Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Lanovka ohrozí zvonek a lipnici. O stavbu na Pradědu se dále bojuje

Má to být první lanovka pod vrcholem Pradědu. Stavba, již prosazuje majitel zdejšího ski areálu i řada obcí, má ale mnoho kritiků. Mohutná lanovka podle nich ohrozí vzácnou přírodu oblasti nejvyšší hory Moravy a Slezska. Slovo teď má krajský úřad.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Buster

Může mi někdo vysvětlit,

jak se mohou poničit zmíněné rostliny pod cca 1,5-2 metrovou vrstvou sněhu a ledu?

0/0
21.5.2012 22:26

honza83

Jen pro připomenutí

Za posledních zhruba 15 let došlo na Ovčárně ke zkrácení takřka všech vleků (vyjma Malého a Velkého Václaváku) z důvodu ochrany druhů rostlin, které rostou pouze na skalách (oni asi lyžaři vylezou z vleku a vyškrábou se z lyžemi na vrchol skal na Petrácích). A zachování těchto druhů rostlin je již řasu let argumentem pro zrušení veškerých vleků na Pradědu. Že stoupne nezaměstnanost a hotely stojící v oblasti Pradědu již desítky let budou moci zavřít úplně, to zjevně ony ekoteroristy nezajímá. Osobně bych nedovolil stavět žádné nové sjezdovky, ale povolil bych a urychleně vybudoval např. kabinovou lanovku od Hvězdy na Ovčárnu, zrušil kyvadlovou autobusovou dopravu na Ovčárnu - toto by ekologii rozhodně prospělo, navíc by to dlouhodobě ušetřilo i peníze nutné každoročně pro udržení sjízdnosti silnice na Ovčárnu). A nějakou sedačkovou lanovku bych vybudoval i místo současné kotvy na sjezdovce A, kde by se hodilo vybudovat i nadjezd pro lyžaře nad silnicí.

+2/0
21.5.2012 10:11

Midian_

Proč dělat ze Severní Moravy skanzen...?

Krkonoše mají v rámci celé Střední Evropy ojedinělé přírodní mikroklima a nikoho až tak nepálí, že přímo v národním parku se bohatě investuje do rozšiřování turistických areálů. Nechápu pak letitý trend přílišného ochranářství na Severní Moravě. Zvláště pak v místech, kde je potenciál pro investice obrovský (nejde jen o okolí Pradědu). Kdy si lidé uvědomí, že jde investovat i šetrně k přírodě, příklady se dají najít i nedaleko od našich hranic. Jde o to ale chtít...

+1/0
20.5.2012 22:16

hbx

Jeseníky

Probůh už nechte Jeseníky na pokoji. Za chvíli už budou kvůli partě nenažranců celé vybetonované.;-€;-€;-€[>-]

+1/0
20.5.2012 20:51

M.Insegnante

Re: Jeseníky

tak zajímavé, že vám vadí lanovka, ale kyvadlová doprava autobusy skoro k vrcholu, to ne.....alibisto

+1/0
21.5.2012 10:17

punknenimrkev

duhoví panáčci

budou žrát zvonek a lipnici ale ostatní lidé musí z něčeho žít

0/0
20.5.2012 20:38

Marťan

Pryč s ekoteroristy!

Ti takzavní elkolologové patří do rezervací nebo ústavů! Třeba Ovčárna na Pradědu se jmenuje Ovčárna proto, že se tam po staletí chovaly ovce, které si vesele pobíhaly, kde chtěly. Dneska nesmí nikdo nikam šlápnout, protože by něco poškodil! Není to nesmysl? A pak se zjistí, že ty tak strašně chráněné rostliny rostou jedině na sjezdovkách, které jsou pravidelně sekané a zatěžované provozem, protože na tom "chráněném" území zaniknou v přebujelém nechráněném porostu!

A nedalekou perlou turistiky je nesmírně ekologická i ekonomická přečerpávací elektrárna, která by, kdyby se měla stavět dneska, kvůli ekoteroristům chránícím kdejaké krtince, nemohla nikdy postavit!

Pryč s nesmyslnou elolologií! Už dost doplácíme všichni na tzv. obnovitelné zdroje včetně biomasy, řepky a fotovoltaiky, prosazované týmiž ekolology!

Postavte na Praděd lanovku z Hvězdy! To bude ekologická doprava nahoru bez komlikacía bez exhalací!

+2/0
20.5.2012 20:09

techtle

Re: Pryč s ekoteroristy!

Lanovka z Hvězdy na Ovčárnu by se mi taky líbila místo postávání ve frontě na kyvadlový autobus.

Mimochodem, ten jeden autobus za jednu otočku spálí cca 20 litrů nafty.

Těch autobusů tam za 1 den (slovy JEDEN DEN) vyjede cca 25. A ještě mimochodem, dnešní větrné formy smrku a kosodřeviny byly nahoře vysázeny cca před 120 lety. Původní porost je tráva a bučina. Mezi tím se popásala stáda ovcí (odtud taky název Ovčárna). To není polemika, to je jen úvaha, jen nabídka jiných argumentů. Velmi často o krajinném rozvoji, nebo stagnaci rozhodují lidé, kteří o dané lokalitě nemají šajn, ale někdo zvolal, že je to neekologické, tak bez hlubších úvah začnou řvát. Aby mi bylo rozuměno, já netvrdím, že lanovka z Hvězdy na Ovčárnu bude ekologičtější, než současné kyvadlo, na to nemám dost informací, jen nabízím další (jeden z mnoha) námět k zamyšlení těm, kteří mají chuť se zamyslet a nejen řvát se svatým zaníceným svitem v zarudlém, ekologickém oku.

0/0
21.5.2012 13:32

Prase Pašík

Lanovky a lyžařské areály

je nutno z jistých, zcela principiálních důvodů budovat a rozšiřovat především v Krkonošském národním parku, protože tamější ubytovací kapacity jsou vesměs ve vlastnictví podnikatelů z Prahy. A zaručení jejich podnikatelských práv je posvátné.

Naproti tomu lyžování v Beskydech (sjezdovka na Lysé Hoře) nebo areál na Petrových kamenech v Jeseníkách by kvůli dlouhodobě vynikajícím sněhovým podmínkám Krkonoším zcela zbytečně konkuroval. Navíc v Jeseníkách a Beskydech není na rozdíl od Krkonoš národní park, ale nižší stupeň ochrany. Což nejspíš podle výkladu ochranářů znamená, že by se mělo toto území chránit mnohem přísněji.

+3/0
20.5.2012 19:58

Paa1

Současný trend vývoje cestovního ruchu

nevyžaduje NIC. Podnikatel vyžaduje. A radní obcí, kteří si nevidí na špičku nosu. Skuteční turisté se obejdou bez lanovky. Víc k tomu netřeba. Čas od času vyjde článek, který potvrzuje, jak ubohá je úroveň myšlení na všech úrovních řízení státu. Rv

+2/0
20.5.2012 16:33

petr____22

Re: Současný trend vývoje cestovního ruchu

Takze clovek ktery v zime jezdi na lyzich je turista? A do kopce by mel chodit pouze pesky? Lanovka ma principialne mnohem mensi dopad nez stavajici vleky, uz proto ze na rozdil od vleku nejezdi po zemi.

+3/0
20.5.2012 17:35

Paa1

Re: Současný trend vývoje cestovního ruchu

Nesouhlasím. Takhle demagogicky lze obhájit všecko.

+1/0
20.5.2012 18:34

Darask

Re: Současný trend vývoje cestovního ruchu

A proč by nebyl, je třeba taky sexuální turistika za jedním účelem

0/0
20.5.2012 18:40Najdete na iDNES.cz