Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Válečný pilot vzpomíná na kamarády. A s hořkostí i na nevděk mocipánů

Pamětníků bojů 2. světové války valem ubývá, jejich vzpomínky jsou stále vzácnější. Při oslavách 67. výročí triumfu nad nacismem nechyběl ani legendární pilot československé 310. stíhací perutě britského Královského letectva Zdeněk Škarvada z Ostravy. Zavzpomínal i na poválečné období, kdy radost bohužel trvala jen krátce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Wolf 2

Můj názor

Ač jsem tehdy ještě zdaaaleka nebyl na světě, hluboce se stydím za to, jak se tento stát k hrdinům po válce zachoval. Tak hluboce, že to nejde vyjádřit slovy. Stydím se i proto, že dnes občani našeho státu nadšeně volí stranu, která za to tehdy mohla.

+5/0
12.5.2012 23:00

generál Failure

Re: Můj názor

I já to cítím podobně.

0/0
12.5.2012 23:33

čr,mafiánský,bantustán

hluboce se stydím za to, jak se tento stát k hrdinům

sovětského svazu kteří osvobodili většinu ČSR a rozhodli  2. světovou válku zachoval a stejně tak k hrdinům bojujícím na sovětské frontě Stydím se i proto, že dnes občani našeho státu nadšeně volí strany která za to dnes mohou. Rv diktatura došla tak daleko ,že zamlčuje  rozhodující podíl sovětské armády na osvobození země Rv

0/0
13.5.2012 4:57

captain cook

Re: hluboce se stydím za to, jak se tento stát k hrdinům

Mel by ses stydet, ze tvi milovani bolsevici, kteri se celou valku ukryvali v Moskve pri chlastu a def....,  se zachovali jako prasive hyeny i k zapadnim letcum, kteri cast sluzby odslouzili na vychodni fronte a maji mj vyznamenani hrdina esese-ser!RvXRvX

+1/0
13.5.2012 6:43

quagaar

Re: hluboce se stydím za to, jak se tento stát k hrdinům

Ty kašpare, podívej se třeba jak se ti tví soudruzi zachovali k Hrdinovi sovětského Svazu Josefu Buršíkovi. Když už tady teda mermomocí prase chce o morálce kázat.

+2/0
13.5.2012 8:25

hefaistosh

Re: hluboce se stydím za to, jak se tento stát k hrdinům

No nevím,alle měl by sis přečíst jeho příspěvek ještě párkrát.On nepíše o těch zas...ch soudruzích,ale o podobných lidech jako je letecký veterán z článku,a kteří místo v Británii,sloužily v Rusku.Jde mu o to,že se zapomnělo na tyto hrdiny za které se schovávali právě ty komunistické hyeny.

0/0
13.5.2012 9:53

quagaar

Re: hluboce se stydím za to, jak se tento stát k hrdinům

tak to je mi líto a omlouvám se. :-( člověk se v té záplavě trollů občas ztratí :(

0/0
14.5.2012 14:15

perthuis

...

R^R^VVV

0/0
12.5.2012 22:59

perthuis

Re: ...

http://www.valka.cz/clanek_11820.html  ,http://www.czsk.net/svet/clanky/osobnosti/siska.html  , http://www.vojsko.net/index.php?clanek=osobnosti/fajtl  ,http://www.topsid.com/index.php?war=ceskoslovensko&unit=aloisvasatko ,http://www.cs-letectvi.cz/osobnost/josef-frantisek  ,http://www.valka.cz/clanek_1085.html 

....a spousta dalších...

0/0
12.5.2012 23:09

čr,mafiánský,bantustán

co mě vyděsilo bylo ,že čeští piloti bránili

Británii , Mnichovské spojence nacistů , mnozí tam položili životy ,ale Británie požadovala po ČSSR válečné reparace za sestřelené stíhačky , takže naši letci bránili západ který nás zradil v Mnichově a ještě za tu obranu platili komunisti náhradu škody ;-€;-€ děs běs RvRv

+1/0
12.5.2012 21:55

saabik

Re: co mě vyděsilo bylo ,že čeští piloti bránili

Máš to trochu pomotané.

Oni prostě bojovali za vlast!

+3/0
12.5.2012 22:10

čr,mafiánský,bantustán

Re: co mě vyděsilo bylo ,že čeští piloti bránili

ty asi nechápeš souvislosti ,že ne ? Finanční smlouva mezi vládou Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a Československou prozatímní vládou byla smlouva o válečném úvěru, poskytnutém Velkou Británií exilové Československé prozatímní vládě. Takto získaný úvěr sloužil k financování Československé prozatímní vlády a československých branných sil v exilu.http://cs.wikipedia.org/wiki/Finan%C4%8Dn%C3%AD_smlouva_mezi_vl%C3%A1dou_Velk%C3%A9_Brit%C3%A1nie_a_%C4%8Ceskoslovenskou_prozat%C3%ADmn%C3%AD_vl%C3%A1dou_%281940%29 Rv

0/0
12.5.2012 22:18

captain cook

Re: co mě vyděsilo bylo ,že čeští piloti bránili

tresky pleskyRv, jenom nenavistne, prolhane kafrani zatvrdleho bolsevika:-P.

Ve stejnem duchu jako to komousi delali za totality, kdyz zapadni letce zbavovali hodnosti, vyhazovali i s rodinami z jejich domku a bytu a posilali v nejlepsim "do vyroby" jako jerabniky, dlazdice, udrzbare, do dolu, podobne tak zachazeli s jejich manzelkami. V horsim pripade sli letci do Jachymova a v nejhosim na sibenici.

XRvX

+1/0
13.5.2012 6:38

hefaistosh

Re: co mě vyděsilo bylo ,že čeští piloti bránili

Nevím jestli je dotyčný nenávistný bolševik,ale každý píšete o něčem jiním.On o tom jak nás titio spojenci potopili v Mnichově a umožnily i příchod komunistů v čemž má nakonec i pravdu.A navíc i když porušily své závazky tak se zachovali tak jak píše.Za to,že se s letcema zacházelo tak jak zacházelo, a nejen s nima můžeme jen a jen poděkovat opravdu tzv.našim spojencům.To není nenávistné kafraní,ale bohužel fakta.

0/0
13.5.2012 8:08

captain cook

Re: co mě vyděsilo bylo ,že čeští piloti bránili

Hlavne kdyz si Cesi najdou vymluvu na prichod komunistu a svedou to na jine. ;-D

1) Komuniste se dostali k moci protoze si je Cesi -a predevsim Cesi, v mensi mire Slovaci - zvolili do parlamentu. To byla blbost, ktera se neda svalovat na spojence ani na Mnichov.

Rakusaci meli v zemi Rusy buhvi kolik let a nezvolili si komunisty. Jugoslavci byli v sovetske zone vlivu a vymanili se z ni a jejich president, komunista Tito, navazal pratelske a hospodarske vztahy se zapadem a predevsim s USA. V Jugoslavii se smelo soukrome pdnikat a mj. v ramci hospodarske pomoci tam vlaky tahly americke lokomotivy vyzdobene zkrizenymi jugo a americkymi vlajkami, spojenymi rukami a slovem Friendship = Pratelstvi.

 2) VB nemela s CSR spojeneckou smlouvu. Francie si zazila mnohem vic valecnychy hruz za 1SV nez si Cesi mohli predstavit, jen na jejim uzemi zahynuly miliony vojaku z obou stran. pokr.

0/0
13.5.2012 10:22

captain cook

Re: co mě vyděsilo bylo ,že čeští piloti bránili

To posledni, co Francie chtela bylo za necelych 20 let se octnout v nove valce s Nemeckem. Musel bys vedet co zazili v 1SV abys pochopil proc se tak tvrdosijne drzeli miru za kazdou cenu. Britove se na rozdil od Francouzu v nazorech na Hitlerovy pozadavky ostre lisili. Cast, pametna ztrat v 1SV, ketre se nedajis ceskymi vubec srovnat, podporovala Chamberlaina a jeho politiku zachovani miru za kazdou cenu. Cast vedena Churchillem neverila Nemcum a povazovala ustupky jen za oddaleni jiste valky, ktere vyjde v jejich neprospech protoze da Hitlerovi delsi cas na pripravu.

 Nezijes v anglicky mluvicich zemich a nedovedes si predstavit jak Britove a narody Commonwealthu jeste dnes lituji, ze se nepostavili Hitlerovi driv radsi nez pozdeji. Chamberlain je dodnes na TV, ve filmech atd zpodobnovan jako blbec vystupujici z letadla z Mnichova s papirem v ruce a idiotskym usmevem na tvari proslovujici "mir v nasi dobe". Naopak Churchill ma dodnes respekt jako politik, ktery vedel co je Hitler zac.

+1/0
13.5.2012 10:38

malíř

Re: co mě vyděsilo bylo ,že čeští piloti bránili

Málokterá fungující demokracie chtěla po strašném masakru v 1 sv. další válku.Amerika byla zářným příkladem a šli do toho,až nebylo jiné cesty!Málokdo tady ještě dnes ví(odkud taky,když dějepis byl vyučován podle přesného návodu

Stalina),že Stalin podepsal pakt o neútočení s Hitlerem a rozdělil si s ním Polsko!To samé by se stalo i Československu a Mnichov(jak byl strašný a zrádný)by na to nic nezměnil!Československo by dopadlo jako Polsko!Nikdo tady nezmiňuje ale jednu důležitou věc.Pokud by válka začala ještě později,tak je dokázáno,že Německo by se jako první dostalo k atomovému arsenálu a všichni víme,jak by to asi dopadlo!Další poučení bychom si mohli vzít z toho,že ač je EU mnohými

zatracováno a zpochybňováno,tak jedno nám zaručuje!A to je,že v Evropě další válka nevznikne!!

+1/0
13.5.2012 12:34

hefaistosh

Re: co mě vyděsilo bylo ,že čeští piloti bránili

S tím posledním se dá souhlasit.Ale jen proto,že Evropa jako spojenec je bežně nazývána nesplolehlivá.A ať chceš nebo ne není schopna držet společný krok a každý stát si hájí jen ten svůj píseček.A doufám,že nikdy nenastane pro jakoukoliv zemi situace jako v Mnichově,protože opět jen ve vlastním zájmu ji znova potopí.Evropa ještě nikdy netáhla ani netahá za společný provaz.

0/0
13.5.2012 13:14

hefaistosh

Re: co mě vyděsilo bylo ,že čeští piloti bránili

Chápu,že chtěli udržet mír za každou cenu.Ale to můžou vysvětlit cca 62 milionům obětí 2SV,když jim svými podpisy podepsali rozsudek smrti.Ono,když to napíšu jednoduše tak oheń se má uhasit dřív než se rozhoří.A tak to mělo být i s Hitlerem.A jinak ani ty si nedovolíš porušit jakoukoliv smlouvu,protože za její nedodržení neseš odpovědnost,a to by mělo platit i mezinárodně.Nejde vůbec o svádění něčeho na někoho,ale o právní a hlavně morální zodpovědnost.

0/0
13.5.2012 14:04

hefaistosh

Re: co mě vyděsilo bylo ,že čeští piloti bránili

Jak svedou na jiné?Sled událostí tomu prostě přispěl.A VB neměla smlouvu s ČSR,ale s Francií,že v případě konfliktu ji pomůže,takže asi tak.A svými podpisy ať chceš nebo ne zlikvidovali demokracii ve střední Evropě.A že si Češi zvolily do parlamentu komunisty?Čemu se divíš,když všechny demokratické strany selhaly.Ano byla to chyba což se později ukázalo,ale to jsou prostě volby,když selže určitá strana,že lidi volí jinou.A příklady jako Rakousko či Jugoslávii neberu,protože o nich bez nich se nerozhodovalo.Nechápu co je na tom za nepochopení,když Beneše nepustily ani za dveře k jednání,aby hájil práva naší země.A pokud by jsme se bránily,tak by nás napadli,i naši sousedé Poláci a Maďaři a ostatní spojenci by nás označily za příčinu války a byly by na nás akorát uvaleny sankce.Tobě asi nedochází jaká byla situace a kdo co způsobil.

0/0
13.5.2012 13:02

saabik

To má bohužel pravdu

Bohužel do dnes ve velké většině případů jsou naši WW II veteráni vhodní pouze proto, aby se vedle nich při nějakém výročí naparovali politici. Nicméně za těch 20 let od devětaosmdesátého,  pro ně téměř nehnuli prstem.

Tak postupně umírali v nouzi a zapomnění....

PS

Citát Klause při projednávání náhrad veteránům ve sněmovně v  půli 90tých let: "Za službu vlasti se neplatí".

+1/0
12.5.2012 21:50

hahac

lidi, ktere nikdo neresi..

kdyz umrela polovina pilotu 310/311/312/313 perute.. a media o tom kolikrat nereknou ani slovo.. pro pany v redakci..

TOTO BYLI HRDINOVE, ne havel, ne klaus, ne nasi politici.. ALE TYTO LIDE, KTERI OBETOVALI SVE ZIVOTY...

bohuzel si na ne v dnesnim uspechanem svete malo kdo vzpomene, a dnesni mladez si kolikrat mysli ze havel shodil komunismus sam .. [>-];-O;-(

+3/0
12.5.2012 21:34

Purplík

Re: lidi, ktere nikdo neresi..

... je´d se někdy podívat na aviatické dny do Pardubic - někdy je třeba hledat!

0/0
12.5.2012 21:37

hahac

Re: lidi, ktere nikdo neresi..

jezdim tam kazdy rok, a tento se tam taky ukazu!

0/0
12.5.2012 21:38

Purplík

Re: lidi, ktere nikdo neresi..

tak vidíš, všude se nezapomíná! [>-]

0/0
12.5.2012 21:39

hahac

Re: lidi, ktere nikdo neresi..

a vam to prijde jako dostatek?..

havel mel 3 dny statniho smutku, mesic v mediich.. a to ty si krasne zil..

--

vetsina z nich prisla o vsechno, o domov, o praci, o cest... to vsechno jim vzali a to ze je jednou za rok letecky den s tematem 2sv. v. nepovazuju za dostatecny :/

a to btw> vetsina z nich nasazovala mnohem vic nez havel ... nebo podobny "narodni hrdina"

+2/0
12.5.2012 21:47

Awathorn

Frajeři,

co víc k tomu dodat. Tohle jsou ty pravé superhvězdy.

+1/0
12.5.2012 21:27

Skeptik proti septiku

Komunisté, věrní spojenci nacistů, logicky trestali

bojovníky proti nacismu. Čemu se se piloti diví?

+3/0
12.5.2012 19:45

čr,mafiánský,bantustán

kapitalisté věrní spojenci nacistů z Mnichovské zrady

požadovali po komunistech zaplatit škody za to ,že čeští piloti za ně bojovali proti nacistům , no takoví už kapitalisté jsou ,zvláště když  oligarchové USA a Německa sponzorovali bohatě Hitlerovu NSDAP a dodávali mu válečný materiál k rozpoutání války  viz filmový dokument Hitlerovi američtí obchodní partneřiRvRv

+1/0
12.5.2012 21:59

generál Failure

Re: kapitalisté věrní spojenci nacistů z Mnichovské zrady

Rozumím. Uveď číslo svého účtu, pošlu ti korunu.

+1/0
12.5.2012 23:35

atakdále1

no v každém případě

ČSSR zaplatila všechny výlohy na výcvik výzbroj a ošacení těchto vojáků , ze zlateho pokladu ČSSR, tak snad protop je neměli rádi . No jo taková byla doba no každý si svůj osud nějak prožil

+1/0
12.5.2012 19:24

nibor

Re: no v každém případě

No a kdo by to měl platit?

+1/0
12.5.2012 19:25

hefaistosh

Re: no v každém případě

Všichni ti kteří nás do takových srač...k poslali.Kteří nám svou (ne)podporou zlikvidovali slušně rozjeté hospodářství.Všichni ti kteří si v současnosti hrají opět na naše spojence.Všichni ti kteří nás po staletí buzerovali.Uvědom si,že ti naši takzvaní dnešní a minulý spojenci hají a hájily vždy jen a jen své zájmy.A ve vlastních zájmech nás nejdříve vrhli do rukou nacistů nasledovaných komunisty.

+1/0
12.5.2012 19:41

nibor

Re: no v každém případě

Aha, děkuji za konkrétní jména. Já zatím žil v domnění, že výzbroj naši vojáků bychom měli platit my (stejně jako to dělají v každé zemi) a ono, ejhle, povinen je někdo jiný. Věčné plakání na osud, vesmír atd., věčná ukřivděnost, je občas rozšířená.

+3/0
12.5.2012 20:03

hefaistosh

Re: no v každém případě

Platily nějaké mezinárodní dohody.Byla sjednaná spojenectví a když došlo k činům tak se naši spojenci na nás vykašlali.Konkrétní jména? Neville Chamberlain,Édouard Daladier.A není to plakání,ale nasra...ost.A naše země si naši armádu pokud dobře vím platila.Pokud by to ti dva při zdi srá...i v Mnichově nepodepsali a i vojensky splnily svou část smlouvy tak to dnes mohlo tady vypadat jinak.A taky nejedná se o povinnost,ale o morální zodpovědnost.A projdi si historii od dob franckých králů až posoučastnost nás ti naši spojenci akorát vysír...í,a někteří lidé se jich budou stále zastávat a dávat za vzor.

+2/0
12.5.2012 20:31

nibor

Re: no v každém případě

Fakt jsme před válkou měli spojeneckou smlouvu s Velkou Británií???

Poslední věta opravdu není uplakanost...Holt svět není ideální, ani lidi ne. Včetně nás.

+1/0
12.5.2012 20:42

hefaistosh

Re: no v každém případě

Přímou smlou jsme neměli to je pravda.Ale!Dle Locarnských dohod byla Británie povinna pomoci Francii.Spíše jde o to,že pokud ty máš s někým smlouvu a nesplníš ji,jsi povinen nahradit všechny ztráty a náklady té druhé straně.Není snad morální toto požadovat i u mezinárodních závazků?

+1/0
12.5.2012 21:03

hefaistosh

Re: no v každém případě

Jinak už sem se uklidnil a jasně stalo se co se stalo a ani nejde o to placení.Akorát mi prostě vadí,že nás svým rozhodnutím poslali do takových fakt sra...k.

0/0
12.5.2012 21:08

malíř

Re: no v každém případě

No tak to se omlouvám!To jsem opravdu nevěděl a mrzí mne,že ani z pilotů,které jsem poznal v jejich klubu na 74 West End Lane London NW6 7QY,se mi k tomu nepřiznal!Mám ještě někde schovanou uniformu po svém strýci a myslím,že

bych ji měl v tomto případě vrátit !Neví někdo kam?Možná panu Klausovi na Hrad, by asi bylo nejlepší!Jen doufám,že se nebude nic platit z prodlení,protože můj strejda nedostával od státu žádný důchod,takže bych to musel zaplati ze svého!

+1/0
12.5.2012 19:40

F jako fcela

Winston Churchill 20. srpna 1940

Ještě nikdy na poli lidského konfliktu nedlužilo tolik lidí tak mnoho tolika málo lidem R^

+2/0
12.5.2012 18:53

čr,mafiánský,bantustán

Re: Winston Churchill 20. srpna 1940

a na vlastní náklady ,Británie poskytla laskavě půjčku ČSR aby mohli letci z ČSR  bránit Británii

0/0
12.5.2012 22:31

malíř

No já na to poukazuji kde můžu

Nejlepší lidé jaké tahle země porodila a zbytek národa je moc "neumusel"!Proč asi tomu tak bylo??

+2/0
12.5.2012 18:33

KomisarLedvina

Re: No já na to poukazuji kde můžu

No schválně... Proč?

+1/0
12.5.2012 18:41

malíř

Re: No já na to poukazuji kde můžu

No podle slov Václava Klause byl pasivní odpor účinější než odpor aktivní!Takže ti piloti a pár dalších jednotlivců tak nějak

nesplnili tyto kritéria a to nemá lid rád!

+1/0
12.5.2012 19:02

nibor

Re: No já na to poukazuji kde můžu

Do toho zbytku ovšem dle vlastních slov patříš i ty.

+1/0
12.5.2012 18:56

malíř

Re: No já na to poukazuji kde můžu

Já měl v rodině dva zahraniční vojáky, takže asi vím o co jde a to z první ruky!Nevím o čem tady "Grebenčíš"?

0/0
12.5.2012 19:13

nibor

Re: No já na to poukazuji kde můžu

Tak si laskavě přečti vlastní slova. Napsal jsi jasně, že zbytek národa je moc nemusel. Protože pochybuji, že jsi odbojář z WW2, tak jsi se zařadil sám mezi ty, kteří je nemusí...

Strašně rád mám lidi, co bez problémů paušálně odsuzují, ale kupodivu jsou strašně citliví na to, kdyby se takhle někdo díval na ně. Prostě moralista, co navíc ještě účelově překroutil Klausova slova a nesmyslná poznámka o jakémsi "Grebenčení"??? (co to má proboha být) tomu dala korunu.

0/0
12.5.2012 19:23

malíř

Re: No já na to poukazuji kde můžu

Pokud píšeš o členech své rodiny,tak se jistě nepočítáš mezi zbytek národa.A to "Grebenčení" má taky smysl,protože

se můj strejda vrátil v roce 1945 pro svou manželku a dvě děti,byl zatčen a měl tu čest také poznat člověka jménem Grebeníček.Ale to je jiná story a sem to nepatří!Klaus řekl přesně to,co jsem napsal!Asi nemyslel při tom na letce ale

na odbojáře typu Mašíni a další disidenty!On sám byl příklad neuvěřitelně pasivní resistance a to ví každý!O tom se ale tady taky nebavíme.

0/0
12.5.2012 19:52

nibor

Re: No já na to poukazuji kde můžu

Rozdělení bylo na bojovníky a zbytek národa, nikoliv na bojovníky + jejich příbuzné, to neokecáš. A co měla moje slova společného s Grebeníčkem, to by jsi byl schopen alespoň nepatrně věrohodně vysvětlit nebo to od tebe bylo jen takové zmatené plácnutí od věci?

Klaus to samozřejmě neřekl. On prohlásil, že socík dojel na to, že lidi neměli motivaci pro něj dělat.Což je naprostá pravda. Vážím si odbojářů, co něco účinného dělali, ale přepadení vozu s výplatami spíš bolševika posílilo.

0/0
12.5.2012 20:09

malíř

Re: No já na to poukazuji kde můžu

Příbuzní bojovníků trpěli za nacistů a potom za komunistů často více,než ti bojovníci sami!Pomalu celá moje rodina byla

za války v koncentráku,protože dva členové rodiny bojovali proti nacistům v Anglii.Ten samý,nebo velice podobný přístup

aplikovali proti členům stejných rodin po válce i komunisté!!Kde jsi byl celou dobu??Grebeníčkovýma rukama prošla spousta odbojářů a západních vojáků a on byl prý pověstný stálým kecáním,tudíž "grebenčením"!Pokud je to pro tebe novinka,tak na to zapomeň.Není to relevantní!!Já jsem odešel do Anglie v roce 1968 a pomáhal jsem svému strejdovi

vést Czech Club(dům,který dostali piloti od Královny Elizabeth,pro jejich místo setkávání),takže jsem je pomalu všechny

poznal!!Stačí???

0/0
12.5.2012 23:51Najdete na iDNES.cz