Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Zámek Kunín si připomene výročí hraběnky, vychovatelky Palackého

Lepší vzdělání si malý František Palacký, budoucí Otec národa, nemohl ani přát. Základy vědění dostával ve vyhlášeném vzdělávacím ústavu na zámku v Kuníně na Novojičínsku, který nechala založit hraběnka Marie Walburga. Zámek letos oslaví 250 let od jejího narození a chystá další zajímavé akce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Štramberák

Bylo to jinak

Dobrý den  ,  předem je třeba si uvědomit v jaké době to bylo , jaká byla úrověň školství a proč hraběnka založila tzv.vzdělávací ústav.

Několika slovy , školství bylo nedostatečné a ona pro svou správu potřebovala lidi kteří by znali něco víc.

Né tedy pro nadané chudé , ale pro své šafáře,správce atd.

Palackého poslal do Kunína jeho otec , fojt z Hodslavic aby se naučil německy.Palacký bydlel u místního sládka v Kuníně po dobu tzv.studia.Palackého jeho otec s hrůzou odebral z oné školy již po dvou měsících výuky.Kunínský farář si dal za úkol jej především jej odloudit od evangelické víry.Žádná tolerance se nekonala.Škola skončila na zásah katolické církve pro slabou ideovou drezůru.Na samotném zámku kvetla šikana.Mladý pán se bavil tím , že se nechával oslovovat sáhodlouhými tituly po celý den.Poslední majitele zámku chytračili a po založení čs.státu si ponechali rakouské občanství.To se jim nevyplatilo po roce 1938 kdy je němci považovali za soukmenovce s povinností jít do armády.

0/0
7.9.2012 11:13Najdete na iDNES.cz