Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Ostrava více podporuje Beskydy, vyčítají hoteliéři z Jeseníků

Opomíjeni se cítí mnozí hoteliéři z Jeseníků, kteří patří do Moravskoslezského kraje. Jsou přesvědčeni, že krajský úřad více podporuje jejich kolegy z Beskyd a poukazují na péči, jaká se dostává podnikatelům patřícím už do Olomouckého kraje. Kraj ale jakékoliv protežování odmítá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Henri

Paradox

To je fakt plodná debata. To akoby ste sa hádali, či je krajší opar alebo bradavica.  Poviem vám to rovno - oba regióny sú pekná nielen prírodou  diera a tomu zodpovedá aj počet domácich turistov. O zahraničných ani nehovoriac. Česko má krásne lákadlá úplne inde ako na zničených a urbanizovaných ostrovčekov smrekových porastov v zvlnenej krajine. Na 90% je to Praha a zbytok mestská nemecká architektúra hlavne na Južnej Morave a Južných Čechách.  Toho sa treba držať a na skutočné, takmer nedotknuté hory chodiť inam.  Doporučujem Zakarpatsko a Rumunsko - to je relatívne nový hit.

0/0
6.1.2012 17:16

Morava69

Návratem ke komunistickým krajům ...

.... byly takto postiženy všechny moravské i slezské regiony. Rozdělením přirozených (historických) regionů Valašska, Hané, Slovácka a nakonec i těch zmiňovaných Beskyd a Jeseníků dosáhli soudruzi z Prahy konečné centralizace všeho rozhodování do Prahy a v přebujelých impotentních krajských úřadech zaměstnali svoje socialistické pochlebovače. Až na takové dno dospěly historické země Morava a Slezsko !!!

0/0
9.11.2011 12:52

steinerjan

Re: Návratem ke komunistickým krajům ...

Omyl, nové kraje jsou mnohem horší než ty z roku 1949. Ty totiž aspoň respektovaly spádovost Dačic k Jihlavě, Svitav, Moravské Třebové k Brnu a Rýmařova k Olomouci. Sám si pamatuju, když se v Rýmařově před desíti lety řešilo, kam budeme spadat. Lidi chtěli pod Olomouc, radní pod Ostravu. V místních novinách argumentovali tím, že by naším okresní městem byla Olomouc a že bychom přišli o nemocnici. A realita? Úřady jsou už i v Rýmařově, kde by byly i v případě, že by město bylo součástí okresu Olomouc, a nemocnice stejně prakticky nefunguje. Naprosto nic jsme přičleněním pod Ostravu nezískali, jen pozici města a regionu na naprosté periferii kraje, kam region historicky nepatří.

0/0
9.11.2011 22:29

Morava69

Ano, máte pravdu...

.... i soudruh Gottwald nechal Svitavy a Dačice na Moravě, jejich přičlenění k českým krajům proběhlo až v roce 1960 kdy se počet krajů zmenšil .... ale to nic nemění na mém tvrzení o nesmyslnosti krajského uspořádání vnuceného nám z Čech, abychom si na Moravě a ve Slezsku, nedejbože nechtěli samosprávně zemsky  vládnout, tak jak tomu bylo po staletí,  před rokem 1949.

0/0
10.11.2011 6:42

honza83

Re: Návratem ke komunistickým krajům ...

Rýmařov se klidně může přesunout pod Olomoucký kraj, ovšem bude to mít pro obyvatele Rýmařova jednu obrovskou nevýhodu - některé úřady jsou vázány na okresy, tudíž by z Rýmařova museli lidi dojížděť do 50 km vzdálené Olomouce místo do 15 km vzdáleného Bruntálu. Z historického hlediska by pak Rýmařov coby ORP přišel o Malou Morávku a celý Olomoucký kraj by musel přijít o kompletní okres Jeseník (ten historicky nemá s Olomoucí společného vůbec nic, i dopravně je to o něco lepší směrem na Ostravu).

0/0
10.11.2011 9:09

steinerjan

Re: Návratem ke komunistickým krajům ...

Ad vzdálenost: Olomouc je od nás po silnici 45 km a Bruntál 19, to jen na okraj.

Ad historické vazby: Ano, Rýmařov by možná přišel o část Malé Morávky, ale třeba by zase získal Valšov, Lomnici a Moravský Kočov. Je ale otázka, zda by to mělo smysl. Po válce celé Jeseníky, i tu slezskou část, osídlovali lidé převážně z Hané a jihu Moravy, kteří logicky k Olomouci tíhnou. Aspoň ti starší.

Ad úřady: Co se úřadů týče, nedávno jsem vyřizoval plyn a musel jsem jet až do Opavy, vzdálené 55 km od Rýmařova, přičemž v Olomouci bych býval pořídil stejně dobře, kdyby byl Rýmařov spadal pod Olomouc. A kdyby šlo o úřady, nebyl by zase takový problém obnovit okres Šternberk, jelikož město Šternberk, které je od nás 30 km a kam není problém dostat se hromadnou dopravou, je dostatečně velkým sídlem na to, aby z něj mohlo být okresní město. Má i poměrně velkou spádovou oblast, spadá pod něj např. Moravský Beroun i s okolím.

0/0
10.11.2011 9:38

honza83

Re: Návratem ke komunistickým krajům ...

No s tebou je jakákoli debata zbytečná:( Nové okresy vzniknout nemohou, tudíž bys musel vše jezdit vyřizovat do Olomouce a pokud nemáš auto, tak good luck - jen cesta tam a zpět 4 hodiny:) Zatímco do Bruntálu je to tam i zpět tak 1,5 hodiny maximálně. A pro úřady v Olomouci bude Rýmařovsko stejná periferie jakou je pro Ostravu - nezmění se vůbec nic!!! Navíc větším spádovým centrem pro celé Rýmařovsko je Bruntál, nikoli Olomouc či Šternberk.

0/0
10.11.2011 15:15

steinerjan

Re: Návratem ke komunistickým krajům ...

No já nevím, občanku vyřídím v Rýmařově, když jsem se stěhoval a vyřizoval formality, do Bruntálu jsem nemusel, vše šlo vyřídit v Rýmařově, až na ten plyn, to jsem opravdu musel až do Opavy. Osobně proti Bruntálu nic nemám, ale začlenit Rýmařov pod Ostravu byl obrovský omyl. Když nic jiného, aspoň ty silnice by nejspíš byly opravenější. Taky by se nerušily spoje mezi Rýmařovem a Olomoucí. A dovol, abych se zasmál tomu, že i v rámci Olomouckého kraje by byl Rýmařov periferií, když i Šumperk je od Olomouce dál než Rýmařov. Skutečnou periferií Olomouckého kraje je okres Jeseník. Mimochodem, okres Jeseník vznikl až v roce 1996, takže argument, že nové okresy by vzniknout nemohly, je lichý.

0/0
10.11.2011 16:12

honza83

Re: Návratem ke komunistickým krajům ...

Ad tvůj nesmysl o okresu Jeseník - okres Jeseník existoval až do r. 1960, s tím, že okres Jeseník nepatří pod Olomoucký kraj, s tím souhlasím. A jedna praktická otázka - pokud bys musel osobně něco vyřizovat na České správě sociálního zabezpečení, u soudu a mnoha dalších organizací, jezdil bys raději z Rýmařova 15 km do Bruntálu nebo cca 50 km do Olomouce? A silnice by opravenější nebyly - podívej se na stav silnic např. na Šumpersku:/ A Rýmařov by byl opravdu typickou periferií - leží mimo hlavní dopravní tepny OLK (naopak prochází jim důležitá silnice I/11 z Ostravy), a hlavně lidi z Rýmařovska mají mnohem větší kohezi k Bruntálu než k Olomouci!!! Např. žáci a studenti určitě ve větší míře dojíždí z Rýmařova do Bruntálu než do Olomouce - pokud by Rýmařov přešel pod OLK, logicky by se zhoršila veřejná doprava mezi těmito sídly.

0/0
11.11.2011 18:22

Dukatovac

Vzdyt beskydy jsou krasnejsi :-)

Tak a zase jsem nekoho namychl:-);-D;-D

0/0
8.11.2011 17:39

Godfatther

Re: Vzdyt beskydy jsou krasnejsi :-)

presne tak, nevim co bych v jesenikach delal, beskydy, to je krasa R^

0/0
8.11.2011 17:44

punknenimrkev

Re: Vzdyt beskydy jsou krasnejsi :-)

kde jsou krásnější ?

0/0
8.11.2011 18:25

flames828

Re: Vzdyt beskydy jsou krasnejsi :-)

Jelikož jsem v obou lokalitách žil, pohyboval se, pracoval a pohybuji se velmi pravidelně i nadále, v poklidu řeknu, že nelze srovnávat. Přírodně jsou Beskydy přitažlivější, divočejší a zábavnější. Subjektivně hezčí mi ovšem přijdou Javorníky a Vsetínské vrchy. Jeseníky mají naopak osobitou a nepopsatelnou atmosféru, je to divný kraj, který je možná tak zajímavý právě tím, že tam není taková ´turistická dálnice´. Některé kouty Beskyd jsou sice podporovány, nicméně přelidněnost hlavních turistických cílů mě už vysloveně odpuzuje. Jinak, nesouhlasím s tím, že Jeseníky patří k Olomouci, minimálně Bruntálská strana je spíše funkčně svázána s Ostravskem, Opavskem. Podobné dilema má více zapadlých lokalit, třeba Valašsko, u kterého se příslušnost ke kraji taktéž mocně řešila. A každá musela být zákonitě špatná.

0/0
8.11.2011 18:56

paulina

Jeseníky

jsou lépe dostupné od Olomouce, tak ať se stará Olomoucký kraj.

0/0
8.11.2011 16:38

Dr. Fe (4)

V Jeseníkách jsem byl na dovolené ....

... a mohu potvrdit, že rozhraní mezi Olomouckým a MS krajem bylo fyzicky rozeznatelné. Zatímco na olomoucké části jsou většinou opravené silnice a spousta dalších věcí (často s podporu nějákého fondu EU), tak v MS kraji nic. Je viditelné, že úředníci z olomoucké části se úplně jinak starají.

+1/0
8.11.2011 16:11

zase smazaný

Hoteliéří z Jeseníků,

At se jdou klouzat, JESENÍKY jsou součástí Olomouckého kraje. A pamatuji si velmi dobře, když po poslední reorganizací krajů se dostali pod Olomouc, byli nadšení, že už nepatří pod nenaviděnou Ostravu. Ted at si trhnou nohou!!!

+1/0
8.11.2011 16:09

Dr. Fe (4)

Re: Hoteliéří z Jeseníků,

Ten článek je o části Jeseníků přináležejcích pod Ostravu ......

0/0
8.11.2011 16:11

vadrak

Jeseníky pod Olomoucký kraj!

Pan Vziontek kecá, jako každý politik. Je sice pravdou, že silnice OP-OV je hrůza a záležitost státu, ale je také pravdou, že tlak na změnu této situlace je úměrný zájmů krajských politiků o Jeseníky, když mají  letní byty v Besykdech. Ten zájem je nulový.Další věcí je samotné přičlenění Jeseníků k MS kraji. To byla blbost, pod olomoucým krajem by bylo lépe, je to dáno i polohou.

+1/0
8.11.2011 15:19

honza83

Re: Jeseníky pod Olomoucký kraj!

Hejtman MSK má letní byt v Ludvíkově, což určitě nejsou Beskydy:) A zajeď se někdy podívat do oblasti Rychlebských hor - tam je pomoc Olomouckého kraje při rozvoji turistiky nulová! Hlavní problém Jeseníků je neexistence přímého propojení veřejnou dopravou mezi oblastí Ramzové, Červenohorského sedla a Karlovy Studánky (Malé Morávky) - nejvíce vyhledávaná je v létě i v zimě hřebenovka, ovšem ta je bez toho, aniž by měl člověk nějak zajištěný odvoz z koncového bodu zpět do výchozího takřka nerealizovatelná (z Červenohorského sedla do Karlovy Srudánky veřejnou dopravou minimálně 2 3/4 hodiny cesty.

0/0
8.11.2011 20:16Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.