše - včetně chemie, různých plastů, olejů atd.

ad4. cena za teplo - a co cena za zdraví? Myslíte že mám radost z toho, jak moje děti jdou z jednoho onemocnění do druhého, zatím co v jiných krajích je tomu jinak ? Jak se např. ve školkách stále sleduje smogová situace a odvolávají se akce díky nemocnosti ? Jak studie dokazují, že benzopyrenu zde máme násobně více než v Praze, atd ? Těch pár stovek navíc, co bych zaplatil za odvoz odpadků z tohoto kraje pryč, to mám zpět za chvíli jenom v lécích, o nemocenských ani nemluvě.

I když - tady to je asi jedno.

0/0
13.3.2011 2:04

Fiksem

Re: Lidi začněte přemýšlet!!!!

Pane Wolf, jste to vy?Rv

0/0
11.3.2011 8:36

Radim Nováček

úplatky

Jim na kraji nehráblo, ale je to zakázka za 5 miliard, tak se na ni politici nabalí.

0/0
9.3.2011 13:30

tommev

Re: úplatky

Klasika na karvinském magistrátě. Ale co za nějaký ten bakšiš bude zase na stupidní projekty jako golfové hřiště, hlavně že most spadne, silnice ať jsou jak ementál a *rát na vzduch a lidi.;-€;-€;-€;-€;-€

0/0
10.3.2011 6:47

cz192235

Re: úplatky

No asi na tom něco bude, vždyť nejde o EKOlogii, ale jak utratit dotace EU a stavby z dotací EU se staví min 30% předraženy! Toje realita. Tyto peníze šli využít třeba na rozšíření recyklace. Bohužel takto penízky vyletí jak se říká komínem a někdo se pěkně napakuje.

0/0
18.3.2011 17:32

milktech

Oni se snad pos...

Oni se snad pos... Už tak je tady špatné ovzduší a oni ještě spalovnu. U Pardubic se to nelíbí ani ministerstvu živ. prostředí, ale tady je to v pohodě. Asi je to daleko od Prahy, takže jim to tam nedofoukne.

Proč ji nepostaví někde jinde, směrem od Ostravy na jih, tam mají ovzduší čistější a nebude tam spalovna takovou zátěží. Ne, oni to dají tam, kde je nejhorší vzduch v Evropě.

A na Krajském úřadě v Ostravě jam asi taky trošku hráblo, jako by se nemohla najít jiná lokalita. No a Karvinský magistrát - hlavně když za to jsou penízky, lidi nás nezajímají.;-€

0/0
9.3.2011 12:30

halagajda

Re: Oni se snad pos...

:-(;-(;-€;-OR^R^R^

0/0
9.3.2011 15:16

Santa1

Re: Oni se snad pos...

Ano, je to v pohodě, když uhelný kotel, chrlící tuny prachu a jiných svinstev bude nahrazen špičkovým kotlem na domovní odpad. Taky si zjistěte, jaký se v nejbližších letech předpokládá vývoj cen uhlí pro teplárenství. Zajistit si v předstihu zdroj na alternativní palivo, jehož zdroje jen tak nevyschnou se tak jeví jako minimálně velmi rozumné.

0/0
10.3.2011 8:55

Inkognito11

Re: Oni se snad pos...

Chrlící tuny prachu ? 10 t ročně pane, takový kotel bude nahrazen. Při smogové situaci na karvinsku je v jedné chvíli ve vzduchu násobné množsví prachu, to k tomu slíbenému zlepšení prostředí a kdoví kolik tun prachu se vytratí z aut, která budou ten popel zase někam vozit.

Co se týče úspory v palivu, tak zase to ta spalovna nevytrne, pořád se bavíme o náhradě jednoho uhelného kotle. Konečné řešení je snad jasné - JE Blahutovice.

0/0
10.3.2011 11:01

Santa1

Re: Oni se snad pos...

Správně, ne tuny, ale chrlí desítky tun prachu, spletl jsem se řádově!!! JE Blahutovice? To by zelení demagogové jako vy asi vyskočili z kůže, ale to je ještě ten úplně nejmenší problém. Tím větším jsou stovky miliard, které by to stálo a těch nejméně dvacet let, které by to trvalo. Dále tahat teplo trubkou dlouhou víc než 70km je krajně neekonomické, pokud vůbec technicky reálné.

0/0
11.3.2011 19:37Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.